banner441

Partilerin kasası dolacak

Bu yıl siyasi partilere yapılacak hazine yardım miktarları belli oldu.  Siyasi partilere, merkezi yönetim bütçesinden toplam 145 milyon lira aktarılacak.2013 yılı Merkezi Yönetim Kanununun yürürlüğe girmesinin ardından siyasi partilere yapılan yardım tuta

Gündem 10.01.2013, 19:06
Partilerin kasası dolacak

Bu yıl siyasi partilere yapılacak hazine yardım miktarları belli oldu.  Siyasi partilere, merkezi yönetim bütçesinden toplam 145 milyon lira aktarılacak.

2013 yılı Merkezi Yönetim Kanununun yürürlüğe girmesinin ardından siyasi partilere yapılan yardım tutarı da belli oldu.
 
Siyasi Partiler Kanununa göre,Partilerin 2011 seçimlerinde aldıkları oy miktarına göre hesaplanan Hazine yardımının 81 milyon lirası AK Parti'ye, 42 milyon lirası CHP'ye, 21 milyon lirası da MHP'ye ödenecek.
 
CHP'ye yapılacak yardımda kesinti
 
Bu arada, Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin mali denetimine ilişkin kararı nedeniyle CHP'den 3 milyon 372 bin 446 lira kesinti yapılacak.
 
Hazine yardımı almanın şartı
 
Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, milletvekili genel seçimlerinde barajı aşan partilere hazine yardımı yapılıyor. Ayrıca, seçimlerde oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan partiler de yardımdan yararlanabiliyor.
 
Söz konusu yardım, siyasi partilere, milletvekili genel seçilerinin yapılacağı yıl 3 katı, mahalli idareler seçim yılında ise 2 katı olarak ödeniyor. Her iki seçimin aynı yıl içerisinde yapılması halinde de ödeme miktarı 3 katı geçemiyor.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@