Sarıkaya neden görevden alındı?

Başsavcı Çolakkadı, Sarıkaya'nın "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "amirinden bilgi gizleme" nedeniyle görevden alındığını açıkladı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner, eski Müsteşar Yardı

Sarıkaya neden görevden alındı?

Başsavcı Çolakkadı, Sarıkaya'nın "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "amirinden bilgi gizleme" nedeniyle görevden alındığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile hali hazırda görev yapan iki MİT yetkilisinin ifadeye çağrılmasıyla başlayan kriz üzerine KCK soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "amirinden bilgi gizleme" eyleminden ötürü görevden alındığını açıkladı. Nitekim Çolakkadı, krizin ilk günlerinde Fidan ve eski MİT yöneticilerinin ifadeye çağrıldığından haberi olmadığını belirtmiş ve "Böyle bir işlem yapıldıysa da bizim bilgimiz dışında yapılmıştır" demişti. Açıklamalarda bulunan Çolakkadı, kararın Başsavcı Vekili Fikret Seçen tarafından Temmuz 2011'de çıkarılan "Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı Çalışma Talimatnamesi" başlıklı talimname doğrultusunda alındığını belirterek, "Seçen, Sarıkaya bir anlamda bizim anayasamız olan talimatnameye uygun hareket etmediği için benim onayımla takdir yetkisini kullanmıştır" dedi. Çolakkadı şöyle konuştu:

'AMİRİNDEN BİLGİ GİZLEDİ'

"Savcı Sadrettin Sarıkaya'nın görevden alınması bilgim ve onayım dâhilinde gerçekleşti. Başsavcı Vekili Fikret Seçen'in aldığı bu kararın asıl gerekçesi savcının yürüttüğü soruşturmanın gizliliğini temin edememesi, olayın basına sızmasına engel olamamasıdır. Soruşturmanın güvenliğini sağlaması gerekirken gereken tedbirleri almamıştır. İkinci gerekçe ise kendisine özel yetkiyi veren başsavcı vekilinden soruşturmayla ilgili gelişmeleri gizlemesidir. Zaten dosyayı kendisine teslim eden Başsavcı Vekili'dir. Ondan bilgi gizlemek, yani bir anlamda amirini kontrpiyeye düşürmek çalışma talimatnamesine aykırı. Bu görevi kötüye kullanmaktır. Ben de Fikret Seçen de olayı basından öğrendik. Talimatnameyi bizzat ben hazırlattım. Bütün başsavcı vekilleri ve savcılar bu talimatnameye uymak zorunda. 20 başsavcı vekili bu talimatnameye göre hareket ediyor. Bu talimatnamede soruşturmanın gizliliğinin ihlaline karşı önlem alınması gerektiği ve soruşturmayla ilgili gelişmelerin başsavcı vekilinin bilgi ve onayı dâhilinde yapılması gerektiği açıkça belirtiliyor. Bu talimatname bizim bir anlamda anayasamızdır. Bu talimatname hükümlerine aykırı bir durum olursa Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararına gerek olmadan başsavcı vekili takdir yetkisini kullanabilir, ki kullanmıştır. Soruşturmayı Sarıkaya'dan alıp başka bir savcıya vermiştir." Fikret Seçen de, "Görülen lüzum üzerine savcı görevinden alınmıştır. Takdir yetkimi kullandım" dedi. KCK soruşturmasında Diyarbakır'da ele geçirilen ve Öcalan imzalı notların basına yansıması da dosyanın Sarıkaya'dan alınmasının gerekçelerinden. Başsavcılık'tan bir yetkili, "Fosforlu kalemle çizili belgelerin basına yansıması, doğrudan soruşturma dosyasının içeriğinin sızması anlamına geliyordu" diye konuştu.

[PAGE]

 

YAKALAMA KARARI SİL BAŞTAN

Edinilen bilgilere göre Çolakkadı ve Seçen, önceki gün Çağlayan Adliyesi'nde baş başa bir toplantı yaptı. Savcının tasarrufunun çalışma talimatnamesiyle uyumlu olmadığı sonucuna varılan toplantıda ayrıca kritik isimlerle ilgili yakalama kararlarının üç savcının imzası ile yapılması kararı da alındı. KCK soruşturmasına yeni atanan savcılar, Yakalama Bürosu Savcısı İsmail Işık ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Savcısı Adem Özcan'ın, savcı Sarıkaya'nın yakalama kararını da gözden geçirecekleri öğrenildi. Bu arada Sarıkaya'nın, Hakan Fidan'ın Ankara'da ifade vermesine ilişkin kararı da Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Başsavcılık, Fidan ile telefon irtibatı kurarak ifade için MİT'in yetkisizlik itirazının sonuçlanmasını bekleme konusunda uzlaştı. Fidan'ın, Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen'e, "Uygun bir zamanda ifadeye gelirim" dediği öğrenildi.

'Başsavcının takdiri'

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, soruşturmadan el çektirilmesine ilişkin "Başsavcının takdiridir. Ben görevimi yaptım" dedi. Sarıkaya, dosyayı tutanak karşılığında Savcı Işık'a devrederek dün akşam adliyeden ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoptekts - 6 yıl önce
kardeşim şunu diyin bari " biz istediğimiz gibi at oynatırız işimize geldiğinde mevzuatı başka türlü yorumlarız, demokrasi fln hikaye önemli olan kendi hükümranlığımızı devam ettirmek".

şimdi soruyorum gizlilik ihlali deniyor, yahu ergenekon balyoz hatta şike davalarında tapeler, belgeler iddianameler yazılmadan aylar önce basına bilerek sızdırıldı orada neden müdahale etmedi kimse?
Avatar
ssmihh - 6 yıl önce
Uyduruktan kıytıtıktan bahanelerle CHP li belediyelere baskın düzenleyen savcılar sizdenmi izin alıyorlar sizemi danışıyorlar? Siz kimsiniz? Kralmısınız padişahmısınız? Yazıklar olsun.
Avatar
A.BOZKURT - 6 yıl önce
ya allah aşkına güldürmeyin insanı...savcının neden görevden alındığını herkes biliyor neyin açıklamasını yapıyorsunuz bu güne kadar hep ezilmiş hor görülmüş türkiyenin zencileri ayağıyla din sömürüsüyle her şeyi dramatize ettiniz. bu gün cumhuriyet tarihinin en baskıcı ve en totoliter yönetimini sregiliyorsunuz..türkiye de hukukun üstünlüğü hikaye olmuş üstünlerin hukuku geçerli bunu herkes biliyor
Avatar
k.alemdar - 6 yıl önce
hegemonyasi devam ediyor, yeni türkiye imis, birakin allah askina, tamam iyi isleriniz yok degil fakat batirdiginiz cok seyde var.