Mehmetçik kar kış demiyor!

Diyarbakır ile Bingöl'ün kırsal alanlarında PKK'lıların kış üstlenmesine önlemeye yönelik geniş çaplı operasyon düzenlendi. Yaklaşık 2 metre kar kalınlığının bulunduğu bölgelerde yapılan operasyona İnsansız Hava Araçları da keşif yaparak destek verdi. İKİ

Gündem 27.12.2012, 13:03
Mehmetçik kar kış demiyor!

Diyarbakır ile Bingöl'ün kırsal alanlarında PKK'lıların kış üstlenmesine önlemeye yönelik geniş çaplı operasyon düzenlendi. Yaklaşık 2 metre kar kalınlığının bulunduğu bölgelerde yapılan operasyona İnsansız Hava Araçları da keşif yaparak destek verdi. 

İKİ KOLORDU KATILDI 
 
Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır'da bulunan 7'inci Kolordu Komutanlığı ve Elazığ'da bulunan 8'inci Kolordu Komutanlığı'nın planlaması ile Diyarbakır ve Bingöl kırsalında dün PKK'nın kış üstlenmesini önlemek için geniş çaplı bir operasyon düzenlendiğini açıkladı. Operasyonda, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nin kuzeyinde ve Bingöl sınırı üzerinde bulunan Ulucalı Köyü Çiftlik Mezrası ile Toprak Tepe bölgeleri arasındaki PKK/KCK'lı teröristlerin muhtemel kış üslenmesi hedef alındı. PKK'lıların kış üslenmesine yönelik sığınak hazırlıklarının bozulması için yapılan operasyonda Bingöl - Diyarbakır il sınırında bulunan Genç - Sağgöze bölgesi ile Lice'nin kuzeyindeki geniş bir bölge güvenlik güçlerince tarandı. 
 
2 METRE KAR KALINLIĞINDA OPERASYON YAPILDI
 
İki kolordunun planlamasında yapılan operasyon Bingöl 49'ncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı ve Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nca ortaklaşa düzenlendi.
 
Askeri birliklerin intikali sırasında operasyona havadan taarruz helikopterleri de destek verdi. Diyarbakır Valiliği, operasyonu 2 taarruz helikopteri, 2 Sikorsky helikopter ve 13 kirpi tipi zırhlı aracın desteklediğini açıkladı. Öte yandan operasyon süresince insansız hava aracı ile havadan keşif ve gözetleme uçuşu yapıldığı belirtildi. Diyarbakır Valiliği operasyonun kış teçhizatı ile donatılmış Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat , Geçici Köy Korucuları ve diğer destek birliklerden oluşan 13 özel tim kuvveti ile gerçekleştirilidiğini belirtti.
 
Operasyonun çetin kış şartları ve bölgede bulanan yaklaşık 2 metre kar kalınlığına rağmen zayiat verilmeden yapıldığı kaydedildi.Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Operasyonla bölücü terör örgütünün kırsal yapılanması ile milis ve işbirlikçilerine yönelik arazi çalışması ve takibat-kontrol gerçekleştirilmiştir. Birlikler herhangi bir zayiat vermeden görev noktalarına geri dönmüşlerdir.
 
Diyarbakır İli sınırları içerisinde, muhtemel terörist barınma ve sığınak alanlarına yönelik operasyonel faaliyetler ile teröristler, işbirlikçiler ve milisler aracılığı ile vatandaşlara ve kentin huzurunu bozmak isteyenlere karşı tüm güvenlik kuvvetlerimizin ortak çalışması ile gerçekleştirilen narko-terör ve vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamının devam ettirmeye yönelik çalışmalar her türlü kış şartlarına rağmen bundan sonra da kararlılık içerisinde azim ve dikkatle gerçekleştirilmeye devam edecektir" denildi.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@