kebir reklamı

Rezerv 14 milyar ton!

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV), bir toplantı düzenleyerek kömürden petrol ve gaz üretiminin Türkiye'nin enerji konusundaki dışa bağımlılığını büyük oranda azaltacağını ileri sürdü. Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) ait Tunçbilek işletmesinde

Rezerv 14 milyar ton!

banner197

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV), bir toplantı düzenleyerek kömürden petrol ve gaz üretiminin Türkiye'nin enerji konusundaki dışa bağımlılığını büyük oranda azaltacağını ileri sürdü. Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) ait Tunçbilek işletmesinde bu amaçla inşa edilen pilot tesisin 2012'de faaliyet geçtiğini de hatırlatan YMGV Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, şunları söyledi:

3 milyar dolar yatırımla kurulur

"Yılda 10 milyon ton 2 bin kalorilik kömür kullanan bu tür bir tesiste, yıllık 12,2 milyon varil petrol elde etmek mümkün. Ayrıca bu tesis, yan çıktı olarak 500 megavat elektrik de üretebilecek. Böyle bir tesiste petrolün varil maliyeti Türkiye şartlarında 65 doları bulur. Bu tesisin yatırm maliyeti ise 3 milyar dolar. 10 yılda bu tür 6 tesis kurulsa, yılda 15 milyon ton petrol ve 3 bin MW elektrik üretiriz."

Bu tesisler sayesinde bugün 76 milyon ton olan kömür üretiminin kısa sürede 200-300 milyon tona çıkabileceğini belirten Önal, Türkiye'nin rezerve durumunun 14 milyar ton olduğunu vurguladı.

Alım garantisinde sınır kalkmalı

Önal, bu tür enerji üretimiyle 10 yıl içinde dışa bağımlılığın üçte bir oranında azalacağını, 20 yıl içinde de tümüyle biteceğini iddia etti. Önal'ın verdiği bilgiye göre TKİ, yakında Soma'da bu kapsamda ticari bir gaz tesisi de kuracak. Bu alandaki üretimin teşviki için öneriler de yapan Önal, öncelikle alım garantisi için santral kapasite sınırı olan 1000 MW'ın kaldırılmasını istedi.

Maden büyüdükçe güvenlik yükseliyor

Ma­den­ler­de ya­şa­nan ka­za­la­ra iliş­kin so­ru­la­rı ya­nıt­la­yan YMGV Yö­ne­tim Ku­ru­lu Üye­si Alp Gür­kan, "Ü­re­tim art­tık­ça Tür­ki­ye­'de­ki ma­den iş­let­me­le­ri­nin de bü­yü­me­si ge­re­ki­yor. Bu­gün olan bu... Ma­den­ler bü­yü­dük­çe de oto­mas­yon ve gü­ven­lik ön­lem­le­ri ar­tı­yo­r" de­di. Gür­kan ay­rı­ca, ken­di şir­ke­ti­nin yıl­lık kö­mür üre­ti­mi ka­pa­si­te­si­nin de 2014'te 6 mil­yon ton­dan 10 mil­yon to­na çı­ka­ca­ğı­nı be­lirt­ti.
 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.