'Sayın Öcalan' açıklaması

 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Yargı Reformu" toplantısıyla ilgili, "Paketteki düzenlemelerin müspet olarak değerlendirildiğini ve kabul edildiğini" bildirdi. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ''4'üncü Yargı Reformu Paketi'', Başbakan Recep Tayyip E

'Sayın Öcalan' açıklaması

 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Yargı Reformu" toplantısıyla ilgili, "Paketteki düzenlemelerin müspet olarak değerlendirildiğini ve kabul edildiğini" bildirdi.

 Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ''4'üncü Yargı Reformu Paketi'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen Yargı Reformu Çalışma Toplantısı'nda ele alındı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Toplantının uzun ve verimli bir toplantı olduğunu, 4. Yargı Paketi ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığını belirten Ergin, ''Paketteki düzenlemeler müspet olarak değerlendirildi ve kabul edildi. Bir iki teknik redaksiyondan sonra imzaya açılacak ve parlamentoya gidecek'' diye konuştu.

Ergin, teknik konuların hallolmasının ardından paketin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacağını ve Meclis'e gönderileceğini ifade ederek, ''Hayırlı olsun'' dedi.

PAKETTEKİ BAZI DÜZENLEMELER

- Sayın Öcalan gibi ifadelere verilen "suçu ve suçluyu övme" suçunda değişiklik yapılacak. Bu düzenleme ile bu kişilerin "şuçla bağlantılı olmayan kişisel özellikleri ve sözlerin cezalandırılmasına" son verilecek.

- AİHM'nin etkin soruşturma yürütülmediği konusunda Türkiye'yi mahkûm ettiği soruşturmalar yeniden açılabilecek. Türkiye'nin mahkûm olduğu Dink dosyası da yeniden açılabilecek.

- İşkence suçlarında zamanaşımı işlemeyecek.

- Halkı askerlik hizmetinden soğutma suçuna hapis yerine para cezası verilecek.

- Adli yardım alamadığı için dava açamayan kişilerin harç ödemeden dava açmalarına imkân tanınacak.

- Yakalama veya tutuklama işlemine karşı kanunda öngörülen başvuru imkânlarından yararlandırılmayan kimselere tazminat imkânlarından faydalanma hakkı getirilecek.

- Gözaltı ve tutukluluk süresi başka bir hükümlülüğünden indirilen kişiler, indirim yapılmayarak tazminat ödenmesini isteyebilecek.

ERGİN'DEN YENİ AÇIKLAMA

Sadullah Ergin, bu sabah da gazetecilerin sorularını yanıtlerken, "Pakette merak edilecek bir şey kalmadı. Şu ana kadar yazılan çizilenlerle beraber paket kamuyouna mal olmuş durumda" dedi.

Ergin, 4. yargı paketi hazırlanırken AİHM verilerinin dikkate alındığını, somut olgularla hareket edilmediğini söyledi.

"Somut olgulardan yola çıkılmadı derken, cezaevindeki bir kişi için özel bir düzenleme saikiyle yola çıkılmadı." dedi.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem