Sağlıkta katılım payı şoku!

İlaç ve ayaktan tedavide ödenen katılım payında sürpriz bir artışa gidiliyor. Ayaktan tedavide alınan ilaçlarda kutu başına 3 liraya kadar katılım payı ödenecek. Bugüne kadar katılım payından muaf tutulan aile hekimi muayeneleri de katılım payı kapsamına

Gündem 09.12.2011, 09:21
Sağlıkta katılım payı şoku!

İlaç ve ayaktan tedavide ödenen katılım payında sürpriz bir artışa gidiliyor. Ayaktan tedavide alınan ilaçlarda kutu başına 3 liraya kadar katılım payı ödenecek. Bugüne kadar katılım payından muaf tutulan aile hekimi muayeneleri de katılım payı kapsamına alınacak. Konuyla ilgili hükümet tarafından hazırlanan kanun tasarısı dün akşam TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre, ayaktan tedavilerde halen alınmakta olan yüzde 10-20 oranındaki katılım payı uygulaması aynen devam edecek. Buna ilave olarak Sosyal Güvenlik Kurumu, ayaktan tedavilerde reçetede yer alan her bir ilaç kalemi veya kutu adedi için 3 liraya kadar katılım payı uygulamasına gidebilecek. Tasarıyla, bugüne kadar katılım payı alınmayan aile hekimi muayenelerinden de katılım payı alınmasının önü açılıyor. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nda aile hekimi muayenelerinden katılım payı alınmayacağına ilişkin hükmü de yasadan çıkarılacak. Aile hekimi muayeneleri ve bunların yazacakları reçetelerden ne kadar katılım payı alınacağı ise SGK tarafından belirlenecek. İKRAMİYEDE 15 YIL KOŞULU Memuriyetten istifa ettikten sonra işçi veya esnaf statüsünde çalışarak emekli olanlara kamudaki çalıştıkları süreler için emekli ikramiyesi ödenmesini engelleyen yasa maddesinin iki kez Anayasa Mahkemesi tarafından iptali üzerine, tasarıyla yeni bir düzenleme getiriliyor. İstifa eden eski memura ikramiye ödenebilmesi için kamuda en az 15 yıl çalışmış olması koşulu aranacak. 


Yorumlar (3)
muratakcay 10 yıl önce
eee yeter artık yeter nedır herseyden vergı herseye zam herseye katkı payı ama asgarı ucrete 18 lıra zam sizde hıc utnama yokmu acız ac
aniketus 10 yıl önce
Allah hökümetimizden razı olsun.Zam yaptıkça,sağlığı paralı hale getirdikçe kendilerine oy veresim daha da artıyor.Maşallah,maşallah..
kolivared 10 yıl önce
Arkadaş maaşın üçte birini ssk ve gelir vergisi ödediğim halde neden katkı payı ödüyorum ben ya.İşi bilen bir vatandaş beni aydınlatabilirmi lütfen.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@