Şeker ölçüm cihazlarında büyük skandal!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Uzakdoğu'dan ithal edilen şeker ölçüm cihazlarında (glukometre) yapılan denetimlerde 9 markanın "standartlara uygunsuz" bulunduğunu açıkladı.Şeker hastaları için hayati önem sahip glukometrelerden bazılarının referans degerleri

Gündem 20.01.2013, 10:42
Şeker ölçüm cihazlarında büyük skandal!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Uzakdoğu'dan ithal edilen şeker ölçüm cihazlarında (glukometre) yapılan denetimlerde 9 markanın "standartlara uygunsuz" bulunduğunu açıkladı.

Şeker hastaları için hayati önem sahip glukometrelerden bazılarının referans degerleri hatalı gösterdiği ortaya çıktı. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, glukometrelerin kontrollerini soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. Akdağ'ın verdiği cevap ise daha önce Uzakdoğu malı stentlerde olduğu gibi glukometrelerde de sorun yaşandığını gösterdi.

Eczanelerde, tıbbi ürünler satan işyerlerinde rahatlıkla vatandaşa satılan cihazları, 2011 yılında incelemeye aldıklarını belirten Akdağ, testlerin ise Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapıldığını söyledi. 1 Mart 2011, 1 Mart 2012 tarihleri arasında eczanelerden 632 bin 741 glukometre cihazı satışı yapıldığını belirten Akdağ, daha tüm ürünleri denetleyemediklerini, denetimden geçirilen ürün çeşidinin 71 olduğunu ifade etti. 9 markayı "uygunsuz" diye niteleyen Akdağ, "Bunlar, Acura 1018, Acura 2018, Truebalance, Gmate, Labonackheck Gluppy, Evereasvoice, Prestige IQ, Gluco Sure Plus, Entrust adlı ürünlerdir" dedi.

RUHSAT İPTAL EDİLEMİYOR

Tıbbi cihazların serbest dolaşıma tabi olması nedeniyle ruhsat/izin düzenlenmediği için ruhsat iptali de yapılamadığını anımsatan Akdağ, "Uygunsuz bulunan ürünler, seri bazında geri çekilmektedir" dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (1)
şadan hacısalihoğlu 7 yıl önce
hastahaneler kar etsin, görüntü güzel olsun ama hizmetin kalitesi önemli değil dedikçe bu yaş 60 kaporta 30 cihaz ve malzemelerden çoook daha görürüz.

GEÇMİŞ OLSUN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@