Show TV'ye Fanilalı Sezer Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Gölbaşı'ndaki evinde izinsiz olarak çekilmiş ''fanilalı görüntülerini'' yayınlanan Show TV'ye ceza verilmesini kararlaştırdı.Alınan bilgiye göre, Üst Kurul'un toplantısında Sho

Show TV'ye Fanilalı Sezer Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Gölbaşı'ndaki evinde izinsiz olarak çekilmiş ''fanilalı görüntülerini'' yayınlanan Show TV'ye ceza verilmesini kararlaştırdı.

Alınan bilgiye göre, Üst Kurul'un toplantısında Show TV'nin söz konusu görüntülerine ilişkin rapor değerlendirildi. Toplantıda, 10. Cumhurbaşkanı Sezer'in Çankaya Köşkü'nden ayrıldığı gün Gölbaşı'ndaki evinde geçirdiği ilk geceye ilişkin haberinde, Sezer'in izinsiz çekilmiş fanilalı görüntülerini yayınlayan Show TV'ye müeyyide uygulanmasına karar verildi.

Uzman raporunu inceleyen Üst Kurul, Sezer ve ailesinin ev içindeki görüntülerinin yayınlandığı haberi, Yayın Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik'in 5. maddesinin (f) bendinde yer alan ''özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine saygılı olunmalı, kamu çıkarlarının gerektirdiği durumlar dışında, kişilerin özel hayatı ve özel belgeleri yayın konusu yapılmamalıdır. Yargı kararı dışında gizli kamera veya benzeri yöntemlerle yapılan çekimler ilgililerin izni olmadan yayınlanmamalıdır'' hükmüne aykırı buldu.

İlgili yayın, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 4. maddesinin ''özel hayatın gizliliğine saygılı olunmasını'' düzenleyen (f) bendine de aykırılık teşkil ediyor.

MİSAFİRLERİNİ DE GÖRÜNTÜLEDİ

Show TV'nin 29 Ağustos 2007 tarihli ana haber bülteninde, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile ilgili haber yayınlanmadan önce, Sezer'in Gölbaşı'ndaki evi içerisinde fanilası ile dolaşırken, perdesi açık cam önünden izinsiz olarak çekildiği anlaşılan görüntüleri ekrana yansıtıldı.

Haberde, ''Tam 7 yıl 3.5 ay Türkiye'nin cumhurbaşkanıydı. Dün sessiz ve törensiz Gölbaşı'ndaki evine gitti ve ilk gece daha da sivildi, ev halindeydi ve öylesine insandı ve bizdendi. Show Haber 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ilk gecesini görüntüledi. Az Sonra Show Ana Haber Bülteninde'' ifadeleriyle 7 kez ekrana getirildi.

Haberde de 10. Cumhurbaşkanı Sezer'in fanilası ile evdeki görüntüsü, kızı, eşi ve aile yakınlarının ev içerisindeki görüntüleri ekrana yansıtıldı.

3984 sayılı yasanın 33. maddesi gereğince yayın ihlalinde bulunan kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından önce uyarı/özür dileme, ihlalin tekrarı halinde de sırasıyla 1-12 kez arasında program durdurma ve idari para cezası uygulanıyor

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler