Sınırda silah sesleri susmuyor!

 Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısındaki Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi'nde, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalifler ile PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor.  Silah seslerinin kesilmemesi

Gündem 13.12.2012, 13:32
Sınırda silah sesleri susmuyor!

 

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısındaki Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi'nde, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalifler ile PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor. 
 
Silah seslerinin kesilmemesi Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açarken, asker ve polis ise sınır hattındaki güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkardı.
 
Ceylanpınar'a birkaç yüz metre uzaklıktaki Rasulayn, şiddetli çatışmaların ardından geçen 8 Kasım'da muhaliflerin kontrolüne geçti. Günlerce savaş uçaklarının hedefi olan Rasulayn'da, bu kez muhalifler ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Günlerce süren çatışmaların ardından taraflar, Kasım ayı sonlarında bölgedeki aşiret ve dini liderlerin araya girmesiyle anlaşmaya vardı ve çatışmalara son verdi. 
 
SİLAH SESLERİ KESİLMİYOR
 
Bir süredir sükunetin hakim olduğu sınır hattında, dün muhalifler ile PYD güçleri arasında çatışmaların başlamasıyla sessizlik bozuldu. Rasulayn'ın yönetiminin kendilerince sağlanması yönünde anlaşamayan tarafların dün öğle saatlerinde başlattığı silahlı çatışma sabaha kadar sürdü. Ölenlerin olduğu bildirilen çatışmalarda yaralanan, aralarında sivillerin de bulunduğu çok sayıda kişi ise sınırı geçirilerek Ceylanpınar ve Şanlıurfa'daki hastanelere getirildi. Sabah saatlerinden itibaren Rasulayn'dan yeniden patlama ve silah sesleri duyulurken, çatışmaların ilçenin iç kesimlerinde sürdüğü bildirildi.
 
SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI
 
Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açan çatışmaların ardından sınır hattında güvenlik önlemleri de artırıldı. Askerler zırhlı araçlar ile daha önceden kazılan mevzilerde nöbet tutarken, polisler de sınır hattında toplanan vatandaşları güvenli yerlere gitmeleri konusunda uyarıyor. 
 
Bu arada çatışmaların tedirginliğini yaşayan bazı Suriyeliler'in de Türkiye sınırına yakın bir noktada bekledikleri görüldü.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@