Sinema Kanunu yolda

 Konuyla ilgili sinema sektörünün bütün taraflarıyla kanun tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirten Günay, "Umut ediyorum ki bu yasama dönemi sona ermeden bu tasarıyı Bakanlar Kurulu'na getirebileceğim, gelecek dönem yasalaşması için önemli bir yol kat e

Gündem 13.06.2012, 22:43
Sinema Kanunu yolda

 


Konuyla ilgili sinema sektörünün bütün taraflarıyla kanun tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirten Günay, "Umut ediyorum ki bu yasama dönemi sona ermeden bu tasarıyı Bakanlar Kurulu'na getirebileceğim, gelecek dönem yasalaşması için önemli bir yol kat etmiş olacağız" diye konuştu.

Çalışmanın sanat çevrelerince olumlu karşılandığını kaydeden Günay şunları kaydetti: "Arkadaşlar bir süredir görüşlerini söylüyorlar, olumlu karşılanan bir çalışma. 2005'te çıkan bir destek kanunu vardı. Sektörü daha geniş kapsayan Türkiye Sinema Kanunu yapmayı düşünüyoruz. Destek konularını da biraz daha ihtisaslaşmaya çalışıyoruz. Ortak yapımlarla ilgili destek imkanı yoktu."

 

Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yüzden Japonlarla Azerilerle bazı ülkelerle ortak tarihi film yapımı konusunda elimiz kolumuz bağlıydı. Hem kendi yapım hem de uluslararası yapımlarda destek kapısını açan bir çalışma yapıyoruz. Yürümeyen bir Danışma Kurulu vardı. Türkiye Sineması Strateji Kurulu oluşturmayı hedefliyoruz. Her yıl en az bir kez toplanacak. Sektörün bütün taraflarını içerecek. Bir vizyon saptama toplantısı yapılacaktır. Geri ödemeler konusunda sinema sektörünü bazı haksız belgeler üretmeye zorlayan bir süreç var. Bunu ortadan kaldıracak ve daha gerçekçi bir geri ödeme süreci getirecek, geri ödeme yükümlülüğünü hafifletecek bir çalışma düşünüyoruz. 2005 yılında bu yasa çıkarken Türkiye sineması çok emekleme döneminde bile değildi, doğum sancıları çekiyordu. 10'un altında film üretiyorduk, yerli film seyircimiz 5 binin altındaydı. Yerli film seyircimiz 20 milyonun üzerine çıktı. Film sayısı 60-70'lere çıkabildi, önemli ödüller almaya başladı."

 

TELİF HAKLARI

 

Günay, telif hakları konusundaki bir soru üzerine ise "27 Haziran'da telif hakları konusunda bir çalıştay yapacağız. Düzenlemeyi eş zamanlı olarak önce Bakanlar Kurulu'na sonra da Meclis'e götürmeye çalışacağız" diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@