banner556

>

Paket şok edecek! Alfabe değişiyor...

Başbakan tarafından 30 Eylül'de açıklanacak demokratikleşme paketiyle, Türk Harfleri Yasası'nın değiştirilerek x,w,q harflerinin kullanılmasına izin verilmesi gündemde. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 30 Eylül'de açıklayacağı demokratikleşme paketinden x,w,q d

Gündem 27.09.2013, 09:04
Paket şok edecek! Alfabe değişiyor...

Başbakan tarafından 30 Eylül'de açıklanacak demokratikleşme paketiyle, Türk Harfleri Yasası'nın değiştirilerek x,w,q harflerinin kullanılmasına izin verilmesi gündemde.
 Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 30 Eylül'de açıklayacağı demokratikleşme paketinden x,w,q devrİmi çıktı.

1928 yılında kabul edilen Türk Harfleri Yasası'nın değiştirilmesi ve 29 harfin yanında Kürtçede geçerli olan x,w,q harflerinin kullanılmasına izin verilmesi gündemde. Uzun süredir çalışmaları devam eden ve Başbakan Erdoğan'ın son sözü söyleyeceği demokratikleşme paketinde yer alan üç önemli detay daha ortaya çıktı.

Üç önemli düzenlemeden ilki x, w, q harfleri ile ilgili. Özellikle internetin vatandaşların hayatına girmesi ile birlikte bu üç harf de sık kullanılmaya başladı. Kürt alfabesinde de yer alan harfler nedeniyle birçok sıkıntı yaşandı.

Kürt kökenli vatandaşlar çocuklarının isimlerini nüfusa bu harfler nedeniyle yazdıramadı. Arka arkaya alınan kararlar ile sorun belli bir yere kadar aşıldı. Kürtçe seçmeli dersin yanında Kürtçe özel eğitime izin verilmesi ile birlikte üç harfle ilgili yine sorun yaşanacak. Çünkü 1928 yılında çıkartılan ve devrim kanunları arasında yer alan Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun, Türkçe alfabeyi 29 harfle sınırlıyor ve bunların dışında harf kullanılmasına kapıları kapatıyor.

Yasanın maddelerinden biri de "Bütün mekteplerin Türkçe yapılan tedrisatında Türk harfleri kullanılır" hükmünü içeriyor. Paket kapsamında bu yasada değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Yapılacak düzenleme ile Türkçe Alfabe 29 harf olarak kalacak. Bunun yanında x, w, q'nun kullanılmasına ilişkin engeller de kaldırılacak. Üç harf hayatın her alanında rahatça kullanılabilecek. Bu değişiklik özellikle Kürtçe özel eğitimde sıkıntı yaşanmaması için yapılacak. Vatandaşlar, Kürtçe isimleri, köy adlarını da herhangi bir engelleme olmadan kullanma olanağı bulunacak.

AZINLIK OKULUNDA 'AND' YOK
"Türküm, doğruyum" diye başlayan ve okullarda okutulan "Andımız" da pakette kapsamında değiştirilecek. Gayrimüslim vatandaşların devam ettiği azınlık okullarında okutulmayacak. Diğer eğitim kurumlarında ise şimdilik uygulama devam edecek. Bir şekilde yurtdışına yaşayan Türkiye kökenli gayrimüslimlere vatandaşlık verilmesi de paket kapsamında değerlendiriyor.

Yorumlar (10)
EMRE NEHIR 7 yıl önce
Ülkeyi Bölecek Bu Akp Kürtlerin her dediğini yap..
doğan yıldız 7 yıl önce
yaşasın harfler ve demokrasi birlikte geldi :)))
serkan öztürk 7 yıl önce
Yani adamlar vakti zamanında alfabeyi baştan sona değiştirdiler -ki bu konuda dünyada tek milletiz; şimdi iki üç harf eklenecek diye ortalığı yaygaraya veriyorsunuz. hayır sizi şok eden ne?
Coder 7 yıl önce
Hünkarımız bölme çalışmalarını hızlandırmış.Şimdi de alfabeye el attı.

Şu harflere bir bakın.Hepsi de Kürtçe'de çok sık kullanılan harfler.

Eeee makarnacılar bu durumda da Pollyanacılık oynayın siz.Ne diyelim Allah akıl fikir versin.Amin.
kaan malkoc 7 yıl önce
serkan ozturk,alfabe bastan sona degistiginde ataturke kufredenlerdesin ozaman,nasil oluyoda simdi sessiz kaliyosun,tc gitti ,andimizada el attilar daha neler neler,peki bu isin sonunu dusunebiliyomusun,ulke karisacak bu ulke erdoganin yada bi baskasinin egosunu tatmin edecegi bi ulke deil,
EMRE NEHIR 7 yıl önce
Kürt olduğunu bari belli etme Kim alfabemizi değiştirmiş doğudan bugüne hangi harf eklendide gelmiş böyle bir yazı yazıyorsun? Benim Ülkemde tek dil, tek devlet, tek bayraktır beğenmeyen Çeker gider.Zorlana tutmuyoruz sizleri burada.Akp Kürtler nederse anca onu yapıyor.Kürtleri iyice başımıza getirdiler Allah Sonumuzu Hayır etsin.
osman osman 7 yıl önce
asıl niyet arap alfabesine geçmenin yolunu açmak. yavaş yavaş q x w kullanımı serbest o zaman yavaş yavaş arap harfleri de serbestleşecek. sonra arapça matematik öğreten okullar vs.. gider bu. kötü niyetli olduklarını bildiğimiz için geleceği görmek zor değil. zaten ecdadımın yazdığı şeyleri ben niye okuyamıyorum diye serzenişte bulunuyorlardı, çok okumak isteyen gider osmanlıca öğrenir, ama niyet kötü olunca...
osman osman 7 yıl önce
o kadar rum var bu ülkede madem yunan alfabesinden de birkaç harf ekleyin. beta,gama,alfa harfleri zaten fizikte matematikte kullanılıyor onu da ekleyin bi zahmet.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@