kebir reklamı

Rusya'ya vizesiz seyahat başlıyor!

Ankara'da 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma 16 Nisan 2011 tarihinden itib

Rusya'ya vizesiz seyahat başlıyor!

banner197

Ankara'da 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma 16 Nisan 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Krill Federov, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile makamında görüşerek 30 günlük vizesiz geçişler hakkında açıklamalarda bulundular. Hacısalihoğlu ile Federov birlikte yaptıkları açıklamada, 30 güne kadar Rusya ile Türkiye arasında ile karşılıklı ziyaretlerde vizesiz uygulamanın 16 Nisan'da başlayacağını bildirdiler. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, beklenen mutlu sona ulaşıldığını belirterek her iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişeceğine dikkat çekti. 30 günlük vizesiz geçişlerin turistik ve ticari açıdan olduğu kadar politik yönden de dostluk ve işbirliğini güçlendireceğini vurgulayan Hacısalihoğlu, Rusya Federasyonu’nda kanunlara uygun hareket edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Hacısalihoğlu, yeni dönem uygulamaları konusunda ‘Pasaport sürelerinin en az 6 ay olması, pasaportların yırtık ve yıpranmış olmaması ve 7 günün üzerindeki ziyaretlerde registre (kayıt) yapılması’nın zorunluluğuna dikkat çekti.

GÜMRÜKLERDE GÜLERYÜZ VE MİSAFİRPERVERLİK İSTEĞİ

Uygulama nedeniyle iki ülke gümrüklerinde geçiş yapanlara güler yüz ve misafirperverlik göstermelerini rica eden Hacısalihoğlu, Rusya Federasyonu’nun her bölgesine gidilebileceğini, bunun iş adamları açısından beklenen büyük bir imkan olduğunu dile getirerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Vizelerin kalkmasından sonra Trabzon-Sochi arasında uçak seferlerinin başlatılmasına iş dünyasının Başbakan Erdoğan’dan destek beklediğini belirten Hacısalihoğlu, Rusya Federasyonu’nun Adler Limanı’nın eksikliklerinin giderilmesinin iki ülke arasında Trabzon üzerinden gerçekleşen ticareti geliştireceğini sözlerine ekledi.

Yeni uygulamayı değerlendiren Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Krill Federov ise “Rusya ve Türkiye iki dost halk arasında nihayet serbest geçiş oluyor, bu çok önemli bir şeydir” dedi. Fererov, yeni uygulamada iki ülke vatandaşları altı ayda bir 30 günü geçmemek kaydıyla vizesiz seyahatlerde bulunabileceğini, nereye, ne zaman istenilirse gidilebileceğini vurgulayarak “Şimdi biz açığız, Türkiye’de açık. Trabzon’dan Rusya’ya uçak seferlerinin olması için bir yıl çalıştık. Her şeyi yaptık. Adım adım bu ilişkiler gelişecek. İlk adım o kadar hoş olmadı ama inşallah daha küçük uçaklarla sorunu çözümleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Federov daha sonra Başkan Hacısalihoğlu’na günün anısına Rus el sanatı bir vazo armağan etti. TTSO’daki görüşmeye, yönetim kurulu üyeleri Erkut Çelebi ile Tolga Avcı da katıldı.

SÖZKONUSU ANLAŞMA

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu arasında iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma özeti şöyle:

“Anlaşma uyarınca geçerli umuma mahsus, hizmet (hususi) pasaportunun hamili Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş tarihinden itibaren, diğer ülkedeki kalış süresi kesintisiz olarak otuz (30) günü aşmamak kaydıyla, vizesiz olarak, diğer ülkeye girer, çıkar, ülkeden transit geçer ve ülkede geçici olarak kalırlar. (Diplomatik pasaportunun hamilileri 5 Kasım 1999 tarihli diplomatik pasaportu ile vizesiz seyahatlere dair Rus-Türk hükümetler arası anlaşması uyarınca vizesiz olarak girerler). Ancak, diğer ülkedeki toplam kalış süresi yüz seksen (180) gün zarfında doksan (90) günü aşmaz. Kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak, eğitim kurumlarında öğrenime devam etmek veya diğer sebeplerle otuz (30) günden daha uzun süreli ikamet gerektiren durumlar dahil her bir ülkenin vatandaşları diğer ülkeye topraklarına, bu ülke mevzuatına uygun olarak tanzim edilen geçerli belgeler ve vizeyle girerler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.