alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Öğretmenlikte yeni uygulama

YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) üzerinde çalıştığı yeni öğretmenlik modelinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Yeni modelde, hem fen-edebiyat hem de eğitim fakültesi mezunları öğretmen olabilecek. Fen-edebiyat mezunlarının liselerde branş öğretm

Gündem 05.05.2012, 09:09
Öğretmenlikte yeni uygulama

YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) üzerinde çalıştığı yeni öğretmenlik modelinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Yeni modelde, hem fen-edebiyat hem de eğitim fakültesi mezunları öğretmen olabilecek. Fen-edebiyat mezunlarının liselerde branş öğretmeni, eğitim fakültesi mezunlarının ise anaokulu ve ilkokul sınıf öğretmeni olması üzerinde duruluyor.

Halen eğitim gören ve daha önce mezun olan fen-edebiyat fakültesi öğrencilerine formasyon hakkı tanınmasının ardından yeni öğretmenlik modelinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, fen-edebiyatta okuyan ve formasyonu olan öğretmenler, liselere branş öğretmeni olarak atanacak. Eğitim fakültesi mezunları ise anaokulu ve sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokullarda ilk seviye branş öğretmeni de olabilecek. Fen-edebi-yat fakültelerine tanınan kontenjan azaltılacak.

Halen eğitim gören ve daha önce mezun olan fen-edebiyat fakültesi öğrencilerine formasyon hakkı tanınmasının ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile MEB'in üzerinde çalıştığı yeni öğretmenlik modelinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, fen-edebiyatlar başta olmak üzere önümüzdeki yıldan itibaren üniversite kontenjanları yeniden belirlenecek. Fen-edebiyatta okuyan ve formasyonu olan öğretmenler, liselere branş öğretmeni olarak atanacak.

Eğitim fakültesi mezunları ise anaokulu ve sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokullardaki ilk seviye branş öğretmenliklerine atanacak. MEB'in de sıcak baktığı formülle, fen-edebiyat fakültesinin işlevini tamamen bitirmeden kontenjanlarının azaltılması üzerinde duruluyor.

Öte yandan MEB, Türkiye nüfusunun 2020'den sonra azalışa geçeceği ve 2030'lu yıllarda öğretmen fazlalılığı oluşacağı yönünde hazırladığı raporu YÖK'e sundu. YÖK, bu rapor doğrultusunda fen-edebiyat ve eğitim fakültelerinin kontenjanlarını belirleyecek. Bu fakültelerin kontenjanları, MEB'in gelecek yıllardaki öğretmen ihtiyacına göre ciddi şekilde daraltılacak. Yeni formülle de hem fen-edebiyat fakültelerinin işlevini tamamen yitirmesi önlenecek hem de kontenjanları azaltılarak öğretmen fazlalığının önüne geçilecek.

Atama bekleyen ve mezun olacak öğretmen adayları ile ihtiyaç duyulan alanlar arasında uyumsuzluk yaşanıyor. Bu nedeni ihtiyaç olmayan bölümlerin yıllarca fazla mezun vermesi ve ikinci öğretimlerin eğitime devam etmesi. Bir başka sebep ise 2008'e kadar MEB ile YÖK arasında uyumlu çalışma yapılamaması.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan ve 2007'nin Aralık ayına kadar YÖK başkanlığı yapan Erdoğan Teziç, sürekli olarak hükümetle çatışmayı seçmişti. Teziç yönetimindeki YÖK'ün Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışmayı ve planlama yapmayı reddetmesi nedeniyle öğretmen yetiştirmeye dönük planlama yapılamamıştı.

EN FAZLA AÇIK, REHBER ÖĞRETMENLİKTE

Öğretmen açığının branşlara göre dağılımına bakıldığında ilk sırada 19 bin 730 ile rehber öğretmenler geliyor. Bunu 13 bin 122 ile okulöncesi öğretmen ve 10 bin 966 beden eğitimi öğretmeni ihtiyacı takip ediyor. Din kültürü öğretmeni ihtiyacı 8 bin 882, İngilizce öğretmeni ihtiyacı 8 bin 465.


Yorumlar (5)
Hür Koç 10 yıl önce
Milli Eğitim Bakanlığı işini bilmeyen çavuşlar misali bir o yana, bir bu yana dalıp duruyor. İnanın ne yapmak istediklerinden kendilerinin atadığı bürokrat ve uzmanların dahi haberi yok.

Ayrıca haberde rehber öğretmen açığından bahsediliyor. Kızacak olan varsın kızsın. Rehber öğretmenlere verilen maaşa ve ek ders ücretine yazıktır, günahtır. Hiçbir sorumluluk yok, nöbet yok. Müstakil bir oda , bilgisayar ve televizyon; akşama kadar laklak, şakşak!
gümüşhaneli 10 yıl önce
her gün darp edilen öğretmenlerin hakkını aramayan millieğitim bakanı eğitim camiasını bitirmiştir.Öncelikle anadolunun ücra köşelerinde birden beşe kadar öğrencileri bir sınıfta ders işleyen öğretmen bile olmayan vekil öğretmenlerle işi geçiştiren bir millieğitim bakanına soruyorum rehberliğin ne katkısı olabilir ayrıca topu topu okulda bir saat olan dinkültürü dersinin nasıl oluyoda bu kadar ihtiyaç oluyo bunların hepsi birer oyundan ibaret eğitim değil dertleri.Sayın cumhur başkanına göre sadece miilli bayram 29 ekim olabilir ama bizler için 23 nisan,19 mayıs'da milli bayram cumhur başkanı dedi diye milli bayramlıktan çıkarılamaz.
gümüşhaneli 10 yıl önce
Muhalefet neden susuyor bu oyuna kumpasa....
firstclass 10 yıl önce
Eskiden öğretmenlik kusal meslek yalanlarıyla da olsa bir değer önem arzederdi. Artık bu iktidar ve özellikle bu milli eğitim bakanı sayesinde öğretmenlik mesleği artık ayak mesleği oldu, öğretmenler, okullarda yan gelip yatan, boşuna maaş alan kişiler şeklinde gösterildi. Tabii ki bu iktidarın amacı başka eğitim konusunda, bunu da aklı olan herkes anlar. Ben çocuğuma asla öğretmenlik yada benzeri bir meslek yaptırmam, tavsiye etmem. Öğretmen olacağına git bir yerde çırak ol, amelelik yap derim, hiç değilse insanlar saygı duyar, seni rezil etmeye çalışan bir milli eğitim bakanın olmaz...
gara hamza 10 yıl önce
hakaret etmeden yazı yazmalıyız düşüncelerımızı yazmadıkten sonra yazmıyalım daha ıyı illakı iktıdarımı met edlım ıyı yaptıklarını alkişlarız eline gözüne bulaştırdıklerınıda eleştıreceğiz tıpkı değiştırdıklerı eğitim kanunu gıbı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@