Mecliste Che gerginliği

Polisler, Che tişörtlerini topladı.

Gündem 31.08.2016, 13:06 31.08.2016, 13:31
Mecliste Che gerginliği

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Che Guevara’ya yönelik “Eşkıya, katil” sözlerine tepki göstermek için CHP’li Katip Üye ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin konuğu olarak Meclis’e gelen Dev-Lis'li öğrencilerle polis arasında arbede yaşandı. 

Dev-Lis'liler, Hakverdi’nin ziyaretçileri olarak TBMM yerleşkesine girdiler. TBMM Ana Bina’da güvenlik önlemlerini artıran emniyet görevlileri, liseli gençlerin ana binaya girişine izin vermedi. Hakverdi de basın açıklamasını ana binanın Basın Kapısı girişinde yapmak istedi. Bu sırada Hakverdi’nin danışmanında bulunan ve üzerinde Che fotoğrafı bulunan tişörtleri giymek isteyen gençlere polisler engel oldu. Emniyet görevlileri, gençlerin elinden tişörtleri zorla toplarken CHP’li Hakverdi engel olmaya çalıştı. Tişörtleri vermek istemeyen gençler ve Hakverdi ile polis arasında bir süre tartışma yaşandı. Önlem olarak Basın Kapısı’na çağrılan Sivil Savunma ekibinden itfaiyeciler de olaya müdahale ederek gençlerin elinden tişörtleri topladılar.

Oğluyla basın açıklaması

CHP’li Hakverdi daha sonra üzerinde Che tişörtü bulunan 8 yaşındaki oğlu Bora ile basın toplantısı düzenledi. Konu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman hakkında olduğu için şimdiye kadar Meclis’te görülmeyen uygulamalar yapıldığını belirten Hakverdi, “Biz Che ile büyüdük. Che bizim kahramanımızdır. Benim evladım ilkokul 2’ye gidiyor, onu da bu değerlerle büyütmek istiyorum. İnsana dair, ezinlerlere dair fikri olsun istiyorum. ‘Che Guevara katil’ diyenler önce kendilerine baksınlar. Solcular, Che’yi sevenler haksızlığa karşıdır, tecavüze karşıdır. Bunlar kendi yurtlarında tecavüzcüler ikorudular. Önce bir kendilerine baksınlar, Che’nin adını ağızlarına almasınlar” dedi. Hakverdi, basın açıklamasının ardından polislerden tişörtleri istedi. Hakverdi polislerden tişörtleri makam odasına gönderme sözü aldıktan sonra ayrıldı.Günlerdir tartışma konusu olan Che Guevara kimdir? 

Ernesto "Che" Guevara, 14 Haziran 1928 - 9 Ekim 1967, Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı, Küba devrimi döneminde emperyalizmin düşüşünü ve sosyalizmin kurulması için hayat veren aktivisttir. 
Küba devrimi, 26 Temmuz 1953'te başlayıp 1 Ocak 1959′da Batista'nın kovularak Fidel Castro önderliğinde yeni bir Küba hükümeti kurulmasıyla son bulmuştur. 

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@