kebir reklamı

Koşaner: Karadeniz emsal oluyor

İlker Başbuğ'dan sonra Işık Koşaner de Karadeniz'in önemine değindi.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, BLACKSEAFOR'un töreninde konuştu."Mevcut huzur, barış ve istikrar ortamının bundan sonra da her türlü risk ve tehdide karşın sürdürülmesi, oluş

Koşaner: Karadeniz emsal oluyor

banner197

İlker Başbuğ'dan sonra Işık Koşaner de Karadeniz'in önemine değindi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, BLACKSEAFOR'un töreninde konuştu.

"Mevcut huzur, barış ve istikrar ortamının bundan sonra da her türlü risk ve tehdide karşın sürdürülmesi, oluşturulan mekanizmaların tüm kıyıdaşların aktif katılımıyla idamesi ve geliştirilmesi ile mümkün olacaktır"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubunun (BLACKSEAFOR) kuruluşunun 10. yıl dönümü nedeniyle Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuştu.

"KARADENİZ, BUGÜN DÜNYAYA EMSAL TEŞKİL ETMEKTEDİR"
Koşaner, soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte uluslararası sistemde güvenlik ortamı ve paradigmasının köklü bir değişim geçirdiğini, küreselleşmenin yeni umutlarla birlikte yeni risk ve tehditleri de beraberinde getirdiğini etti.

Orgeneral Koşaner, bu süreçte küreselleşen terörizmin, siber saldırıların, korsanlık, yasa dışı silah, insan ve uyuşturucu kaçakçılığının, çevre felaketlerinin, ekonomik krizlerin ve ülkelerdeki iç karışıklıkların uluslararası sistemi derinden etkilediğine vurguladı.

Koşaner, "Güvenlik algısı ve uluslararası konjonktürdeki bu değişimin yansıdığı önemli coğrafyalardan birisi de Karadeniz olmuş ve yeni risk ve belirsizliklere kolektif çözümler bulma ihtiyacının Karadeniz'e kıyıdaş devletleri süratle bir araya getirdiği görülmüştür.

Farklı siyasal, ekonomik ve askeri sistemlere sahip bu kıyıdaş ülkelerin, yarı kapalı bir deniz olan Karadeniz'e özgün kendi çözümlerini geliştirebilmesinde, paylaştıkları ortak Karadeniz kültürünün de çok önemli katkısı olmuştur. Bu köklü işbirliği zemini; ekonomi, güvenlik, çevre ve insani yardım alanlarında müşterek veya ikili seviyede çok sayıda inisiyatifi ortaya çıkararak ilişkileri geliştirmiş ve Karadeniz'in bir barış ve istikrar denizi olma karakterini daha da pekiştirmiştir.

Deniz ortamındaki asimetrik tehditler itibarıyla hiçbir ciddi sorun yaşanmayan ve son derece güvenli bir deniz olmaya devam eden Karadeniz, bugün dünyaya emsal teşkil etmektedir" dedi.

[PAGE]"GÜVENLİK ÜRETEN BİR DENİZ HALİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜR"
Işık Koşaner, "Karadeniz'de güvenlik ve istikrarı sürekli kılan mekanizma ve inisiyatifler, Karadeniz'i kendisini çevreleyen bölgeler ve hatta küresel açıdan güvenlik üreten bir deniz haline dönüştürmüştür.

Enerji güvenliğinin her geçen gün daha fazla önem kazandığı günümüz konjonktüründe, Hazar Havzası ve Orta Asya hidrokarbon rezervlerinin aktarımı için bir enerji koridoru olan Karadeniz'de istikrar ve güvenlik üreten mekanizmaların mevcudiyeti, küresel güvenlik açısından da çok önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu onur verici durum, kıyıdaş ülkelerin olası risk ve tehditlere karşı gösterdikleri dayanışma ve iş birliği ruhundan güç alarak kurdukları mekanizmaların ve geliştirdikleri inisiyatiflerin nihai ürünü ve başarısıdır. Mevcut huzur, barış ve istikrar ortamının bundan sonra da her türlü risk ve tehdide karşın sürdürülmesi, oluşturulan mekanizmaların tüm kıyıdaşların aktif katılımıyla idamesi ve geliştirilmesi ile mümkün olacaktır.

Ortak gayretlerle elde edilen bu başarının askeri boyuttaki en önemli unsurlarından birisi de BLACKSEAFOR'dur" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mer - 6 yıl önce
Sayın koşaner sıkışıncamı Karadeniz akıllara geliyor!!!Her ortamda Trabzon dışlanma politikasına girildi ama vatan ve ölmek olunca Trabzon yemezler artık.
Avatar
dereyegel - 6 yıl önce
amacının bu yazıyı yazmakla ne olduunu çok merak ediyorum.nası bi nefrettir bu..nasıl nefret ettirmişler sizi askere,muhalafete,,tayyi sanki kurdu ,kurtardı bu ülkeyi..tapmayın şu adam kendinize gelinn
Avatar
astecs - 6 yıl önce
yahu karadenizi dünyaya örnek gösteriyorsunuzda işinize gelmediği zaman neden tetikçi şehir konumuna düşüyoruz...bu teraneleri geçin birde şu toplantının adı neden ''karadeniz için'' olacağına ''blackseafor'' anlamış değilim...milliyetçlik sadece topla tüfekle savaşmak değildir..anlayana...
Avatar
EYPKY - 6 yıl önce
aydının biri cıkıpta hrant cinayetinde demedimi ordu trabzona müdahale etsin hepimize potansiyel katil muamelesi yapılırken ordu neredeydi. sıkısınca yaşasın karadeniz. geç kalınmış acıklamalar bunlar. trabzon karadenizden sayılmıyorsa ayrı tabiki:
Avatar
karsiyanlal - 6 yıl önce
aldığım ve sağlam duyumlara göre şu an istanbulda büyük hatta en büyük 35 inşaat firması trabzonda acaip bir yatırıma girdiler... acaba diyorum sanki şehri bir şeyleremi hazırlıyorlar ,,,, amerika üssü yakında şehire kurulursa hiç şaşırmayın
Avatar
MEHMET KÜÇÜK - 6 yıl önce
Sayın genelkurmay başkanıma bir şey hatırladayim.Eski genelkurmay yetkilileri Trabzona ereğitim alayı sözü verilmişdi.Sayın genelkurmay başkanıma sonucu ne oldu diye soruyorum.
Avatar
istanoz - 6 yıl önce
mer askere gitmiş, dereye gel henüz gitmemiş. bizde askere gitmeden önce böyle yorumlar yapıyorduk..
Avatar
ölürümts - 6 yıl önce
olayı yanlış anladınız siz.adam karadenizlilerden yani bizlerden bahsetmiyor.karadenize kıyısı olan ülkelerin,hiç bir siyasi çekişme ve sıkıntı yaşamadan,karadenizi çevrelediklerinden ve buradaki güvenlikten bahsediyor.karadeniz insanıyla alakalı bir şey demiyor.