7m

7m

hyundai

Savcı Kozinoğlu için ne talep etti

Oda TV davasının 8. duruşmasında savunmasını yapan gazeteci Nedim Şener “İlk kez yazmadığım şeyler nedeniyle tutukluyum" dedi.Savunmaların alınmasının ardından tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini isteyen savcı, Kaşif Kozinoğlu

Gündem 05.01.2012, 22:32
Savcı Kozinoğlu için ne talep etti

Oda TV davasının 8. duruşmasında savunmasını yapan gazeteci Nedim Şener “İlk kez yazmadığım şeyler nedeniyle tutukluyum" dedi.

Savunmaların alınmasının ardından tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini isteyen savcı, Kaşif Kozinoğlu hakkındaki davanın düşürülmesini talep etti. 

Oda TV soruşturması kapsamında aralarında gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın da bulunduğu 12’si tutuklu 14 sanık hakkında açılan davanın 8. duruşmasında tutuklu sanık gazeteci yazar Nedim Şener savunmasını yaptı.

10 aydır tutuklu bulunan gazeteci yazar Nedim Şener savunmasında, iddianamede hakkındaki suçlamaları reddettiğini belirtti. Şener, “Binden fazla haber ve 10 kitapta ulaşabildiğim tüm gerçekleri yazdım. Tüm yazdıklarımı yargılandığım yüze yakın mahkemede savundum. Ama ilk kez yazmadığım şeyler nedeniyle tutukluyum" diye konuştu.

AHMET TAHLİYE TALEP ETMEDİ, BEN İKİMİZ ADINA DA EDİYORUM
“Adaletin kestiği parmak acımaz. Ama polisin kestiği parmak acıyor" ifadelerini kullanan Şener, asılsız polis raporlarının iddianameye birebir geçtiğini ve mahkemenin vereceği kararın tarihi olduğunu söyledi. Bir gazeteci olarak kimsenin kendisini yönlendirmediğini ifade eden Şener, “Benim bir komplo sonucu tutuklanmam Dink cinayetini aydınlatma çabalarının kırılması amacıyladır. Bu oyunu bozmakta yine bağımsız yargıçlara düşmektedir" dedi. Şener, Soner Yalçın’dan talimat aldığı veya birilerini yönlendirdiği konusunda herhangi bir delil bulunmadığını iddia etti. Şener savunmasını şu sözlerle tamamladı:

“Hukukun bu tür işlerle artık meşgul edilmesini istemiyorum. Üzerimizdeki bu deli gömleğinin artık çıkartılmasını istiyorum. Ahmet Şık, tahliye talebinde bulunmadı. Onu burada yalnız bırakmak istemiyorum. Ben onun adına da tahliye talebinde bulunuyorum."


SAVCIDAN TUTUKLULUĞUN DEVAMI TALEBİ
Tutuklu sanıkların savunmasının tamamlanmasının ardından, sanık avukatları müvekkillerinin tahliyesi yönünde talepte bulundu. Ardından Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan görüşünü açıkladı. Tutuklu sanıkların dosya kapsamı ve delil durumu, sanıklar hakkında istenen cezaların alt ve üst sınırlarının dikkate alınarak tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini istedi. Savcı Ermertcan, görevsizlik kararı verilmesi yönündeki talebin de reddini istedi.

KOZİNOLU HAKKINDAKİ DAVA DÜŞSÜN TALEBİ
Tutuklu sanık Doğan Yurdakul’un sağlık durumunun tespiti için sağlık raporu alınmasını isteyen savcı Ermertcan, Silivri Cezaevi’nde geçirdiği rahatsızlığın ardından hayatını kaybeden Kaşif Kozinoğlu’nun dosyasının ayrılmasına ve düşme kararı verilmesini istedi. Savcı Ermertcan ayrıca dosya kapsamında bulunan ve sanıklardan el konulan hard diskler için bilirkişi raporu alınmasını talep etti. Duruşmaya taleplerin değerlendirilmesi için ara verildi.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Oda TV davasının sona eren 8. duruşmasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 12 tutuklu sanığının tahliye talepleri reddedildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada alınan ara kararlar, Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci tarafından açıklandı. Buna göre, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına oy birliğiyle karar verildi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@