Piri Reis gemisi yola çıktı

Petrol sondajının yapılabilmesi için gerekli sismik araştırmaları yapabilecek özellikteki Koca Piri Reis Gemisi, Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz araştırması yapmak üzere Urla Limanından yola çıktı.Gemiye, Kaş açıklarına kadar Türk savaş gemilerinin eşlik

Piri Reis gemisi yola çıktı

Petrol sondajının yapılabilmesi için gerekli sismik araştırmaları yapabilecek özellikteki Koca Piri Reis Gemisi, Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz araştırması yapmak üzere Urla Limanından yola çıktı.

Gemiye, Kaş açıklarına kadar Türk savaş gemilerinin eşlik edeceği öğrenildi. K.Piri Reis'te 11 mürettebat ve ikisi bayan 10 bilim insanı bulunuyor. Gemi, Doğu Akdeniz'de en az 20 gün kalacak. Harekettten önce gemiye gelerek incelemelerde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün ve Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, önemli açıklamalarda bulundu. Rektör Füzün, K.Piri Reis'in Türkiye'nin sismik arama yapabilen tek gemisi olduğunu hatırlatarak, "Üniversite olarak çok farklı bir şey yapmıyoruz ancak dünya gündeminde olduğu için medyamız bu konuya çok ilgi gösterdi. Biz yine petrol ve doğalgaz aramaya devam edeceğiz. Geminin nerede arama yapacağını tam olarak söyleyemem ama Doğu Akdeniz'de, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) adına petrol ve doğalgaz arayacak." dedi. Müdür Benli ise K.Piri Reis'in 1978 yılından beri Türkiye'nin denizlerinde petrol ve doğalgaz aradığını söyledi. Benli, "Daha önce defalarca Karadeniz, Ege ve Marmara denizlerinde bulundu. Şimdi de görevini Doğu Akdeniz sularında yapacak. Ege Denizi'nde kıta sahanlığı sorunu olduğu için hem Yunanistan hem de Türk tarafından refakatçilerle çalışıyorduk. Doğu Akdeniz'de gerekirse askeri gemilerimiz bize eşlik edebilir." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler