7m


7m

hyundai

Pendik Limanında tarihi eser operasyonu

İstanbul'da Pendik Ro-Ro Limanında gerçekleştirilen operasyonda 3 bin 300 parça tarihi eser ele geçirildi.İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'ne bağlı Pendik Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerinin yaptı

Gündem 01.09.2015, 17:39
Pendik Limanında tarihi eser operasyonu

İstanbul'da Pendik Ro-Ro Limanında gerçekleştirilen operasyonda 3 bin 300 parça tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'ne bağlı Pendik Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerinin yaptığı risk analizi çalışmaları sonunda Hollanda'ya gitmek üzere Pendik Gümrük Müdürlüğü Ro-Ro liman sahasına gelen bir TIR riskli olarak değerlendirildi. Bunun üzerine söz konusu araç ekipler tarafından X-Ray taramasına yönlendirildi. Operatörlerin incelemesinin ardından arama hangarına alınan araç detaylı aramaya tabi tutuldu. Aramalarda kabinde yer alan dolabın içerisinde siyah renkli takım çantasına yerleştirilmiş, etrafı şeffaf bant ile bantlanmış 6 adet paket tespit edildi. Paketler açıldığında ağızları dikilmiş ve etrafı bantlanmış bez çorap içerisine konulmuş farklı ebatlarda üzerlerinde farklı resimler, yazılar ve işaretler bulunan tarihi eser olabileceği düşünülen toplam 3 bin 300 adet eşya geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserlerin birer tanesi ok ucu ve haç işareti iken, 4 tanesi kolye ucu, 3 tanesi ise yüzük olarak tespit edildi. Diğer 3 bin 291 adet eserin ise sikke olduğu belirlendi.

Söz konusu eşyalar için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nce yapılan ön incelemede Milattan Önce I. Dönem, Roma-Bizans, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait 3 bin 300 adet objeden 13 adedinin bronz-gümüş obje, 3 bin 287 adedinin sikke ve mühür baskıları olduğu ve tamamının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında tasnif ve tescile tabi, müzelik değerde eserler oldukları anlaşıldı.

El konulan ve değer tespiti çalışmalarına başlanılan tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alındı. Tarihi eser kaçakçılığı olayı ile ilgili araç şoförü hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@