kebir reklamı

Savcı: Öyle kasetler var ki......

KCK'ya yönelik hukuki süreçte yargının yetkileri tartışılırken, İspanya'da ETA'ya karşı birçok karar veren Hakim Eloy Velasco, Bugün gazetesinden Gökhan Özdağ'a çarpıcı açıklamalar yaptı. HERKES YARGILANABİLİR Terör örgütü ETA davasında görev alan İspanyo

Savcı: Öyle kasetler var ki......

banner197

KCK'ya yönelik hukuki süreçte yargının yetkileri tartışılırken, İspanya'da ETA'ya karşı birçok karar veren Hakim Eloy Velasco, Bugün gazetesinden Gökhan Özdağ'a çarpıcı açıklamalar yaptı.

 HERKES YARGILANABİLİR

 Terör örgütü ETA davasında görev alan İspanyol hakim Eloy Velasco, Türkiye'nin gündeminden düşmeyen örgütlü suçlar ve darbe davalarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu. İspanyol hakim, "Demokrasilerde dokunulmazlık olamaz, idealim aynı kanunlarla herkesi yargılamak" dedi. Velasco, "Terör ve anayasal düzene karşı işlenen suçlarda herkesi yargılayabiliyor musunuz" sorusuna şu karşılığı verdi: "Terör ve örgüt şüphesi varsa evet. Ama hiçbir suçta dokunulmazlık olmaz ki. Ne bu suçta ne başka bir suçta dokunulmazlık olmaz. Demokraside böyledir."

SIZMA YARGININ KONTROLÜNDE OLMALI

 Terör örgütü ve istihbarat ilişkisinin çok girift bir konu olduğunu bildiren Velasco, bu durumun suistimale uğramaması için İspanya'da yargının kontrolünde muhbir yetiştirildiğinin altını çizdi. İstihbarat ve polisin terör örgütlerine sızmasına ilişkin bu birimlerin hâkim ya da savcıya her ay bir rapor hazırlamak zorunda olduğunu kaydeden Velasco, "Yargı nüfuz etmeyi bu şekilde kontrol altında tutmaktadır ki, provoke edilmesinin önüne geçilsin" ifadesini kullandı.

MUHBİR SAVCIYA BİLGİ VERİR

 "Türkiye'deki bir istihbarat kuruluşunun terör örgütüne sızarken suç işlediği iddiası var. İspanya'da istihbarat örgütleriyle terörist unsurların iç içe geçtiği durum oldu mu? Bu nasıl aşıldı?" sorusu üzerine Velasco, İspanya uygulamasını anlattı: "İspanya'da milli güvenlik istihbaratı ya da polis, terör örgütü veya suç şebekesine infilitrasyon (sızma) yapacağı vakit, hâkime ya da savcıya bilgi vermek zorundadır. Bilgi veren birim kime karşı ne yapmak istediğine ve kimde ne bulmak istediğine ilişkin amaçları hazırlamakdurumundadır. Hakim de bunu onaylamak durumundadır. Mesela bir uyuşturucu kaçakçısı bir grup olduğunu varsayalım. Polisin oraya uyuşturucu götürmesi için hakimin onayı gereklidir. Silahlanacaksa hakim, polise bir silah götürmesi için onay vermek zorundadır."

İSPANYA'DA YETKİLER DAHA GENİŞ

 Velasco, Türkiye'deki özel yetkili mahkemelerin yetkileri konusunda, ilginç bir çıkışta bulundu. "İspanya'da daha geniş yetkilerimiz var" diyen Velasco, "Yetki alanımız bütün ülke. Buradaki gibi 8 bölge değil. Tek bir yargı mahkemesinin olmasının en büyük amacı uzmanlaşma. Örneğin ben deneyimimden dolayı, teröristlerin geçmiş bağlantılarını biliyorum. Yeni isimlerle bağlantılarını görmem adına büyük kolaylıksağlıyor. Bizdekileri özel mahkemeler olarak değil 'ihtisas' mahkemeleri olarak algılayın" değerlendirmesinde bulundu.

 TOPLU DAVALAR UZUN SÜRER

 Ülkesinde terör suçlarına bakan mahkemede 5 yıldır görev yapan Velasco, çok sanıklı örgüt davalarıyla ilgili tecrübelerini paylaştı. Terör ve çok sanıklı örgüt davalarının İspanya'da da çok uzun sürdüğünü vurgulayan Velasco, "Bizde de bu toplu davalarda aynı şey olur. Bir kişiye karşı açılan davalar hızlı ve kolay işliyor ancak toplu davalar çok uzun sürüyor, zamana yayılıyor. Ayrıca örgüt davaları bireyselleştirildiğinde yani 'bu bireyin rolü örgütte nedir' sorusu geldiğinde yargı zor durumda kalıyor" şeklinde konuştu.

 YALNIZIZ POLİTİKACI YARDIMCI OLMALI

 Türkiye'deki darbe ve darbe girişimlerini yargılayan hakim ve savcıların yalnız kaldığının hatırlatılması üzerine Velasco, "Zor bir soru. Bizler, sadece insan hayatlarını ya da mal varlıklarını korumak değil bazen demokrasiyi korumak zorunda kalıyoruz. Gerçek hakim ve savcılar yalnızdır bu alanda. Politikacılar sorunu üzerinden atıp hakim ve savcıları yönlendirmek için kolaycılığa kaçıyorlar. Politikacılar bize yardımcı olmak durumundadırlar" şeklinde konuştu.

 SALDIRI EMRİ VEREN GAZETECİYİ MAHKUM ETTİM

 Velasco, Türkiye'de Ergenekon davası kapsamında gazetecilerin tutuklanması eleştirildi. İfade özgürlüğüve terör ilişkisi konularında yargı nasıl davranmalı"sorusuna şu karşılığı verdi: "İfade özgürlüğü temel. Sağlam kanıt ve bağlantılarla gazetecilerin tutuklanması gerekir. Çok açık ve net terörist organizasyonlara açık bağlantısı olmalıdır. Bizim bir davamız oldu. Bir gazeteci köşesinde bazı belli başlı insan gruplarına saldırılmasının iyi olacağını yazıyordu ve bu gerçekleşiyordu. Sonra bir telefon dinlemesi esnasında kanıta ulaşıldı. Bu kanıtları elde etmek zor. Polis gözlemleri ve sızmalar çok önemli. O gazeteciyi mahkûm ettim."

ERGENEKON SAVCISI: BİR AYDA 200 KİŞİYE TAKİPSİZLİK VERDİM

 Ergenekon savcısı Cihan Kansız, Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmadığı gerekçesiyle son bir ay içinde 200 kişi hakkında takipsizlik kararı verdiğini açıkladı. Savcı Kansız, özel hayatın ihlal edilmemesi için son derece dikkatli olduklarını söyledi. 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kararları Işığında Koruma Tedbirleri ve İfade Özgürlüğü' sempozyumunda konuşan Kansız, özel hayata ilişkin telefon dinlemelerini suç unsuru olanlardan ayırarak depoya kaldırdıklarını kaydetti.

 ELİMİZDEKİ TAPELERİ GÖRSEYDİ...

 Programa katılan gazeteci Sedat Ergin'in, "Balyoz davası dosyasında, iki astsubay eşinden birinin diğerine hasta olan çocuğuna 'rezene çayı' içmesini öneren konuşmasının da yer aldığını" hatırlatması üzerine Kansız'la Ergin arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Telefon dinlemelerinin ayıklama yapılmadan dosyaya konulduğunu ifade eden Ergin'e, Kansız "Sedat Bey bizim emanete aldırdığımız delilleri görse eminim böyle konuşmazdı. Yani o kadar özel hayata ilişkin tapeler var ki, emin olun onları öyle ayıklamaya çalışıyoruz ki. Tapenin üst tarafından 'canımlı cicimli' bir konuşma ama alt tarafında direkt suça ilişkin görüşmeler. Üst tarafı kapatıp tapesini emanete alıyoruz, suça ilişkin olan bölümü dosyaya ekliyoruz. Biz neticede insanız" karşılığını verdi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.