Sandy kasırgası Türk turistleri de etkiledi

ABD’de pazartesi başlayan Sandy kasırgasının, uçak sefelerini iptal ettirmesi, bölgeye Kurban Bayramı tatilini geçirmek için giden 3 bin 500-4 bin Türk turistin mahsur kalmasına neden oldu.ABD’nin doğu yakası ve orta kesimlerinde, pazartesi başlayan Sandy

Sandy kasırgası Türk turistleri de etkiledi

ABD’de pazartesi başlayan Sandy kasırgasının, uçak sefelerini iptal ettirmesi, bölgeye Kurban Bayramı tatilini geçirmek için giden 3 bin 500-4 bin Türk turistin mahsur kalmasına neden oldu.

ABD’nin doğu yakası ve orta kesimlerinde, pazartesi başlayan Sandy kasırgası, bayram tatili için o bölgeye giden Türk turistleri de mağdur etti. 3 bin 500- 4 bin civarında Türk turist, iptal olan uçak seferleri nedeniyle ABD’de mahsur kaldı. Kasırganın başlangıç zamanının, bayram tatilinin son gününe denk gelmesi, mahsur kalan Türk turist sayısının artmasına neden oldu.
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Kasırganın  ABD’ye bayram tatili için giden turistlerimizin dönüş zamanına denk gelmesi büyük talihsizlik oldu” diye konuştu.
 
GÜNLÜK 500 DOLAR
 
ABD’de yaşanan kasırga felaketinin en çok zarar verdiği eyaletlerden birisi olan New York, Türk turistlerin bölgede en fazla tercih ettiği şehirlerden birisi. Türk turistlerin ABD’ye gidiş ve dönüşlerinde de New York üzerinden hareket ettiklerini belirten turizmciler, mahsur kalan her bir kişi için günlük maliyetin 500 dolar civarında olduğunu söylüyor.
 
Böylelikle, konaklama ve yeme içme masraflarından kaynaklanan ek maliyetler, Türk turistlere felaket bölgelerinde mahsur kalan Türk turistlerin, günlük ekstra masraflarının toplamı 2 milyon dolara ulaşıyor. Başaran Ulusoy, Türk turistlerin, uçak seferleri normale dönene kadar bu masrafı yapmak durumunda kalacağını belirterek, “Ne yazık ki insanlarımız için kötü oldu. Burada da işleri var. O taraftan kayıp yaşayanlar olacaktır” dedi.
 
TURLAR TERCİH EDİLMİYOR
 
Mika Tur Genel Müdürü Bülent Kuş ise, ABD destinasyonunun, tur acentaları için çok cazip olmadığını belirterek, şunları söyledi: “ABD’ye giden turistlerimizin en fazla yüzde 15-20’si tur acentalarını tercih ediyor. 12 saatlik bir uçuş mesafesi olması nedeniyle, insanların tatil için çok tercih ettiği bir yer olmaması tur acentalarının bu destinasyonu kataloglarına koymamalarına neden oluyor.
 
Hem iş hem de bayram tatili için giden vatandaşlarımızın büyük bölümü mahsur durumda. Uçuşlar iptal edildiğinden, acayip yoğunluk yaşanıyor. Uçak şirketlerinin yakın tarihlere ek seferler koyarak insaların dönmesine katkıda bulunmları gerek.”
 
Havaalanlarını su bastı
 
ABD’nin doğu yakasında etkili olan Sandy kasırgası nedeniyle ülkede 15 binden fazla uçak seferi iptal edildi. Kasırgada en büyük zararı gören eyaletlerden olan New York’taki 3 büyük havaalanı da, pistlerini sel bastığı için kapalı. Yetkililer New York’taki zararın milyarlarca dolar olduğunu belirtirken, eyalete elektriğin 2 ya da 3 gün içinde verilebileceğini belirtiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513