alexa metrics

banner536

banner572

Suriyelilere ne kadar para harcadık

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orta Avrupa gezisinden Ankara’ya dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’de muhalif güçlerin PYD’yi sıkıştırdığını belirten Erdoğan, Kuzey Irak’la ekonomik işbirliğinin “Amerika’nın dahline rağmen” geliştiğini a

Gündem 08.02.2013, 10:43
Suriyelilere ne kadar para harcadık

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orta Avrupa gezisinden Ankara’ya dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’de muhalif güçlerin PYD’yi sıkıştırdığını belirten Erdoğan, Kuzey Irak’la ekonomik işbirliğinin “Amerika’nın dahline rağmen” geliştiğini anlattı.

 Suriye’de muhalefet Esad’la görüşür mü?

 Türkiye müttefikleri ikna için öncülük yapsın deniyor...

- Biz müttefikleri ikna için böyle bir tura girerken bizim ta başından beri ilk düşüncemiz BM, Arap Ligi, İKÖ, Rusya Çin, bunlarla görüşmeler yaptık. Ama arzu edilen neticeyi alamadık. Hâlâ Arap Ligi bile bu işe tam manasıyla gerekli desteği vermiyor. BM Güvenlik Gücü ne yazık ki son Doha toplantısına kadar böyle bir adım bile atmadı. Şimdi Doha toplantısında da bağışçılar olarak kimlerin ne kadar para verdiği ortada.

 Körfez; Suudi Arabistan, onlardan para çıktı. 1.3 milyar dolar deniyor, bunun aklımda kaldığı kadarıyla 600 milyon dolarını zaten Suudi Arabistan ile Katar taahhüt etti. Ama tüm bunlara rağmen yine söylüyorum, Beşar gidicidir, kalıcı değildir. Şu anda bütün imkânlarıyla muhalif güçler çalışmalarına devam ediyorlar. Doha olayından sonra onlara verilecek katkı, verilecek güç daha da artarak devam edecektir.

Biz şu anda insani noktadaki desteğimizi sürdürüyoruz. Açık kapı politikamız devam edecek. Şu ana kadar yaptığımız harcama 600 milyon doları aşmıştır. Bundan sonraki süreçte de yine kamplara, evlere alma vesaire bunlar da yine devam edecek.

 

Adalet Bakanlığı, çözüm sürecine katkı sağlayana olumlu yaklaşıyor

 

 İmralı’ya gidecek ikinci BDP heyeti için takvim nasıl işleyecek?

- Arkadaşlarla görüşeceğiz. Görüşmeye göre, bu arada belki MİT Müsteşarım gitmiş olabilir. Ondan bilgileri alacağız, nedir, ne değildir. Ona göre de dediğim gibi temel yaklaşımlarımız var. Dağ ile kucaklaşanlara bir kere yol veremeyiz, oraya gidin diyemeyiz. İki, söylemlerinde tabanı kışkırtacak bu tür söylemlere sahip olanlara da sıcak bakmamız mümkün değil. Ama aklıselimin sahip olduğu ve oradan döndükten sonra da verdiği mesajlarla bu çözüm sürecine katkıda bulunabilecek olanlara Adalet Bakanlığımızın bu konuda olumlu yaklaşımı söz konusudur.

 Talabani’den haber alabiliyor musunuz?

- Ağır olduğunu sadece biliyoruz. Ağır olduğunu da söylüyorlar olmadığını da söylüyorlar.

 ABD’nin dahline rağmen Kuzey Irak’a  komşu yardımı

  Kuzey Irak’la kapsamlı bir enerji antlaşması mı imzalanıyor?

- Merkezi yönetim orada her şeyi kendi kontrolünde tutmak istiyor. Biz de bu noktada eğer K. Irak yerel yönetimi bu işlerden çekilmezse biz her şeyi yapabiliriz diyor. Benzin istiyorsa benzin veririz, mazotsa mazot veririz. Bu noktada bizim bir şeyimiz yok, Amerika’nın dahline rağmen. Amerika diyor ki yanlış yapıyorsunuz. Hayır, biz de diyoruz ki, “Hayır Anayasa’da bu mevcut, var”. Çünkü şu anda Kuzey Irak’ın yüzde 18’lik yapı üzerinden tasarruf yetkisi vardır. Bu tasarruf yetkisini istediği ülkeyle kullanır. Biz de komşusuyuz. Böyle bir ihtiyacı var. Bu ihtiyacını gidermede biz de komşusu olarak yardımcı oluyoruz. Biz de bunun karşılığında petrol vesaire bu tür alımı yapıyoruz.

 MALİKİ’YE AHMET BEY YANITI

 Maliki çok ileri gitmeye başladı. Ahmet Bey’in (Davutoğlu) açıklamaları da çok sert.

- Maliki’den o tür bir mesaj açıklama çıkınca, dedim ona ben karşılık vermeyeyim, Ahmet Bey versin. Ahmet Bey’in ona karşılığı oldu.

 Başbakanlar gelecek vaat ediyor

  Macaristan ve Slovakya temaslarınız nasıl geçti?


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@