7m


7m

hyundai

Otomobil fiyatına kurbanlık boğa

Çorum'da, Şahin adı verilen iki ton ağırlığındaki kurbanlık boğa, 65 bin liralık fiyatıyla alıcısını bekliyor.Alaca ilçesinde besicilik yapan Müfit Gürses tarafından yetiştirilen "simmental" cinsi boğa, hem fiyatı hem de ağırlığıyla dikkati çekiyor. Kurba

Gündem 06.09.2015, 11:43
Otomobil fiyatına kurbanlık boğa

Çorum'da, Şahin adı verilen iki ton ağırlığındaki kurbanlık boğa, 65 bin liralık fiyatıyla alıcısını bekliyor.

Alaca ilçesinde besicilik yapan Müfit Gürses tarafından yetiştirilen "simmental" cinsi boğa, hem fiyatı hem de ağırlığıyla dikkati çekiyor. Kurban bayramına sayılı günler kala 2 ton 40 kiloya ulaşan Şahin adı verilen boğa, 65 bin TL fiyatla satışa sunuldu.

Çiftlikte boğalık adı verilen bir bölümde kalan Şahin'le çiftlik çalışanları özel olarak ilgileniyor. Bir otomobil fiyatına satışa sunulan dev kurbanlık, Çorum'un ardından önümüzdeki günlerde Ankara'nın Keçiören ilçesindeki Ovacık kurban pazarında görücüye çıkacak.

Her yıl yetiştirdiği kurbanlık hayvanlarla Türkiye'de ün yapan Müfit Gürses, "Bir dönem bin 640 kilo ağırlığında Kral adlı kurbanlığımız vardı. Sonra bin 850 kilo ağırlığında Tufanı yetiştirdik. Şimdi 2 ton 40 kilo ağırlığındaki Şahin'le pazara geldik" dedi.

Şahin'le birlikte geçen yıl kırdıkları rekoru yine kendilerinin egale ettiğini dile getiren Gürses, Şahin'in Türkiye'nin en büyük boğalarından biri olduğunu dile getirdi.

Çiftlikte Şahin ile özel ilgilenen Gürses, "Şahini yonca, yulaf, arpa, slaj ve fenni yem gibi bitkilerle besliyoruz. Şahine 65 bin lira istiyorum. Alıcısı var. Keçiören Ovacık'ta satacağım. Müşterisi hazır oraya gelecek" diye konuştu.

İTHAL HAYVAN GETİRİLMESİN

Gürses, şimdi bir boğa daha olduğunu belirterek "Şahinin rekorunu onunla kıracağım. Hedefim 2 bin 200 kilo. Allah izin verirse gelecek yıl bunu göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

Besiciliğin baba mesleği olduğunu ve mesleğini sevdiğini vurgulayan Gürses, yetiştirdiği boğaları Türkiye'ye tanıtmaktan gurur duyduğunu kaydetti.

Devletten beklentileri hakkında açıklamalarda bulunan Gürses, "Özellikle tarım bakanımızdan isteğimiz ithal hayvan getirmesinler. Çünkü bizim hayvanlarımız yeterli. Bir hayvanı 24 liraya satıyoruz, vatandaşlar 40 liraya alıyorsa bu bizim suçumuz değil. Et Balık Kurumlarının olmaması bizi olumsuz etkiliyor. Biz 24 liraya danayı satamıyoruz. Buna önlem almaları lazım. Girdilerimiz pahalı. Yem çok pahalı. Arpaya her besicinin gücü yetmiyor. Bir an önce girdilerin aşağı çekilmesini ve Et Balık kurumlarının açılmasını istiyoruz. İthal bizi korkutuyor. Elimizde hayvanlarımız var kestiremiyoruz" şeklinde konuştu.

HIRÇIN TAVIRLARI KORKUTTU

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz ve AK Parti Alaca İlçe Başkanı Ümit Tokgöz, Gürses'in besi çiftliğini ziyaret etti.

Çiftlikte incelemelerde bulunan Uslu ve beraberindekiler daha sonra dev boğayla ilgili sahibinden bilgi aldı. Şahinin sergilediği hırçın tavırlar çiftlikte bulunanların kısa süreli paniklemesine neden oldu.

Çorumlu besici Müfit Gürses'in yetiştirdiği kurbanlıklarla artık marka olduğunu dile getiren Uslu, Çorum ve Alaca'yı Türkiye'ye tanıttığı için Gürses'le gurur duyduklarını söyledi.

Gürses de, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek hayvancılığa verilen destekten dolayı milletvekili Uslu'ya teşekkür etti.

Otomobil fiyatına kurbanlık boğa

Otomobil fiyatına kurbanlık boğa


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@