7m


7m

hyundai

Sınırda korkunç çatışma: 80 ölü!

IŞİD, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın olan kasabalarından Mare'ye ağır silahlarla girdi ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile saatlerce çatıştı. Çatışmalar ve yaşanan gelişmelerle ilgili ÖSO'ya bağlı Şam Cephesi grubunun komutanı Zekeriya Karslı, IŞİD’in 2 h

Gündem 05.09.2015, 17:47
Sınırda korkunç çatışma: 80 ölü!

IŞİD, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın olan kasabalarından Mare'ye ağır silahlarla girdi ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile saatlerce çatıştı. Çatışmalar ve yaşanan gelişmelerle ilgili ÖSO'ya bağlı Şam Cephesi grubunun komutanı Zekeriya Karslı, IŞİD’in 2 haftadan beri Mare, Telrıfat ve Türkiye sınıra yakın olan köylere ağır silahlarla saldırdığını belirterek, saldırıların sürdüğünü söyledi. IŞİD’in Rakka, Bab, Mınbıc ve Cerablus’tan getirdiği silah ve militanlarla kendilerine saldırdığını aktaran Karslı, ÖSO’nun da Halep ve İdlib’den takviye güçler getirdiğini dile getirdi. 

KOALİSYON DA DESTEK VERDİ

IŞİD’in dün akşam Mare’ye girmesiyle IŞİD ile ÖSO güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getiren Karslı, ”IŞİD bomba yüklü 2 araç patlattı. Çatışmalar sabaha kadar sürdü. Çatışmada 40 savaşçımız öldü. 35 kişi de yaralandı. IŞİD’ten de 45 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. 8 IŞİD üyesini de sağ ele geçirdik. Çatışmalar esnasında koalisyon uçakları da IŞİD’i 3 defa vurdu” dedi.

Saatler süren çatışma sonucu IŞİD’i Mare’den çıkardıklarını ve IŞİD’in şimdi kasaba ya 1 kilometre uzaklıkta bulunduğunu ifade eden Karslı, çatışmalar nedeniyle sivillerin çok büyük bir kısmının da Mare’yi terk ettiğini de sözlerine ekledi.

Halep-Kilis karayolu üzerinde yer alan ve Türkmen ile Arapların yoğunlukta yaşadığı 40 bin nüfuslu Mare kasabası Türkiye sınırına 18 km uzaklıkta bulunuyor. Azez ilçesine bağlı bir kasaba olan Mare, 2012'de ÖSO’nun eline geçmişti.

Öte yandan IŞİD, Türkiye sınırında bulunan ve Türkmen köyler olan Herbel, Dalha ve Harcala köylerini muhaliflerin elinden aldı. Mare’nin alınmasından sonra Azez ilçesini almayı hedefleyen IŞİD, 28 Mayıs’tan bu yana Halep’in kuzeyinde muhaliflere saldırıyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@