Savcı Kiraz'a son görev!

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Sultan Mezarlığında dualar eşliğinde toprağa verildi.Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda düzenlenen saldırıda şehit olan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Sultan Camii’nde kılınan cenaze

Gündem 01.04.2015, 10:59
Savcı Kiraz'a son görev!

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Sultan Mezarlığında dualar eşliğinde toprağa verildi.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda düzenlenen saldırıda şehit olan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Sultan Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Eyüp Sultan Mezarlığı’na getirildi.

Burada yapılan cenaze törenine Kiraz’ın ailesi, yakınları ve çok sayıda vatandaş katılırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da hazır bulundu. Törende şehit savcı için Kur’an-ı Kerim okunup, dualar edildi. Helallik alınmasının ardından Kiraz’ın cenazesi toprağa verildi.

CÜBBELERİYLE GELDİLER

Cenazenin polis korteji eşliğinde camiye getirilişi sırasında polis araçları siren çaldı. Şehit savcı Kiraz'ın hakim, savcı ve avukat arkadaşları da cenazeye katılmak üzere camiye geldi. Bazı hakim ve savcıların üzerinde cübbelerinin olduğu görüldü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

YAKINLARI GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Şehit Savcı Kiraz'ın eşi Yasemin Kiraz ve babası Muhammet Hakkı Kiraz, avluda taziyeleri kabul etti. Kiraz'ın yakınlarının çok üzgün olduğu ve gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. Kiraz'ın cenazesinin başında Kur'an-ı Kerim okundu.

ALANDA KUŞ UÇURTULMADI

Tüm girişlerinde güvenlik kordonu oluşturulan camiye gelen vatandaşlar ile basın mensupları, kontrolden geçirilerek avluya alındı. Polislerin, caminin minarelerinden alanı gözlediği görüldü. Alanda çok sayıda polis görev yaparken, sağlık ekipleri de hazır bekletildi.

172c663b-07db-4c05-b932-34dbd7b06cf8.jpg


DEVLETİN ZİRVESİ TÖRENDE

Kiraz'ın cenaze törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yarmcısı Numan Kurtulmuş, Beşir Atalay, Murat Karayalçın, Bekir Bozdağ, Aşşenur İslam da katıldı.

Cenaze namazında Abdullah Gül, Başbakan Davutoğlu ile aynı safta

DAVUTOĞLU VE GÜL AYNI SAFTA

Başbakan Ahmet Davutoğlu Eyüp Sultan Camii'nde kıldığı öğle namazı sonrası cenaze namazının kılınacağı alana gelerek şehit babası Hakkı Kiraz'a taziyelerini iletti. Davutoğlu, şehit babasının yanında saf aldı. Davutoğlu'nun yanında ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül vardı.

CENAZE NAMAZI KILINDI

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenaze namazı kılındı. İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran dua etti. Cenaze, Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

ÇİÇEK: İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği terör eyleminin, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtti. Çiçek yayımladığı mesajda "İstanbul'da meydana gelen ve değerli savcımız Mehmet Selim Kiraz'ın hayatını kaybettiği saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçu işleyenler asla insan olamaz. Şehit savcımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve yargı camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum." ifadelerini kullandı.

 

"ÇAĞLAYAN ADLİYESİNDE TÖREN" 2. SAYFADA

[PAGE]

ÇAĞLAYAN ADLİYESİNDE TÖREN

Savcı Mehmet Selim Kiraz için şehit edildiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda tören düzenlendi.
 
Savcı Kiraz'ın cenazesi adliyenin C kapısından alındı. Kiraz'ın cenazesini Orhan Kapıcı ve Vedat Yiğit'in de aralarında bulunduğu başsavcıvekilleri adliye kapısında karşıladı ve içeriye kadar arkasından yürüdü.
 
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

ÇOCUKLARI DA TÖRENDEYDİ

Yapılan tören için adliyenin içine iki dev Türk bayrağı ve "Şehidimizi unutmayacağız. Allah'tan rahmet diliyoruz" yazılı pankart açıldı. Savcı Kiraz'ın daha önce görev yaptığı Gaziosmanpaşa Adliyesi başta olmak üzere çeşitli adliyelerde görev yapan yüzlerce meslektaşı tören için adliyeye geldi. Törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Adalet Bakanı Kenan İpek, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok törene katılan isimler arasındaydı. Şehit Savcı Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz, annesi Saadet Kiraz, eşi Yasemin Kiraz ile 2 çocuğu ve akrabaları katıldı.
 
1060669_b65ed7b845839811f6b26a109e063cf3.jpg

"ONUN ADALET YOLUNDAKİ MÜCADELESİNİ EN YÜKSEK SEVİYEDE YÜRÜTECEĞİZ"

Törende konuşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “Burada sözlerin çok zor olduğu bir anda bu menfur olayı, haince saldırıyı yapanları ve bu konuda tüm kamuoyunun vahşetin nereye vardığını görerek yeniden bir silkinip kendine gelmesini diliyorum. Kıymetli arkadaşımızı mesaisi başında akla gelmez bir menfur saldırıya uğradı ve şehit oldu. Ruhu şad olsun. Ama arkasında binlerce Mehmet Selim olduğunu unutmasın. Biz onun adalet yolundaki mücadelesini en yüksek seviyede yürüteceğiz" diye konuştu.

"DEVAM EDEN SORUŞTURMANIN GEREKÇE GÖSTERİLMESİ KABUL EDİLEMEZ"

Adalet Bakanı Kenan İpek ise saldırıyı lanetleyerek, “Bu saldırıyı sadece meslektaşımıza değil, tüm Türk adalet sistemine yönelmiş bir saldırı olarak görüyoruz Milletimize çevrilmiş silah olarak görüyoruz. Dün öğle saatlerinde sayın savcımız odasına teröristlerce rehin alınmış, tüm çabalara rağmen bırakmaya yanaşmamıştır. Akşam saatlerinde odadan duyulan silah sesleri üzerine polisimiz operasyonu başlatmıştır. Elinde sadece kalemi ve yüreğinde adalet duygusu olan savcımız yaralı hastaneye kaldırılmış, doktorlarımızı tüm çabalarına rağmen vefat etmiştir" şeklinde konuştu.

Zaman zaman konuşmakta zorlanan Bakan İpek, “Devam eden bir soruşturmanın gerekçe gösterilmesi asla kabul edilemez. Öldürme, zarar verme, yıkma gibi yollar hangi amaç için olursa olsun yanlıştır, alçakçadır. Teröre hiçbir talep gerekçe olamaz. Adalet ile ilgili talepleri dillendirmenin yolu bellidir. Bunun dışındaki yolar hukuk dışıdır. Terörün ahlakı olmaz. Terör mazlum insanlara yönelmiş bir insanlık suçudur. Bunun son örneği dünkü saldırıdır. Psikolojik sorunlar içinde yaşadıkları toplumla bir bağı olmayan bu marjinal sapkınlar, tedaviye muhtaç kesimlerdir. Bu sapkınlar, aziz milletimizle bir bağ kurmayı beceremedikleri için şiddet ve terör yolunu seçmektedir" dedi.
 
1060669_ae1b6f837c982289e77fe9b031ad2d3e.jpg

“MİLLETİN GÜVENLİĞİNE BİR SALDIRI VARDIR”

Terör örgütlerinin küresel hainler tarafından beslendiğini söyleyen Bakan İpek, “Ülkemizin huzuruna, milletin güvenliğine bir saldırı vardır. Bu durumda herkes haddini bilecek. 5 bin yıllık devlet geleneği olan Türk milleti 3-5 aşağılık saldırıya göz yumacak değildir. Devletimiz bu alçak tetikçilerin arkasında asıl hainleri bulacak güç ve imkana sahiptir. Bu tetikçilerin ölmüş olması karanlık güçleri rahatlatmasın. Milletimizin göz bebeği yargıya yönelen saldırıdan kim ne amaç taşıyorsa bunu elde edemeyecektir. Kendi kirli hesapları ile yeni fırsatlar kollayacaklar ama bu millet tarih boyunca olduğu gibi bu karanlık alçaklarla mücadeleyi sürdürecektir. Kendi meşrepleri, dar inanç ve kör bakışları ile siyasal rant elde etme heveslisi olanları da milletin vicdanına havale ediyorum" ifadelerini kullandı.

“TERÖRE KAŞI TEK VÜCUT OLMANIN ZAMANIDIR"

Sağduyu çağrısında bulunan Bakan İpek, “Yargısal süreç gerektirecek beyanlar ve söylemlerle ilgili gereği yapılacaktır. Ancak belli pozisyonda rolleri olanlara da seslenerek onları sağduyulu tavırlara davet ediyorum. Özellikle sosyal medya ve televizyonlarda yapılan yorumlarda özenli olunması önem arz etmektedir. Teröre kaşı tek vücut olmanın zamanıdır. Sağduyulu ve sorumlu davranmanın zamanıdır.
 
Terörün dini milleti mezhebi olmaz. Terör yıkar, yakar ve öldürür. Dünyanın her tarafında terörün karakteri budur. Terör her zaman masumlara yöneldiği içini kalleşliktir. Devlet olarak ne zaman büyük hedefler belirlesek, terör ile içimize kapandık. Türkiye artık içine kapanacak bir ülke değildi. Canlarımız yanacak ama bu millet var olacak, bu albayrak ebediyen göklerde dalgalanacaktır. Yıllarca vatana evlatları şehit oldular. Tarih boyunca bu millete musallat olan ne kadar hain varsa hepsinin defteri dürülmüş, hadleri bildirilmiştir.
 
Bu alçak saldırılar üzerine hesap yapanlar da hesap verecek. Bunu net ve açık ifade ediyorum. Devletin birliğin bozmak isteyen bu alçaklar da olabilir başkaları da. Bu alçakların adalet yönünde en ağır cezayı alacağının unutulmasın. Hangi deliğe, hangi ine, hangi mağaraya çöreklenirseniz çöreklenin, büyük Türk milletinin önünde hesap vereceksiniz. Destekçileri ve azmettirenler adalet önünde hesap vereceksiniz. Mehmet Selim Kiraz kardeşimizin ismi şimdiden yargımız için sembol isimlerden olmuştur" ifadesini kullandı.

Savcı Kiraz'ın cenazesi buradaki törenin ardından Eyüp Sultan Camii'ne götürüldü.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@