7m


7m

hyundai

Sözleşmelilerin Beklediği Tarih Belli Oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleşmeli personelin kadroya alınması için verdiği talimat yerine getiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Faruk Çelik, sözleşmeli personelin 30 Haziran'a kadar kadroya alacaklarını açıkladı.Çalışma ve Sosyal

Gündem 19.11.2012, 11:06
Sözleşmelilerin Beklediği Tarih Belli Oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleşmeli personelin kadroya alınması için verdiği talimat yerine getiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Faruk Çelik, sözleşmeli personelin 30 Haziran'a kadar kadroya alacaklarını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmeli personeli 30 Haziran'a kadar kadroya alacaklarını bunun için bazı hukukî değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi.
 
Bakan Çelik, “Bununla ilgili taraflarla görüşüyoruz. Ama bu dönemde bunun olacağını ifade edebilirim. Tarih olarak da 2013 yılı haziran ayı sonuna kadar bu iş biter” ifadelerini kullandı.
 
Sözleşmeli personeli kadroya almadan önce devletin personel sistemiyle ilgili hukukî düzenlemelerin yapılması gerektiğini anlatan Bakan Çelik, 1960-70'lerin başında çıkan 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu'nun 657 fazla değiştiğine dikkat çekti.
 
Bakan Çelik, “Yasa değiştirilmekten parçalı bulutlu hale gelmiş. 4A'lar, 4B'ler, 4C'ler, sözleşmeliler, işçiler, sözleşmeli işçiler bir sürü pozisyonda çalışan var. Bu durumda devlet personel sistemimizi mutlak surette yenilememiz gerekiyor. Bunun için bunun tarafları ile bir bir görüşüyoruz” diye konuştu.
 
Sözleşmelilerin kadroya alınmasından sonra boşalacak sözleşmeli kadrosuna yeni sözleşmelilerin alınmasına sıcak bakmadığını vurgulayan Çelik şöyle devam etti; “Birbirini doğur sistemi ortadan kaldırmak zorundayız. Bugün sözleşmeliler kadroya geçmek için kapıları aşındırıyor. Yarın bunların yerine yenilerini alırsak benzeri bir durumu tekrar yaşayacağız. Bu sistemin sona erdirilmesi lazım’’ dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@