Şehit yakını ve gaziye imkan

 Mağdurlarına Tanınan Hakların Düzenlenmesiyle İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, şehitlik, gazilik, malullüğün kapsamı genişletiliyor. Tasarıyla şehit yakınları ile gazilere daha geniş i

Gündem 29.06.2012, 22:27
Şehit yakını ve gaziye imkan

 

Mağdurlarına Tanınan Hakların Düzenlenmesiyle İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, şehitlik, gazilik, malullüğün kapsamı genişletiliyor. Tasarıyla şehit yakınları ile gazilere daha geniş imkanlar sunuluyor.

Şehit yakınları ve gazilere yeni imkanlar sağlayan, terör eylemlerinde malul olan veya hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına aylık bağlanmasını da öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.Tasarının gerekçesinde, şehit yakınları, malul ve gaziler ile aileleri ve terör mağduru sivillere sağlanan mali ve sosyal hakların, çeşitli mevzuatlarda düzenlendiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

 

"12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen halkoylaması ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesinin ikinci fıkrasına 'Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz' cümlesi eklenmiştir. Ayrıca Anayasa'nın 61. maddesinin birinci fıkrasında ise devletin harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri koruyacağı ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlayacağı hükme bağlanmıştır."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
ADIL 9 yıl önce
Süper emeklilik olsa balıklama atlardınız.Bu güne kadar bu yasanın bekletilmesi ayıptır.Şehitlerimiz ve gazilerimiz Milletvekili aylığından daha fazla almalıdır.Bu vatanın gerçek sahipleri onlardır.

Bu vatan için evlatlarını şehit ve gazi edenlerdir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@