banner556

>

Kuş sürüsüne çarpan uçak geri döndü

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Nürnberg seferini yapan "Uzungöl" adlı Airbus 320 tipi yolcu uçağı kalkış sonrası kuş sürüsüne çarpınca geri döndü. Bakıma alınan uçağın yolcuları başka bir uçakla gönderildi.TK1503 sefer sayılı THY’nin Nürnberg uçağı saat 0

Gündem 01.10.2013, 12:38
Kuş sürüsüne çarpan uçak geri döndü

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Nürnberg seferini yapan "Uzungöl" adlı Airbus 320 tipi yolcu uçağı kalkış sonrası kuş sürüsüne çarpınca geri döndü. Bakıma alınan uçağın yolcuları başka bir uçakla gönderildi.

TK1503 sefer sayılı THY’nin Nürnberg uçağı saat 09.14’te İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan havalandıktan sonra kuş sürüsüne çarptı. TC-JBI kuyruk tescilli uçağın kaptan pilotu durumu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesine kuş çarpması olayını bildirerek geri dönüş için izin istedi. Uçak saat 09.40’da sorunsuz bir şekilde İstanbul’a iniş yaptı. Kuş çarpması sonucu uçağın sol arka iniş takımlarında hasar oluşması nedeniyle uçak bakıma alınırken, THY yetkilileri Nürnberg uçağının yolcularını başka bir uçakla gönderdi.

Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisinin 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@