banner441

Öcalan'ın kitapları da serbest!

''3. Yargı Paketi''ndeki düzenleme doğrultusunda, 31 Aralık 2011'e kadar, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart hak

Gündem 07.01.2013, 17:59
Öcalan'ın kitapları da serbest!

''3. Yargı Paketi''ndeki düzenleme doğrultusunda, 31 Aralık 2011'e kadar, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart hakkındaki yasak kalktı.

ÖCALAN'IN KİTAPLARI DA SERBEST
 
Kitapları inceleyen TMK 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt'un, aralarında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 kitap hakkında ''yasak kararının devamı'' isteği, TMK'nın 10. maddesiyle görevli 3 Nolu Hakim Halil İbrahim Kütük tarafından reddedildi.
 
Ret kararının, Basın Kanunu'nun ''el koyma, dağıtım ve satış yasağı''nı düzenleyen 25. maddesi doğrultusunda, ''usul eksikliğinden'' verildiği öğrenildi.
 
Böylece, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart hakkındaki yasak kalktı.
 
''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan ve 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren kanunun 78. maddesiyle Basın Kanunu'na eklenen geçici madde, 31 Aralık 2011'e kadar mahkemeler, yetkili mülki idari amirlikleri ve diğer makamlarca basılı yayınlarla ilgili olarak verilmiş toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararlarının, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelmesini öngörüyordu.
 
Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'na gönderdiği listede yasaklı 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart bulunuyordu.
 
Yayın listesini inceleyen Basın Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, listedeki Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM ve CMK'nın 250. maddesiyle görevli mahkemelerce yasaklanan yayınlarla ilgili listeyi gereğinin takdiri için Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne göndermişti.
 
Kayral, TMK 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderilen yasaklı yayınlar dışındakilerle ilgili, mahkemeden ''yasağın devam etmesi'' isteminde bulunmamış, kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.
 

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (3)
Ali Han 7 yıl önce
apo bu memlekette kahraman yapıldı..ölenler boşuna öldü demekk..onu bu duruma getirenlere ve onları destekleyenlere lanet olsun...ama suç yine bizim millette...birileri bunun vebalini, günahını çekecek...
adil türk 7 yıl önce
Aynı zamanda cani.

Bu adamın kitapları yayınlanıyorsa yayınlanmayacak hiçbir kişi ve kurumun kitabı olmamalı.Çünkü yasakta en ağır suç bile ortadan kaldırılıyor.

Bunu da yaparlar bunlar.
r baysan 7 yıl önce
Ne zamandir diyoruz ulkeyi akp bolmeye getiriyor millet daha uyanmadi.binlerce kisinin katili ne duruma getidik ne ugruna?toror yapmak ,desdeklemek iyi,namuslu vatandas olmak cok cok kotu.siddet yapmakla,tororle isler yuruyor ne ala

Gelişmelerden Haberdar Olun

@