7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Özkan ve Peker'e tahliye

13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasının 33 sanığının tahliye taleplerini reddetti. 21. Ağır Ceza Mahkemesi ise, Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'in tahliyesine karar verdi.AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN TAHLİYEYEİstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi

Gündem 10.03.2014, 13:51
Özkan ve Peker'e tahliye

13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasının 33 sanığının tahliye taleplerini reddetti. 21. Ağır Ceza Mahkemesi ise, Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'in tahliyesine karar verdi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN TAHLİYEYE

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasından dolayı 5 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş ve Sedat Peker'in tahliye edilmesine verdi. 6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10'la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, 23 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli albay Levent Göktaş ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker tahliye edildi.

21. AĞIR CEZA TAHLİYE KARARI VERDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Sedat Peker, Mustafa Levent Göktaş'ın da aralarında olduğu Ergenekon davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti. 13. Ağır Ceza'nın bu kararının ardından Ergenekon avukatları Çağlayan Adliyesi'nde bir basın açıklaması yaptı. Ergenekon avukatlarından Serkan Günel yaptığı açıklamada Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için tahliye kararı verildiğini söyledi. Günel, "Yukardan gelen bilgilere göre 21'nci ağır mahkemesinin Levent Göktaş, Tuncay Özkan hakkında tahliye kararı mevcut." dedi.

ÖZKAN VE GÖKTAŞ'A YURTDIŞI YASAĞI KOYULDU

Günel'in açıklamasının hemen ardından Sedat Peker hakkında da tahliye kararı çıktığı bilgisi geldi. İstanbul 21'inci Ağır Ceza Mahkemesi Özkan, Göktaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı koyarken, Peker hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

TAHLİYE GEREKÇESİ

Mahkemenin Tuncay Özkan ve Levent Göktaş'a tahliye gerekçesi: 21. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçe olarak "Sanıkların tutuklu kaldıkları süreler, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabileciği, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar bulunması nedeniyle söz konusu durumun adalet duygularını incitebilecek olmasını" gösterdi.

NAZLICAN ÖZKAN: KAVUŞUYORUZ

Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan da tahliye kararını Twitter'dan ''Kavuşuyoruz... 1994'' yazarak duyurdu.

TUNCAY ÖZKAN: SİLİVRİ'YE BEKLİYORUM

Ayrıca Tuncay Özkan'ın Twitter hesabından da tahliye kararının ardından "Tüm dostlarımı Silivri'ye bekliyorum" ifadeleri paylaşıldı.

ERGENEKON AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Çağlayan Adliyesi'nde sanık avukatları açıklama yaptı. Ergenekon avukatlarından Serkan Günel, "Bilindiği üzere İstanbul eski Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, yetkileri kaldırılmış ancak hala elindeki davaları devam ettirmek üzere, tasfiye halinde göreve devam etmekteydi. Ancak Başbuğ'un tahliyesinden sonra, cumhurbaşkanının onayladığı son yasayla birlikte, ÖYM'lerin tamamı el çekmek üzere kapatılmıştır. Dolayısıyla bu saatten sonra, ellerinde olan dosyaları devam ettirme şansları yoktur. Sadece ve sadece hüküm verilen dosyalarla ilgili kendilerine 15 günlük gerekçeli karar yazma süresi tanınmıştır.

Buradan çıkacak çeşitli mahkemelere dağılmış olan tahliye kararları hukuken geçerli kararlardır. Gözümüz kulağımız çıkacak tahliye kararlarında." dedi.

KAPATILAN MAHKEME TALEBİ REDDETTİ

TBMM'de yapılan düzenleme ile kaldırılan ve Ergenekon Davasına bakan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye talebinde bulunan 33 Ergenekon sanığının tahliye taleplerini reddetti. Tahliye talebinde bulunan sanıklar şunlardı:

Mustafa Levent Göktaş, Mehmet Fikri Karadağ, Özkan Kurt, Ulaş Özel, İsmail Sağır, Mehmet Demirtaş, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Sedat Peker, Boğaç Kaan Murathan, Semih Tufan Gülaltay, Veli Küçük, Fikret Emek, Kemal Kerinçsiz, Serdar Öztürk, Yalçın Küçük, Aykut Metin Şükre, Ergün Poyraz, İbrahim Şahin, Kemal Aydın, Doğu Perinçek, Mehmet Bedri Gültekin, Turhan Özlü, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Mehmet Deniz Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Memet Zekeriya Öztürk, İsmail Yıldız, Oktay Yıldırım, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Korgeneral Mehmet Eröz, Alparslan Arslan.

HUKUKÇULAR: MAHKEME KALDIRILDI YETKİSİ YOK

Kaldırılan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutumunu değerlendiren hukukçular, mahkemenin yeni yürürlüğe giren yasayla kaldırıldığını ve karar verdikleri davaların gerekçelerini yazmak dışında bir yetkileri bulunmadığını vurguladı.


Yorumlar (4)
hasan yener 8 yıl önce
Yuh diyorum artik..tayip napcani sasirdi kendini kurtarmak icin yakinda apoyuda cikarirsa sasirmayin..
s.eyüboğlu 8 yıl önce
dün "ergenekon" haksız davadır diye bir tarafını yırtanlar şimdi çıkmışlar tayyip ne yapacağını şaşırdı diye vaveyla ediyorlar.asıl siz ne yapacağınızı ne diyeceğinizi şaşırmış durumdasınız.
oktay atalı 8 yıl önce
çakma reis dışa çıktı şimdi azizi ve şike çetesini kimse tutamaz maçlar artık ayal basma yöntemiyle manupile edilecek sayın başkan ve çakıroğluna duyrulur
Hasan Gümüşdağ 8 yıl önce
İnsanları artık korkularla yönlendirmeye çalışmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz. üretecek siyaseti bulunmayanlar insanları birtakım söylentilerle korkutarak kendilerine taraftar kazanmaya çalışıyorlar. merak etmeyin apo'nun serbest bırakılması söz konusu bile olamaz en başta akp'ye oy verenler bunun karşısındaki en büyük teminattır...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@