banner526

banner533

banner513

Kutlu Doğum haftasının adı ve tarihi değişti!

"Kutlu Doğum" haftasının adı "Mevlid-i Nebi" oldu

Gündem 29.11.2017, 08:28 09.12.2017, 10:34
Kutlu Doğum haftasının adı ve tarihi değişti!

Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmelik değişikliği ile "Kutlu Doğum" haftasının adı "Mevlid-i Nebi" olarak değiştirdi, haftanın başlangıcının ise Hicri Takvim'e göre rebiülevvel ayının 12'nci günü olması kararlaştırıldı.
 

"Kutlu Doğum Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yönetmelikte yer alan "Kutlu Doğum" ibareleri "Mevlid-i Nebi" şeklinde değiştirildi.

Aynı yönetmelik değişikliğinde, her yıl 14-20 Nisan tarihlerinde kutlanan haftanın başlangıç tarihi Hicri Takvim'e göre 12 Rebiülevvel olarak kabul edildi.

Bu kapsamda, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatı, Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası faaliyetleri çerçevesinde, İslam dininin itikat, ibadet ve ahlak konularında toplumun tüm kesimlerini aydınlatıcı faaliyetler gerçekleştirerek, haftalara ilişkin sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunacak, sempozyum, konferans, panel ve buna benzer etkinlikler düzenleyecek.

Ayrıca komisyon kararı doğrultusunda, bu haftalar münasebetiyle Kur'an kursları öğrencileri ve din görevlileri arasında mesleki ve kültürel alanda düzenlenecek yarışmalarla ilgili usul ve esaslar belirlenerek, merkez, taşra ve yurt dışında düzenlenen konferans, panel, sempozyum, forum ve diğer etkinlikler Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden duyurulacak.

GÜLEN'İN DOĞUM GÜNÜ MÜ KUTLANIYORDU?

1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tarihi belirlenen 'Kutlu Doğum' haftasının, hicri takvimde değişmesine karşılık Nisan ayında sabitlenmesi ve 'Nisan'da kutlansın' teklifinin FETÖ'den tutuklu Mümtazer Türköne tarafından sunulduğunun ortaya çıkması kamuoyunda büyük tepki yaratmıştı. 


Kutlu Doğum haftasının adı ve tarihi değişti!
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@