vardallar

ÖSYM'de yeni skandal!

Geçtiğimiz sene Tıpta Uzmanlık Sınavı’na giren bir doktorun itirazı sonucu 4 soru iptal edildi. Doktorun diğer 5 soru için açtığı davada da mahkeme, sorularda hata olduğunu belirterek, “ÖSYM iptal etmeli” dedi.Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’n

Gündem 23.12.2011, 09:18
ÖSYM'de yeni skandal!

Geçtiğimiz sene Tıpta Uzmanlık Sınavı’na giren bir doktorun itirazı sonucu 4 soru iptal edildi. Doktorun diğer 5 soru için açtığı davada da mahkeme, sorularda hata olduğunu belirterek, “ÖSYM iptal etmeli” dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2010’da mezun olduktan sonra pratisyen hekim olarak göreve başlayan 25 yaşındaki Mustafa Aydınol, 12 Aralık 2010’da Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girdi.

Sınavı kazanamayan Aydınol, bazı soruların hatalı olduğu düşüncesiyle durumu sınava giren doktor arkadaşlarıyla paylaştı.

Doktorlar, sınavda sorulan 9 sorunun hatalı olduğu iddiasıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) itirazda bulundu.

ÖSYM, 9 sorundan 4’ünün hatalı olduğuna karar vererek, bu soruları iptal etti. İşin peşini bırakmayan Aydınol, 5 sorunun daha hatalı olduğunu savunup ÖSYM’ye başvurdu.

ÖSYM başvuruyu reddedince, Aydınol Ankara 15’inci İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açtı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, söz konusu sorularla ilgili doğru cevap seçeneği bulunmadığı, verilen bütün seçeneklerin olağan olduğu belirtildi.

Bunun üzerine mahkeme heyeti, ÖSYM’nin işleminin iptaline karar verdi. ÖSYM yerel mahkemenin kararını temyiz etti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@