Öcalan ailesi ile özel odada görüşebilecek

   Mahkûmların aileleriyle özel odalarda görüşebilmesine yönelik düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda beklerken; İmralı Cezaevi yönetimi Öcalan'ın da düzenlemeden yararlanabilmesi için iyi hal belgesi çalışmalarına başladı. İmralı Cezaevi'ndeki görüşmeler ve

Gündem 06.01.2013, 08:51
Öcalan ailesi ile özel odada görüşebilecek

 

 
 
Mahkûmların aileleriyle özel odalarda görüşebilmesine yönelik düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda beklerken; İmralı Cezaevi yönetimi Öcalan'ın da düzenlemeden yararlanabilmesi için iyi hal belgesi çalışmalarına başladı.
 
İmralı Cezaevi'ndeki görüşmeler ve görüşmelere ilişkin ayrıntılar gündemi oluştururken, diğer yandan da Abdullah Öcalan'ın cezaevinde eşi ve aile fertleriyle özel görüşme yapmasını sağlayacak adımlar atılıyor. İmralı Cezaevi yönetimi Öcalan'a "iyi hal" belgesi çıkarılması için hazırlık yapıyor.
 
Komisyon'dan geçtikten sonra Meclis Genel Kurulu gündemine alınan tasarı yasalaşırsa, Öcalan da "iyi halli hükümlü" statüsü alarak isterse "özel oda" görüşmesi yapabilecek. Tasarı, terör hükümlüleri veya mübbet mahkumlara ilişkin herhangi bir kısıtlama içermiyor.
 
Tasarı Meclis'ten geçer geçmez yürürlüğe gireceği için Adalet Bakanlığı'nda bu konudaki hazırlıkları da hızlı bir şekilde yürütülüyor. Tasarıda yürürlük tarihi öngörülmediği için uygulama yönetmeliği de aynı tarihe yetiştirilmeye çalışılıyor.
 
Yönetmelik üzerindeki çalışmalar da sona yaklaşmış durumda. Düzenlemeden Öcalan'ın yararlanıp yararlanmayacağı merak konusu olmuş, tartışmalara noktayı Adalet Bakanı Sadullah Ergin koymuştu. Düzenlemenin salt Öcalan'a indirgenmemesi uyarısı yapan Ergin, "Bu düzenleme ödül olarak getiriliyor. Nasıl uygulanacağı ikincil mevzuatla (yönetmelik) düzenlenecek" diyerek yönetmeliği adres göstermişti.
 
ÖCALAN KİMİNLE GÖRÜŞEBİLİR?
 
Resmen boşanmayan Öcalan da disiplin cezası almaması halinde hala resmi nikahlı eşi Kesire Öcalan'la, talepte bulunması durumunda ödül olarak İmralı Cezaevi'nde hazırlanacak odada "aile görüşmesi" yapabilecek. Öcalan'ın, eski sevgilisi Ayfer Kaya ya da bir başka kadınla bu görüşmeyi yapması mümkün olmayacak. Ödül mekanizması sadece eşle görüşmeyi değil, telefonla görüşmeyi ve sosyal bazı imkanları da kapsıyor.
 
İŞTE O DÜZENLEME
 
-Kapalı cezaevlerinde bulunan evli hükümlüler, en geç 3 ayda bir kez olmak üzere, 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde cezaevi personelinin yakın nezareti olmaksızın mahrem şekilde görüştürülebilecek.
 
-Haftalık ziyaret süresi 2 saate kadar uzatılabilecek. Kapalı ziyaret yerine açık ziyaret yaptırılabilecek.
-Üst üste kullanılmayan en fazla 3 haftalık ziyaret süresi toplu olarak kullandırılabilecek.
 
-Haftalık telefonla görüşme süresi veya sayısı 2 katına kadar artırılabilecek.
 
-Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden öncelikli veya daha uzun süreli yararlanmaları sağlanabilecek.
-Haftalık harcama miktarı yarı oranında artırılabilecek. Tek kişilik odalarda televizyon bulundurma imkanı verilebilecek.
 
-Hediye verilebilecek. Takdir belgesi veya tavsiye mektubu verilebilecek.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
cemil garip 7 yıl önce
İt dağda kalsa idi daha iyidi imralida 5 yıldızlı otelde yasayacagini bilseydi kendi gelir teslim olurdu.zaten bu ülkede öcalan köpeği birde aziz yıldırım köpeği için kanun çıkıyorsa bu devlet bitmistir.
abdullah KAMALİ 7 yıl önce
birde karı buldunuz mu tamamdır. artık resepsiyonlarada katılır. bu memlekette herşey olur bu memleket mozaik ya o bakımdan yani anlayana
abdullah KAMALİ 7 yıl önce
Bulunacak kadın türk olursa daha iyi olur dostluğumuz artar akraba oluruz o bakımdan bütün herşeyi unutur. yeni bir hayata başlarız bunun adı siyasi başarı olur insanlarımızda alkışlar neden mi cevabı basit TÜRKLER EN ACI OLAYINI 15 GÜNDE UNUTURLARMIŞ DA ondan ha bu arada en unutkan canlı balıktır. önünden geçtiği oltaya dönüşte takılır da bende kime anlatıyorum bunları bilmem ki
Tolgahan Tokkan 7 yıl önce
kisilerlerle kurumlari karisdimayalim diyen adam caniye pezevenlik yapmasi normaldir anadinmi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@