banner556

Memurlara kitap okuma zorunluluğu

Giresun Yağlıdere Kaymakamı Osman Aydoğan, vatandaşlara olumlu örnek olması ve kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşması amacıyla memurlara mesai saati içinde en az 40 dakika kitap okuma zorunluğu getirdi.Aydoğan,yaptığı açıklama, uygulamanın okullarda baş

Gündem 31.12.2012, 13:42
Memurlara kitap okuma zorunluluğu

Giresun Yağlıdere Kaymakamı Osman Aydoğan, vatandaşlara olumlu örnek olması ve kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşması amacıyla memurlara mesai saati içinde en az 40 dakika kitap okuma zorunluğu getirdi.

Aydoğan,yaptığı açıklama, uygulamanın okullarda başlatılan kitap okuma kampanyasına katkı sunması amacıyla başlatıldığını söyledi.
 
Öğrenim gören çocukların okul saatleri içerisinde günde en az 20 dakika kitap okumalarını sağlamak için mücadele ettiklerini ifade eden Aydoğan, öğretmenlerin okullardaki uygulamayı takip ettiklerini ancak çocukların evlerine gittiklerinde kitap okumadıklarını belirlediklerini anlattı.
 
Aydoğan, aile bireylerinin evde kitap okumamasının çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında bir dezavantaj olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
''Çocukların evlerinde de kitap okumaları için onlara örnek olacak olan ebeveynlere de kitap okuma alışkanlığı kazandırılması gerekiyor. İlçe merkezinde ve köylerimizden gelen vatandaşlar, en çok İlçe Tarım Müdürlüğü, hastane ve Hükümet Konağı'na uğruyorlar.
 
Biz eğer memurlarımıza günde en az 40 dakika kitap okumayı zorunlu hale getirirsek ve her memurun masasında bir kitap olursa, gelen vatandaş memurun kitap okuduğunu görür ve benim çocuğum da okulda kitap okuyor be de okuyayım diye düşünür. Bu proje ebeveynleri kitaplara aşina kılmak için yapılıyor.''  
 
''Memurlara mesai saati içinde 40 dakikalık bir zorunluluk getirdim'' diyen Aydoğan, ''Genel işlerimizin dışında da kitap okuma kampanyası ile ilgili memurlarıma sorular yöneltiyorum. Masaları dolaşmak suretiyle denetimler yapıyorum. Kendim de bu uygulamaya katılarak vatandaşlarımıza örnek olmaya çalışıyoruz'' dedi
 
İlçedeki 100 memurla projeyi yürütüklerini belirten Aydoğan, projelerinde, kitap seçimi ve konu sınırlaması bulunmadığını bildirdi.
 
Aydoğan, projenin bitiş tarihi olmadığını, uygulamanın çocukların ebeveynlerini evlerinde kitap okur halde görene kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.
 
-Memurlar uygulamadan memnun-
 
Yağlıdere Kaymakamlığı'nda görevli memur Huriye Gül de uygulamanın kendileri açısından sevindirici olduğunu söyledi.
 
Karar kendilerine tebliğ edildiğinde öncelikle şaşırdıklarını ifade eden Gül, ''Ben düzenli olarak kitap okuyordum. Mesai saatleri içerisinde en az 40 dakika kitap okuma zorunluluğu geldi. Ama ben bu süreyi aşıyorum. Fırsat buldukça okuyorum'' diye konuştu.
 
Yağlıdere İlçe Nüfus Müdürlüğü personeli Hayrullah Öz ise uygulamadan önce zaman zaman kitap okuduğunu belirtti.
 
Uygulamayla birlikte okuma oranının ciddi anlamda arttığına dikkati çeken Öz, ''Daireye gelen vatandaşlarımız kitapları görünce şaşırıyorlar. Merak ediyorlar. Biz de onlara uygulamanın amacını anlatıyor ve kitap okumaları yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz. Projeyle onlara örnek olmaya çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@