7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Mehmetçik, El-Kaide ile burun buruna

Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölgenin çevresi El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti güçleri tarafından ele geçirildi.ASKERE VUR EMRİ VERİLDİTürkiye sınırına 35 kilometre uzaklıktaki Karakozak köyü

Gündem 13.03.2014, 22:41
Mehmetçik, El-Kaide ile burun buruna

Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölgenin çevresi El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti güçleri tarafından ele geçirildi.

ASKERE VUR EMRİ VERİLDİ

Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıktaki Karakozak köyü yakınlarındaki türbe çevresinde yaşanan bu gelişme üzerine Suriye sınırında konuşlu kara ve hava askeri birlikleri teyakkuz duruma geçirildi. Türbede görev yapan yaklaşık 25 askere, türbeye bir saldırı olması halinde "vur emri" verildi.

BÖLGE IŞİD'IN KONTROLÜNE GEÇTİ

Edinilen bilgiye göre; türbe ve çevresi uzun süredir Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolünde bulunuyordu. Ancak önceki günden bu yana IŞİD ve ÖSO güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu ÖSO güçleri bölgeden geri çekildi. Türbenin çevresi, daha önce Türkiye'ye karşı açıklamalar yapan IŞİD güçlerinin eline geçti. Bu gelişme türbede görev yapan ve sürekli teyyakkuz durumda bulunan askerler tarafından Genelkurmay Karargahı'na iletildi.

GENELKURMAY HER SENARYOYU HESAPLADI

Genelkurmay, IŞİD güçlerinden türbeye bir saldırı olması halinde her türlü senaryoyu masaya yatırdı. Bir saldırı olması halinde sınırdaki kara ve hava güçlerine türbenin korunması için IŞİD'e yönelik operasyon yapılması, türbedeki askerlere de vur emri verildi. Genelkurmay'dan gelen bu emir üzerine sınırdaki kara ve hava güçleri teyakkuz durumuna geçirildi.

TÜRK ASKERLERİ TARAFINDAN KORUNUYOR

Bölge, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra Fransız hakimiyetine geçmesine rağmen 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara anlaşmasına göre Süleyman Şah Türbesi, Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türk askeri tarafından korunması kararlaştırılmıştı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@