kebir reklamı

Musul operasyonu başladı

Günlerdir beklenen Musul operasyonu başladı.

Musul operasyonu başladı

banner197

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da üzerinde durduğu bir konu olan Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu dün gece itibariyle başladı. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusa sahip Musul kentinin DEAŞ'ın elinden alınması için 30 bin askeri güçle sürdürülen harekâtta, Türkiye'nin Başika'da eğittiği 'Ninova Muhafızları' adında 3 bin Iraklı savaşçının da katıldığı belirtiliyor. 4 ila 8 bin arasındaki teröristin kentten temizlenmesinin amaçlandığı harekata ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, hem karadan hem de havadan destek veriyor. 

Operasyonun başladığını gece yarısı 01.40'ta Irak Başbakanı Haydar el-İbadi duyurdu. Operasyon hakkında açıklama yapan İbadi, Musul kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerini bilgisini vererek "Musul'u kurtarmaya yakınız ve düşmanı (DEAŞ) sürpriz bekliyor. Musul vatan kucağına geri dönecek." dedi.

İşte an be an Musul operasyonuna dair gelişmeler... 
 

"MERKEZİ HÜKÜMETLE ANLAŞILMALI"

- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonuna ilişkin, "Türkiye'nin acilen Irak merkezi hükümetiyle, uluslararası aktörlerle bir anlaşmaya vararak, buradaki gelişmelere müdahil olması, masaya yaklaşması gerekiyor. Irak merkezi yönetiminin Türkiye'ye karşı tutumu da çok yanlış. Türk askerini orada işgalci göstermek son derece çirkin bir yaklaşım" dedi.

IRAK CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

- Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Musul'daki operasyonlarda sivillerin korunmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Masum yayımladığı yazılı açıklamada, "Musul'un sivil sakinlerini korumak silahlı kuvvetlerimizin ve tüm Iraklıların en temel ve öncelikli görevidir" ifadesini kullandı. Masum, tüm operasyon bölgelerinde çatışmalardan kaçan sığınmacıların kurtarılması ve karşılanması için her türlü destek ve kolaylığın sağlanmasının da zorunlu olduğunu kaydetti. Masum ayrıca DEAŞ çetelerinin çöküşünün kaçınılmaz olduğunu ve bunun çok yakında gerçekleşeceğini ifade etti.  

MESUD BARZANİ: İNTİKAM DAVRANIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

- Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Kuzey Irak'taki Zerdek Dağı'nda yaptığı basın toplantısında ”Peşmerge Musul'da DAEŞ’a öldürücü darbe vurdu” dedi. Barzani ayrıca, "Musul'da hiçbir intikam davranışına izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

PEŞMERGE KOMUTANI: 40 KİLOMETRELİK ALAN DEAŞ'TAN TEMİZLENDİ

- Peşmerge Güçleri 70’inci Birlikleri Komutanı Şeyh Cafer Şeyh Mustafa, bugün için yapılan planın başarılı bir şekilde tamamlandığını açıkladı. Mustafa, "Sekiz köyün kontrolünü öngören plan başarıyla tamamlandı. Kaybımız, elde ettiğimiz başarılara kıyasla çok az. 40 kilometrekarelik alan DEAŞ'tan temizlendi. Kontrol sağlanan bölgelerde bombalı tuzaklar temizleniyor" dedi.

BARZANİ: PEŞMERGE DEAŞ MİTİNİ YIKTI

- Rudaw'ın aktardığına göre, IKBY Başbakanı Barzani "Musul operasyonunun başlamasıyla, bugün tarihi bir gün. Peşmerge güçleri Kobani ve Şengal'de DEAŞ mitini yıktı" dedi. Açıklamalarına "Peşmerge güçleri dünyayı en barbar terör örgütünden kurtardı" diye devam eden Neçirvan Barzani, 'uluslararası toplumun üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin zamanının geldiğini' de belirtti.

THY İKİ SEFERİNİ İPTAL ETTİ

Türk Hava Yolları (THY), operasyon nedeniyle Bağdat ve Erbil'e gündüz gerçekleştireceği birer seferini iptal etti. TK 302 İstanbul-Bağdat ile TK 314 İstanbul-Erbil seferleri güvenlik gerekçesiyle gerçekleştirilemedi. Seferlerin gece saatlerinde yapılmasının planlandığı öğrenildi.      

ANADOLU AJANSI EKİBİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Irak'ta Musul'un Hazır cephesinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonu izleyen AA ekibi büyük tehlike atlattı. Ekibe yaklaşan bomba yüklü DEAŞ aracı, son anda Peşmergeler tarafından imha edildi.

BEŞ PEŞMERGE HAYATINI KAYBETTİ

- Musul operasyonunda DAEŞ ile savaşan beş Peşmerge hayatını kaybetti. Operasyonda 10 Peşmerge'nin de yaralandığı bildirildi.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

- İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Ellwood yaptığı açıklamada, “Musul’u kurtarma operasyonu, Irak’ı DEAŞ'tan temizleme yönünde ileriye doğru atılan bir adımdır. İki yıldır süren acımasız yönetimin ardından, Musul halkı sonunda daha iyi bir gelecek umudu taşıyabilecek” dedi.

IRAK POLİSİ VE ORDUSU 4 KÖYÜ GERİ ALDI

- Irak polis ve ordu güçlerinin Musul'un güneyinde dört köyü geri aldığı bildirildi. Irak devlet televizyonun verdiği bilgiye göre, Musul'un güney cephesinde bulunan polis güçleri oradaki İbn Nayif ve Necme köylerini DEAŞ'tan geri aldı. Irak Federal Polis Güçleri Komutanı General Raid Cevdet de operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada, polis güçlerinin Musul'un güneyinde 6 kilometre ilerlediğini ve yaşanan çatışmalarda dört DEAŞ militanının öldürüldüğünü ifade etti. Öte yandan Irak Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, orduya bağlı 35. Zırhlı Tugay, 36. Tugay ile 3.Tugay Acil Müdahale Timinin Musul'daki İbrahim Halil ve Kan Harami köylerini DEAŞ'tan geri aldığı ve Güver cephesi kapsamındaki Dizize köyünü kuşattığı aktarıldı.

Bakanlığa bağlı Savaş Medya Ağı da DEAŞ saflarında ağır kayıplar olduğu ve ordu güçlerinin Musul'un güney doğusundaki Hamdaniyye ilçesine yaklaştığını açıkladı.

BM'DEN KORKUTAN AÇIKLAMA

- Reuters'ın haberine göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, "Musul operasyonu 100 bin Iraklının Türkiye ve Suriye'ye kaçmasına neden olabilir" açıklamasında bulundu.

NUMAN KURTULMUŞ: TÜRKİYE'NİN EĞİTTİĞİ 3 BİN SAVAŞÇI...

- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başika kampında Türkiye tarafından eğitilen 3 bin savaşçının operasyona katıldığını belirtti.

Kurtulmuş, "Türkiye, uluslararası koalisyonun destek vermesini, DEAŞ’a karşı savaşacak unsurların ağırlıklı olarak yerel unsurlar olmasını savunuyor" derken, bölgede büyük bir oyun oynandığını sözlerine ekledi. Kurtulmuş, "Devam eden savaşların işgallerin vekalet savaşlarının arkasındaki esas niyet, bölgenin etnik bakımdan daha çok bölünüp parçalanmasıdır. Musul Musullularındır. Musul’daki demografik dengeleri değiştirmek, vahim sorunları ortaya çıkarır. 'Şii milis, Sünni milis' gibi laflar kullanıyoruz ya bunların hepsini bir kenara atmak lazım. Bölgedeki mesele bir siyasi alt üst oluş meselesidir ve buradan bütün bölge halkları olarak siyasi çözümler bularak sonuçlar elde edeceğiz. Musul, dikkatle takip ettiğimiz bir harekattır. Türkiye bu hareketin içinde nasıl yer alacağını ilgili taraflara anlatmıştır. Türkiye’nin Musul konusunda B ve C planları da vardır" diye konuştu.

OPERASYON 3 MERKEZDEN YÖNETİLİYOR

- Irak'ta Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun ikisi Erbil, biri Hazır bölgesinde olmak üzere 3 merkezden yönetildiğini bildirdi. Yaver, Erbil'deki birinci merkezin Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı General Ali el-Ferici, Hazır bölgesindeki ikinci merkezin Bağdat'a bağlı Musul Operasyonlar Birimi Komutanı General Necim Cuburi, Peşmerge Bakanlığı binasındaki üçüncü merkezin ise Erbil ve Bağdat hükümetine bağlı yetkililer tarafından yönetildiğini ifade etti. 

PEŞMERGE HAMDANİYE'YE 7 KİLOMETRE YAKLAŞTI

- Peşmerge güçlerinin ilerleme kaydederek Musul'un DEAŞ'ın elinde bulunan Hamdaniye ilçesine yedi kilometre yaklaştığı bildirildi. Hazır bölgesindeki üçüncü cephe komutanı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Musul Sorumlusu Heyyas Surçi, tüm Hazır cephesinde 10 km uzunluğunda ve 20 km genişliğinde ilerleme kaydettiklerini belirtti.    

DIŞİŞLERİ HEYETİ, BAĞDAT'A GİDİYOR

- Dışişleri Bakanlığından bir heyet Irak'ta yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere Bağdat'a gitti. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlığındaki bir heyet, başkent Bağdat'ta heyetler arası görüşmelerde bulunacak. Görüşmelerde, Başika Kampı’ndaki Türk kuvvetlerinin durumu, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a karşı yürütülen operasyon ve iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel konuların ele alınması bekleniyor. 

 ERDOĞAN'DAN 'MUSUL' AÇIKLAMASI

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakın şimdi Musul başladı. Şu anda Musul’da operasyonlar devam ediyor. Ne diyorlar? Türkiye Musul’a girmesin. Yahu nasıl girmeyeyim? 350 km sınırım var benim, tehdit altındayım. 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak. Hiç ilgi alakası olmayanlar gelip giriyor, neymiş Bağdat onlara gel demiş. Gel demedikleri zaman Irak’a gelenlere niye hayır demediniz?  14-15 sene önce Saddam gel mi dedi bunlara? Ama girdiler. Orada kan gövdeyi nasıl götürdü. Milyonu aşkın insan öldü" dedi.

Erdoğan, "İşte şimdi Musul’a operasyonlar başladı. Kendilerine söyledik, şu anda genelkurmay başkanımız ABD’de. Görüşmelerini yaptı. Ne gibi adımlar atıyoruz, ne yapacağız gibi falan bunları konuştuk. Kendilerine aynısını söyledik: 'Türkiye’nin olmadığı bir operasyondan, kusura bakmayın doğabilecek sorunlardan biz sorumlu değiliz'. Biz operasyonda da olacağız, biz masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil" diye ekledi.AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI MUSUL'U KONUŞUYOR

- Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Lüksemburg’da toplandı. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın da katıldığı toplantıya, Musul operasyonunun damgasını vurması bekleniyor.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK UÇAK GEMİSİ MUSUL'A DESTEK İÇİN KIBRIS'TA

- Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle,  Musul Operasyonu'na destek için Limasol limanında. Musul operasyonuna destek için gelen gemi hava operasyonlarında kullanılacak bombardıman uçaklarını taşıyor. Charles De Gaulle, 24 adet Rafale bombardıman uçağı, iki adet Hawkeye nakliye uçağı, bir adet Maritime deniz karakol uçağı ve dört helikopter ile donanmış olarak 20 Eylül’de Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki liman kenti olan Toulon’dan yola çıkmıştı.

HALK DİRENİYOR, DEAŞ TERK EDİYOR

- Musul operasyonuyla ilgili sıcak açıklama, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi'den geldi. Musul halkının DEAŞ'la çatıştığını ve örgütün hemen hemen savaşmadan bölgeyi terk ettiğini söyleyen Salihi, 500 kişiden oluşan Türkmen gücün Başika'da beklediğini belirtti.Canlı yayına bağlanan Salihi, "Bu sabah saatlerinde 5 yönden Musul operasyonu başladı. Bütün silahlı güçler operasyona katılıyor. Irak hükümetinin ve oradaki bütün askeri güçlerin tavsiyeleri üzerine sivil halkın dışarıya çıkmamaları istendi. Biraz önce alınan habere göre, içeride olan teşkilatların ve halkın da direniş hareketi oldu. DEAŞ hemen hemen savaşmadan bölgeleri terk ediyor" dedi.YEDİ KÖY GERİ ALINDI

- Peşmerge güçleri, Hazır Cephesi'ndeki  yedi köyün kontrolünü aldı. Musul Operasyon Birimi basın sözcüsü Helgurt Hikmet, yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'nde Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini örgütten geri aldığını belirtti.

- Musul'un 40 kilometre doğusunda bulunan Hazır Cephesi'ndeki Zerdek Dağı'nda çok sayıda ABD askeri konuşlandı. ABD topçu birlikleri, Musul Ovası'nı ağır toplarla vuruyor. İnsansız hava uçakları da Musul Ovası semalarını gözetliyor.

BAŞEHRE KÖYÜ ALINDI

- Musul operasyonu kapsamında Başehre köyünün IŞİD(DEAŞ)’ ten peşmerge güçlerinin eline geçtiği bildirildi.

- Peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki IŞİD (DAEŞ) kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı.

SINIRA ASKER SEVKETTİK

 Musul operasyonun başladığı saatlerde Irak ile sınırı bulunan Şırnak'ın Silopi ilçesine askeri araç sevkiyatı yapıldı. Tank taburuna doğru hareket eden askeri araçlara 'Akrep' adı verilen zırhlı araç eşlik ederek güvenliği sağladı. Sevkiyatta, kapalı kasalarda mühimmat araçları, tank, 'Kirpi' ve tank gibi ağır zırhlı araçların taşınmasını sağlayan çok sayıda üstü boş TIR'lar sınır birliklerine sevk edildi. Sevkiyat araçları belli aralıklar ile ilçedeki konuşlu askeri birliklere kaydırıldı. Musul operasyonun başlaması ile birlikte askerlerin Musul'dan gerçekleşecek olası göç dalgası için sınır güvenliğinin de son günlerde artırıldığı göze çarptı.AMERİKAN ASKERLERİ GELDİ 

- Musul Operasyonu'nun kritik üssü ve Zertik dağına, bir grup Amerikan askeri geldi.

HEDEFLER VURULDU

- Peşmergenin Katyuşa füzesiyle DAEŞ hedeflerini vurduğu anlar böyle görüntülendi.

- Musul'u DEAŞ'tan kurtarmak için başlatılan operasyonlarda Hazır Cephesi'nde konuşlanan Peşmerge güçleri, DEAŞ hedeflerini katyuşa füzeleri ve top atışlarıyla vurdu.3 KOLDAN İLERLENİYOR

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde eş zamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.00 itibarıyla Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi'nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun DEAŞ'e yönelik harekete geçtiği belirtildi. Hazır Cephesi'nde üç koldan başlatılan operasyonlara 4 bin Peşmergenin katıldığı bilgisi aktarılan açıklamada, operasyonların IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre devam ettiği kaydedildi. Açıklamada koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının dünden beri DEAŞ hedeflerini bombaladığı ve Peşmergeye hava desteği sağladığı belirtildi.

- ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonunun, örgütün kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasına yönelik kampanyanın dönüm noktası olduğunu belirtti.

- Türkiye'nin eğittiği 3 bin kişi de Musul operasyonuna katılıyor.

- Koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları da DEAŞ hedeflerini havadan vurarak operasyona destek verecek. Hazır cephesinden üç koldan başlatılan operasyon kapsamında Hristiyanların yoğun yaşadığı Hamdaniye ilçesinin kurtarılması hedefleniyor.- Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin konuşlandıkları Hazır cephesinden, Musul'daki terör örgütü DEAŞ'a üç koldan saldıracakları bildirildi. Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusundaki Hazır cephesine konuşlanan Irak ordusu ve Peşmerge güçleri, ağır silahlarla DEAŞ hedeflerini bombalamaya hazırlanıyor.

- Peşmerge güçleri, sabaha karşı Musul yakınlarındaki DAEŞ kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. DAEŞ militanları, Peşmerge'ye ağır silahlarla karşılık verdi. Pentagon'dan yapılan açıklamada,  "Irak'lı kardeşlerimiz DAEŞ zulmünden temizlemek üzere" denildi. 

- Musul'a hakim en yakın dağlardan biri olan Zertik Dağı'nın eteğindeki köylere gece boyunca top atışı yapıldı. Koalisyon helikopterleri ve uçakları gece boyunca  Musul üzerinde keşif uçuşları yaptı. Gece boyunca Musul havzası helikopterlerle aydınlatılarak DAEŞ militanlarının hareketleri tespit edilmeye çalışıldı.- Zertek Dağı'nda çok sayıda asker konuşlandıran ABD'den operasyonla ilgili ilk açıklama ise Obama'nın DAEŞ özel Temsilcisi Brett McGurk'tan geldi. McGurk yaptığı açıklamada "Tarihi operasyonda birlikte olmaktan gurur duyuyoruz." dedi.

- Peşmerge Bakanlığı'nın operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, "Musul'u kurtarma operasyonuna yabancı kuvvetler katılmayacak.Operasyona koalisyon ekipleri dışında katılan bir grup olursa koalisyon ekipleri tarafından hedef alınacaktır"denildi.


Etiketler; #tsk #musul

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Sadi - 10 ay önce
Musul da hakkımız var.82.vilayetimiz olacaktır inşAllah.Lozan anlaşmasıyla elmizden alınan hangi toprak varsa alacağız.Eski ezik ve aciz Türkiye değiliz.Dünyada söz sahibi olan,güçlü bir ülkeyiz.Bundan sonra biz ne dersek o olacak.Durmak yok yola tüm hızıyla devam...
Avatar
ali duran - 10 ay önce
Amerikanın, Fransanın, İngilizlerin orada ne işi var