Soruşturma dosyası elinden alınan savcı konuştu

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, ''Gerekçe gösterilmeden dosya elimden alındı. Soruşturma yapmam engellenmiştir'' açıklamasını yaptı.Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ikinci dalgasıyla ilgili dosyanın elinden alındığı iddia edilen Savcı Muammer Akkaş a

Soruşturma dosyası elinden alınan savcı konuştu

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, ''Gerekçe gösterilmeden dosya elimden alındı. Soruşturma yapmam engellenmiştir'' açıklamasını yaptı.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ikinci dalgasıyla ilgili dosyanın elinden alındığı iddia edilen Savcı Muammer Akkaş açıklama yaptı.

Savcı Akkaş açıklamasında ''Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmam engellenmiştir'' dedi.

Akkaş'ın açıklaması şöyle:

''Tarafımca yürütülen soruşturmada karşılaştığı baskılar nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur. Uzun bir süredir içinde kamuoyu tarafından yakından tanınan kişiler ile bir kısım kamu görevlileri hakkında önemli iddiaların bulunduğu, çıkar amaçlı suç örgütü kapsamında ihaleye fesat karıştırmak; rüşvet, nüfuz ticareti, sahtecilik, tehdit, 2863 sayısı yasaya muhalefet gibi suçlara ilişkin 2012/656 sayılı soruşturmayı yürütmekteyim.

Kanunun emri gereği gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturmanın deşifre edilip basına yansımaya başlaması ve delillerin karartılmasına yönelik önlem alındığını tespit etmem üzerine harekete geçmeden önce dosyayı 24.12.2013 günü sayın Başsavcım Turan Çolakkadı ve Başsavcı vekilim Oktay Erdoğan'a ayrıntısı ile arz ettim.

Suçlarla ilgili delillerin karartılmadan, bir an önce toplanabilmesi için nöbetçi hakimlikten soruşturma ile ilgili alınan arama ve el koyma kararları ile gözaltına alma kararlarını dün sabah itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne, gereğinin yerine getirilmesi için gönderdim.

Bilahare basın yayın organlarında ve internet sitelerinde gözaltına alınacak bazı isimlerin yer aldığını ve delillerin karartılmaya başladığını tespit ettim.

Aynı gün saat 19:00 sıralarında operasyonda görev alacak şube müdürleri ile adliye binasında yaptığı görüşmeye rağmen mahkeme kararının ve gözaltına alma kararının yerine getirilmediğini belirledim.

Bugün itibariyle bu soruşturma dosyasının içerisinde yer alan arama, el koyma ve gözaltı kararları ile birlikte gerekçe gösterilmeden uhdemden alındığını öğrendim. Bundan sonra sorumluluk İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı Vekilindedir.

Tüm meslektaşlarım ve kamuoyu bilmelidir ki; bir Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmam engellenmiştir.

Dolayısıyla hem Başsavcılık üzerinden hem de yargılama kararlarını uygulama durumunda olan Adli Kolluk üzerinden yargıya açıkça baskı yapılmış ve mahkeme kararlarının uygulanması önlenmiştir.

Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemişlerdir. Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir.

Devletin üç temel erkinden biri olan, bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapması beklenen yargı erkinin bir mensubu olarak bizlerden beklenen, mevzuatın bize vermiş olduğu baskılardan korkarak ve çekinerek milletin hukukunu çiğnetmek değil, milletimizin hukukunu koruma yolunda görevimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmaktır.

Bu zorlu süreçte, en başta meslek büyüklerimiz olmak üzere bütün hukuk camiasından yargı bağımsızlığına sahip çıkmalarını bekliyorum.''

YORUM EKLE
YORUMLAR
tuncay türk
tuncay türk - 6 yıl Önce

Allah bu ülkeyi soyan soyguna göz yuman soygunu ortaya çıkartmak isteyenleri engelleyen ve herşeyi gördüğü bildiği halde şakşakçılık yapan herkesi kahreylesin bu en yakın akrabam kardeşim babam olsa bile !!! yahu madem hırsızlık yolsuzluk yapmadınız niye engelliyorsunuz savcıyı neden korkuyorsunuz ? bu iş islama insanlığa sığar mı hepimiz eşek gibi çalışıp vergi ödüyoruz devlete !! savcıdan dosyayı da mı dış güçler aldı ? Arkadaş kimse kusura bakmasın akp ye destek veren hala savunan kim varsa il genel meclisi üyesi öz dayım dahil benim gözümde vatan haini islam düşmanı pkk lı terörist kadar bile değeri olmayan mahluklardır. hadi bu dünya da düzen bozuk menfaat çıkar dünyası hiç Allahımdan yüce yaradandan da mı korkmuyor musunuz ?

Ö. İlker Özgür
Ö. İlker Özgür - 6 yıl Önce

Bunun adı sivil darbedir. Yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplayan diktatörlüğe hoşgeldiniz.

zafer günaydın
zafer günaydın - 6 yıl Önce

Eyy bu ülkeyi yönetenler..Haram yiyenin boğazında kalsın..Kim yemişse zehir zıkkım olsun..Yüce Allah çoluk çocuğunada bırakmasın..Utanmazlar be..Bunlara bilerek destek verenlerin üzerinede ALLAHIN GAZABI OLSUN..Utanmazlar..

A. Nevzat Doğru
A. Nevzat Doğru - 6 yıl Önce

Demokrasimize , Yargının bağımsızlığına , Adalet sistemimize bu yapılanlar yolsuzluk ve rüşvetten de beterdir .

murat soksun
murat soksun - 6 yıl Önce

Bu memleket din tacirlerinden neler cekmedik bir tarafda beddua eden cemaat bir yanda ali baba ve kirk haramiler yazik gunah en kotusu hala yalana devam ediyor olmasi ee tabi cikipda evet memleketin butun hirsizlari bu partide diyecek kadar adam degil ..salla tombalaci sallaaa seni potamyaya bile kabul etmeyecekler

Ahmet Tabakoğlu
Ahmet Tabakoğlu - 6 yıl Önce

İşin kötü yanı birilerine bir şeyi açıklamaya çalışınca dinsiz oluyorsun!

beytullah
beytullah - 6 yıl Önce

yargı bağımsızlığını siyasi rant sağlamak için kullanırsan engellenirsin

SIRADAKİ HABER

banner513