banner556

Mars'ta Yeni Bir Buluş Daha

 Mars'a gönderilen uzay aracı Curiosity bugüne kadar bilinmeyen bir taş çeşidi keşfetti. Taşa "Jake" adı verildi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu kaya parçası Dünya üzerinde bulunan volkanik taşlara

Gündem 13.10.2012, 21:53
Mars'ta Yeni Bir Buluş Daha

 

Mars'a gönderilen uzay aracı Curiosity bugüne kadar bilinmeyen bir taş çeşidi keşfetti. Taşa "Jake" adı verildi.
 
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu kaya parçası Dünya üzerinde bulunan volkanik taşlara benziyor.
 
Pasadena kentinde bulunan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden Edward Stolper "Bu tür taşlar kimyasal bileşimi bakımından Dünya'nın volkanik bölgesinde bulunan taşlarla uygunluk gösteriyor" açıklamasını yaptı.
 
Bulunan kaya parçasının bir futbol topu büyüklüğünde olduğu ve bir piramit biçiminde olduğu belirtiliyor. Bu bilgiler, ağustos ayında Kızıl Gezegen'e gönderilen keşif robotu Curiosity'nin yaptığı ilk taş incelemesi sonucunda elde edildi.
 
Araştırmacılar, Dünya üzerinde bu tür taşların yer kabuğu altındaki su ve magma tarafından yüksek basınç sonucunda meydana geldiğini belirtiyor. Ancak Mars üzerinde bu taşın nasıl oluştuğu henüz bilinmiyor.
 
Edward Stolper, "Bir Mars taşından yola çıkarak aynı sürecin söz konusu olduğunu söylemek çok zor" diyor.
 
NASA keşfedilen yeni taşa, proje takımında yer alan ancak bu yıl hayatını kaybeden mühendis Jake Matijevic'in ismini verdi.
 
Mars, Güneş Sistemi'ndeki gezegenler arasında Dünya'ya en çok benzeyen gezegen kabul ediliyor. Keşif robotu Curiosity daha önce de Mars üzerinde kurumuş bir nehir yatağı olduğunu keşfetmişti.
Yorumlar (2)
cinneş marnş 8 yıl önce
kıyamet kopana kadar, kainatın var olan,katrilyonlarca sırlarının zerresini bile çözemezsiniz... bu işlere sarfettiğiniz paraları insanların refahı için sarfedin, aksine kışkırtıcılık yaparak milyonlarca insanı öldürtmeyin. sırtlarından utanmadan para kazanmayın...Şunlara bakın, marstaki taşları göztlerinize mi sokacaksınız. en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır, heriflere bak, marstaki taşlarla yatıyorlar, o taşlarla kalkıyorlar...bu tür işlerle gündem değiştirip, insanları, perişan etmek
Remzi Karadeniz 8 yıl önce
İnsanları çölde çektikleri resim ve videolarla kandırmaya devam ediyorlar. Yeni arazı almış gibi yakında üzerine evde yaparlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@