SGK'da fuhuş ve para karşılığı emeklilik

Adana'da eksik prim nedeniyle emekli olamayanları para ve fuhuş karşılığında emekli yaptığı ileri sürülen 2'si kadın 4 kişi gözaltına alındı.  Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,

Gündem 18.10.2012, 11:00
SGK'da fuhuş ve para karşılığı emeklilik

Adana'da eksik prim nedeniyle emekli olamayanları para ve fuhuş karşılığında emekli yaptığı ileri sürülen 2'si kadın 4 kişi gözaltına alındı.  

Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Adana Sosyal Güvenlik Kurumu'nda fuhuş ve para karşılığında usulsüzlük yapılarak devletin zarara uğratıldığı ihbarını aldı.

Bunun üzerine harekete geçen polis, yaptığı teknik ve fiziki takip sonucu görev yapan bir memurun pirim eksikliği nedeniyle emekliliği hak etmeyenleri primleri tam gibi göstererek emekli olmalarını sağladığı; yine Bağ-kur ve SSK borcu olan kişilerin borçlarını menfaat karşılığında sildiği ve belirtilen memurun bir kişi ile pirim borçlarının silinmesi ile ilgili para alış verişi yapacağını belirledi.

Polis, bunun üzerine 14 Ekim günü yapılan operasyonda SGK Bölge Müdürlüğünde görevli 2 memur, rüşvet verdiği değerlendirilen 1 kişi ile aracılık yaptığı değerlendirilen 1 kişi olmak üzere toplam 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve SGK'da çalışan şahısların rüşvet olarak paranın yanı sıra emekli edecekleri kişilerden kendilerini kadın göndermelerini de istediği öğrenildi. Zanlıların kendilerine gelen toplam 15 kişiden bin liradan 5 bin liraya kadar para ya da kadın istediği belirlendi. 

Şahıslar, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilirken suçlamaların asılsız olduğunu söyleyerek kendilerini savundu. 

Adana Valiliği'nden yapılan açıklamada ise; toplumun sosyal, ekonomik ve siyasi yapısını olumsuz olarak etkileyen ve gün geçtikçe önemini artıran yolsuzluk suçlarının, devlet gücünün ve kaynaklarının özel çıkar ve amaçlar için kullanılarak, kamunun zarara uğratılmasına, gelir dağılımının bozulmasına ve ahlaki değerlerin kaybolmasına sebep olduğu vurgulandı.

Açıklamada, emniyet güçlerinin her türlü suç ve suçlu ile mücadelede olduğu gibi yolsuzluk suçlarında da vatandaşların desteği ile güvenlik güçlerine karşı duyulan güven suçluların üzerine gidilmeye devam edileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@