alexa metrics

banner536

Savcılara 'kozmik' oda geliyor

 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, Şike ve Balyoz gibi kapsamlı davaların temyizi ile ilgili tebliğnameler üzerinde çalışacak savcılar için 'yüksek güvenlikli oda' hazırlandı.Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şike, Balyoz gibi kamuoyunun yakından taki

Gündem 09.02.2013, 12:06
Savcılara 'kozmik' oda geliyor

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, Şike ve Balyoz gibi kapsamlı davaların temyizi ile ilgili tebliğnameler üzerinde çalışacak savcılar için 'yüksek güvenlikli oda' hazırlandı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şike, Balyoz gibi kamuoyunun yakından takip ettiği ve ülke gündeminde geniş yer bulan dava dosyalarının temyize götürülmesinin ardından dosyaların daha da güvenli incelenebilmesi için özel tedbirler aldı.

''Dosyalardan evrak çalındı, alındı, kayboldu'' gibi olası iddiaların önüne geçmek isteyen Başsavcılık, dosyaların güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirlere ek önlemler geliştirdi.

Başsavcılık, savcıların görev yaptığı kat dışında bir oda oluşturdu. Böylelikle görevli savcıların sakin ortamda, bir arada dikkatleri dağılmadan çalışmaları da amaçlandı.

Kapısında herhangi bir isimliğin bulunmadığı odaya alarm ve şifreli kilit sistemi kuruldu. Oda kapısını açmak için belirlenen şifre 5 saniye içinde doğru girilmesi gerekiyor. Aksi halde alarm sistemi devreye giriyor ve idare katında belirlenen birkaç kişinin cep telefonuna anında mesaj gönderiliyor.

Savcılar odadan kapıyı kilitleyip çıktıktan sonra ise içerdeki sensör devreye giriyor. Odada en ufak bir hareketlilikte yine alarm devreye giriyor ve ilgililere mesaj gönderiliyor.

ŞİKE SAVCILARI KULLANIYOR

Hazırlanan özel oda, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen futbolda şike davası dosyasıyla ilgili tebliğnameyi incelemekle görevlendirilen 3 savcının kullanımına sunuldu.

Şike dosyasını incelemeye başlayan 3 savcı, tebliğnameyi bu özel odada hazırlıyor. Oda kapısının belirlenen şifresini sadece görevli 3 savcı biliyor.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Balyoz Planı davasına ilişkin kararıyla ilgili tebliğname ile diğer tüm kapsamlı dosyaların tebliğnamelerinin de bu odada hazırlanması planlanıyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@