Poliste 'zam' krizi!

Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan maaş düzenlemeleri sonrasında emniyet içerisinde kriz çıktı.Sadece Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, İl Emniyet Müdürleri ve korumalar ile özel harekata zam verilmesi diğer polislerin tepkisini çekti.Son çıka

Poliste 'zam' krizi!

Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan maaş düzenlemeleri sonrasında emniyet içerisinde kriz çıktı.

Sadece Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, İl Emniyet Müdürleri ve korumalar ile özel harekata zam verilmesi diğer polislerin tepkisini çekti.

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan maaş düzenlemeleri Emniyette krize yol açtı. KHK ile sadece Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, İl Emniyet Müdürleri ve korumalar ile özel harekata maaş artışı getirilmesi sorun oldu. Binlerce polise maaş artışı verilmemesi sorun doğurdu. Teftiş Kurulu'nda görevli bir emniyet müdürünün diğer kamu müfettişleri ile kendilerinin ayrı tutulmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunarak iptal davası açmaya hazırlandığı öğrenildi.

KORUMA POLİSİ MAAŞLARI UZMANLARLA AYNI SEVİYEDE
2 Kasım'da yürürlüğe giren KHK ile diğer kurumlarda görevli müfettiş, başmüfettiş, başdenetçiye 900 lira civarında artış sağlanırken, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli 1000'e yakın Polis Başmüfettişi kapsam dışında tutuldu. Kararnamede "genel idari hizmetler" sınıfında görevli müfettişler/başmüfettişler ibaresinin yer alması emniyet hizmetleri sınıfındaki polis müfettişlerinin muaf tutulmasına neden oldu. 15 Ocak'ta 7 bin özel timci 699 lira zamlı maaş alacak.

Terörle mücadelede aktif görev alan ramboların maaşı 2 bin 710 liradan 3 bin 410 liraya yükselecek. KHK ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Koruma Daire Başkanlıkları'nda çalışan 2 bin 200 dolayındaki polisin maaşında ise kıdem ve rütbesine göre 650 ile bin 225 lira artış olacak. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı ile hükümet üyelerinin güvenliğini sağlayan koruma polislerinin maaşları Başbakanlık ve üst kurullardaki uzmanlar ile aynı seviyeye getirilmiş oldu. Çok sayıda polis "zamlı" maaşlardan faydalanmak için bu birimlere tayin olmaya çalışıyor.

AMİR VE MÜDÜRLERİ DÜZENLEMEDEN YARARLANDIRILMADI
Polis memuru, komiser, başkomiser, emniyet amiri, 4., 3., 2. ve 1. sınıf Emniyet Müdürü rütbelerindeki yaklaşık 229 bin polisin "eşit işe eşit ücret" düzenlemesinden yararlandırılmaması tepkilere yol açtı. Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı'nda nöbet tutan bir polis yeni yılda 3 bin 950 ile 4 bin 540 lira arasında maaş alacak.

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Koruma Daireleri'nde çalışan polisler yeni yılda alacakları zamlı maaşlar ile Başmüfettiş ve APK Uzmanı rütbesindeki Emniyet Müdürleri'nin üzerine çıkacak.

KHK'DA HİÇ ZAM ALAMAYAN POLİSLERİN MEVCUT MAAŞLARI
Düzenleme ile Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ve Teftiş Kurulu Başkanı'na bin 45, Polis Akademisi Başkanı'na 521, 1. Hukuk Müşaviri'ne bin 231, Daire Başkanları'na bin 125, Ankara, İstanbul, İzmir Emniyet Müdürleri'ne 723, Büyükşehir İl Emniyet Müdürleri'ne 729, diğer İl Emniyet Müdürleri'ne 692 ile maaş artışı getirildi.
KHK'da hiç zam alamayan polislerin mevcut maaşları ise şöyle:
Merkez Emniyet Müdürü (2000): 3.719
Merkez Emniyet Müdürü (1000): 3.604
Merkez Emniyet Müdürü: 3.180
2.sınıf Emniyet Müdürü 3.081
3.sınıf Emniyet Müdürü 3.018
4.sınıf Emniyet Müdürü 2.955
Emniyet Amiri 2.748
Başkomiser 2.615
Komiser 2.489
Komiser Yardımcısı 2.396
Başpolis memuru 2.574
Polis memuru 2.574
Polis memuru (POMEM) 2.315
Polis memuru (PMYO) 2.314


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismar - 6 yıl önce
Yine ağalara zam Marabalara talim,Özel Hrk.Koruma tamam bunlara veriyorsunda,Terör de,kaçakçılıkta,İsth.da hatta Karakolda kelle koltukta çalışanlara niye vermiyorsun,Eşit işe eşit ücret yapacaksanız TSK lerine göre ayarlayın hemde emeklileriyle birlikte o zaman Hz Ömer adaleti olur.
Avatar
ROKETCİ - 6 yıl önce
hic kimse kendi çıkarları için özel harekatcıları kalkan olarak kullanmasın...biz hiçkimseden zam falan istemedik istemeyizde..devlet büyüklerimiz bize neyi reva görürlerse boynumuz kıldan incedir..zamdan pay alamaşış müdürler şimdiye kadar aldıklarına saysınlar..hiç yakışmıyor teşkilat birbirine girmiş diye başlık atılmış buna sebep olan kişiler aynanın karşısına geçip kendilerini sorgulasınlar...özel harekat zam almış falan filan biz öyle çok zam aldık sanal alemde ama cebimize ne hikmetse hiç kimseden farklı bir zam alıpta koymadık..ayrica biz bu ülkeyi karşılıksız seven insanlarız..gerekiyorsa maaşta verilmesin ekmek su parasına bile razıyız herkes bunu böyle bile.dahada ötesi eğer bize verilecekse önce şu ağlayan açları doyursunlar kalırsa bütcede bizede verirlerse versinler yoksa canları sağolsun. yıllardır çatışmada ben varım..güneydoğuda ben varım. ölünecekse ilk ölecek benim . güneydoğuda görev sürem biter batıya gelirim arkadaşlar güneydoğu karışmış gidilecek yine ben varım..çoluk çocuk hastadır okula gidiyordur bunlar hava civa ..evde kim ölmüş kim kalmış ALLAH a emanet edip çıkıyoruz.. 21 yıldır ben bir gün kravat takıp görev yapmadım sabah sekizde işte akşam beşte evde asla çalışmadım hangi birimde var bu fedakarlık ALLAHTAN korkar insan biraz..aslında söylencek çok şey var ama burası yeri değil..herkese ALLAH gönlünce versin...saygılarımla
Avatar
ismar - 6 yıl önce
kardeşim haklısın polislik sevgi işi sana verilen az bile benim derdim TSK daki Asb.Bşçv,yüzbaşı vs ile karşılaştırılınca eşit işe eşit ücret bunun neresinde ona bakıyorum ben emekliyim aldığım 1300 tl yarın sende aynı parayı alacaksın Bşçv.1750 Tl alıyor bunu anlatıyorum çoğu emekli polis mağdur bunu anlatmaya çalıştım.
Avatar
ROKETCİ - 6 yıl önce
emekli olduğuna göre abimizsin öncelikle saygılarımı sunuyorum..senin söylediklerine asla bir itirazım yok zaten yorumumda da seni çekiştirecek birşey söylemiş değilim...benim mesajım bu işi mahkemeye getirmek için kollarını sıvamışlaraydı..tekrar okursanız daha iyi anlarsınız..hayırlı ömürler diliyorum sizlere kalın sağlıcakla