Mesai saatleri değişiyor mu?

 “Türkiye’nin 1970’li yıllarda hak etmediği refah seviyesine ulaştığından” söz etti... Geçmişteki gibi cumartesi günleri de kamu kurumlarının çalışması gerektiğinin altını çizdi. Enerji tasarrufunun daha iyi sağlanması için de gün ışığıyla başlayıp sona e

Mesai saatleri değişiyor mu?

 

“Türkiye’nin 1970’li yıllarda hak etmediği refah seviyesine ulaştığından” söz etti...

Geçmişteki gibi cumartesi günleri de kamu kurumlarının çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Enerji tasarrufunun daha iyi sağlanması için de gün ışığıyla başlayıp sona eren mesai sistemine geçilmesinin daha yararlı olacağını söyledi.

Bu iki öneriyi Bakanlar Kurulu’nun kararına sunacağını bildirdi.

İsrail’in Güney Kıbrıs’tan önce Türkiye’ye, “Doğu Akdeniz’deki gazı birlikte çıkaralım” teklifine kadar uzanan geniş yelpazede geçen sohbetin özeti şöyle:

GÜN MESAİSİ: Bazı ülkeler gün ışığına bakarak çalışıyor. Biz de böyle çalışsak yaz saati ayarlamasına gerek kalmayacaktı. Yaz saatiyle 600 milyon kilovatsaat tasarruf sağlıyoruz. İnsanların üzerinde bıraktığı psikolojik etki ve verimlilik açısından mesai saatlerinin erkene alınmasından yanayım. Bu dönem gün ağarması 06.20’de ise saat 07.30’da mesai başlamalı. Amerikalı aynı saatte işe başlıyor da bizde neden olmasın? Kültürümüzde de bu tür şeyler var; bakkal 06.00’da dükkânı açar. Ağrı’da seçimlerde sandığı bir saat erken açıyorsam, niye işyerini de açmayayım. Bunu Bakanlar Kurulu’na önereceğim. Yılda 3 milyar kilovatsaat, 600 milyon lira tasarrufumuz olur.

CUMARTESİ MESAİSİ: 70’lerde cumartesi çalışma uygulaması vardı, sonra kaldırıldı ve Türkiye hak etmediği refah seviyesini peşin satın almış oldu. Bu doğru bir yaklaşım değil. Biz niye daha çok çalışmayalım.

İLETİŞİM, ELEKTRİĞİ GEÇTİ: 10 yıl önce Türkiye’nin elektrik için ödediği fatura toplam 22 milyar liraydı. İletişime ödenen para, kıyaslanamayacak kadar düşüktü. Bugün cep telefonu ağırlıklı fatura 22 milyar lira. Ben 8 milyar lira yatırım yaparak, iletişim dünyası 2-3 milyar lira yatırımla bu rakamı sağlıyor. Cep telefonu konuşmalarımı yüzde 10 kısmaya karar verdim. Türkiye’de 149 milyar dakika telefon konuşması yapılıyor. Bir o kadar da kısa mesaj gönderiliyor. Mesken başına elektrik faturası 50.5 lira. Kişi başına ortalama cep telefonu faturası, 21 lira. Bir evde ortalama 3 kişi konuşuyor. Mesken başına GSM faturası, elektrik faturasını geçti.

İLERLEME RAPORU: AB’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiyle ilgili 2012 hedefleri tutmamıştır. AB’nin enerji sektöründeki hızı, eleştirilebilecek düzeydedir. İlerleme Raporu’nda Nabucco’dan bahsedilirken Türkiye ihmal edilmiştir. Enerjideki fiili durum masa üzerindeki evrakın çok ötesindedir. AB’nin enerji arz güvenliğinin önemli parçalarından biri Türkiye’dedir. Ama buna rağmen enerji başlığında siyasi bir engellemeyle karşı karşıyayız. Türkiye’nin enerji sektörü, AB’nin önünde gitmektedir. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin mutlaka kendi ülkesini düşüneceği bir an olacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sultanmor - 6 yıl önce
Bakan açık söyleyemiyor ama azıcık aklı olan anlar. ÖTV nin asıl artırılma nedeni açık. Nasılsa konuşmalarınız dinleniyor. boş yere konuşmayın demek istiyor. Telefonları atalım diye ÖTV artırıldı muhtemelen
Avatar
hoptekts - 6 yıl önce
siz hala daha çok çalışmanın değil, verimli çalışmanın ülkemizi kalkındıracağının farkında değil misiniz? ben sabah 6 da gidiyim akşam 10 da işten çıkayım, eğer o bilgisayarın başında sabahtan akşama internette geziyorsam fal bakıyorsam ne anlamı var? ayrıca şunu idrak edelim lütfen devir icat,teknoloji devri. adam bir iphone yaptı ülkesine sağladığı girdi ortada, biz teknolojik olarak malesef hiçbir şey üretmiyoruz üretemiyoruz. bir mühendis olarak üzülüyorum, utanıyorum.
Avatar
colak - 6 yıl önce
memleket biz cumartesı çalışırsakmı kalkınacak saçmalamaya başaldınız
Avatar
sultanmor - 6 yıl önce
Korkular başladı, har vurup harman savuruken,millete seçim rüşvetleri dağıtırken iyi oluyordu dimi. Şimdi cari açık 50 milyar doları aşınca sıkıştık değil mi? Sayın bakan şunu açık açık söylesene Türk ekonomisi batağın eşiğine geldi,çare kalmadı diye. Korkma aklı selim insanlar ülkenin halini zaten biliyor. İsterseniz hiç uyumayalım ne dersiniz. Siz nasılsa mecliste bol bol uyuyorsunuz. Çok gülünç oluyorsunuz çooook.
Avatar
EFSANE SUNUCU - 6 yıl önce
sayın bakan önce özel ve yarı kamuda mütaahhit işçilerinin cumartesi mesailerini ver de sonra milleti çalıştırırsın işçinin elinde hiçbir hak bırakmadınız şimdide canını almaya kararlısın devam et böyle yaşar okuyanı bu işçi nasıl anıyorsa senide öyle anar !!!
Avatar
ŞAM-PİYON - 6 yıl önce
Sonuna kadar destekliyorum. Galiba Erdal DEMİRKIRAN'IN "Beni Sadece Başbakan Okusun" kitabını okudunuz. Sonuna kadar tam destek veriyorum. Harika birşey olur. Kitabı okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Avatar
orka - 6 yıl önce
akepe'ye oy vermedim, devlette de çalışmıyorum. akepeye oy veren memurlar için harika bir haber bu. Umarım maaşlarından kesinti de olur
Avatar
L.şahin - 6 yıl önce
Neymiş efendim Amerika 7.30 da mesaiye başlıyorda biz neden başlamıyoruz. onlara verilen ücrette o zaman bizim işçilere verilsin. Adam çalışıyor bin lira maaş alır sigortası asgariden yatar. mesai yapar para vermezler. Türkiyede özel sektörde adamı bitiriyorlar be ne konuşuyorsunuz. çalışmanın karşılığında hakettiğinin yarısını ancak alıyorlar. C.tesi çalıştıracağına mevcut sistemin daha iyi çalışmasını sağla. bir yere giriyorum bir memura iki bardak çay geliyor düşünebiliyormusunuz. iki bardak. şaşırdım soramadım. neden aynı anda iki bardak getirdiler diye. yanlışlık oldu belki dedim diğerlerine baktım onlarda aynı. akşama kadar çay kahve içiyorlar. sen onlaro denetle zaten c.tesine gerek kalmayacak. sistemi düzeltin önce siz. Maaşları kabul edilebilir düzeye çekin. Çalışma koşullarını iyileştirin ondan sonra konuşun. Bir yeri örnek alacaksanızda çıkarınıza göre değil herşeye göre alın. Git gide saçmalamaya başladınız.