"Koalisyon olursa ekonomik kriz..."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim sonrası olası bir koalisyon durumunda ekonominin krizlere gebe olacağını söyledi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV yayınında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Şimşek, Türkiye'nin bütün dış şo

"Koalisyon olursa ekonomik kriz..."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim sonrası olası bir koalisyon durumunda ekonominin krizlere gebe olacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV yayınında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Şimşek, Türkiye'nin bütün dış şokların tam merkezinde bulunduğunu belirterek "Avrupa en büyük ortağımız. Rusya küçülüyor, gelişmeler ortada. Ortadoğu'un halini benim anlatmama gerek yok. Tüm bunlara rağmen Türkiye 2015 yılı büyüme rakamını yüzde 4'ten yüzde 3'e revize etti. Yüzde 3'lük büyüme bugünkü konjonktürde iyi" dedi.

Maliye Bakanı, rakamlarda revizyon ile ilgili olarak "Rakamlarda makyaj yok, her şey çok açık ve net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Makyajlama asla olmaz. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık" ifadelerini kullandı.

"TEK BAŞINA İKTİDAR ÇIKARSA..."

'Orta Vadeli Program'da (OVP) seçim sonrası revizyon yapılabileceği ile ilgili not konusunda ise Bakan Şimşek, "AK Parti karşısında diğer partiler birleşti. Biz hükümet kurabildik mi, hayır. Seçim hükümetine katkı vermediler. Ak Parti tek başına iktidar olursa, olağanüstü şeyler olmazsa OVP'ye sadık kalırız" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim ile de açıklamalarda bulunarak, vaatlerinin net etkisinin 19,3 milyar lira olduğunu, makro dengeleri bozacak düzeyde olmadığını, maliyetinin milli gelirin yüzde 1'i oranında olduğunu söyledi.

Şimşek, vergi ile ilgili de "Gelir vergisi reformunun yapılacağını var saydık. Vergiyi tabana yayan reformu yapacağımızı söyledik. Bu reform istisnalara son veren reform tasarısıdır. Başbakanımız da reformu yapacağımızı söyledi. Bu, genele yaygın vergi anlayışı anlamına gelmiyor. Bazı vergiler oransaldır. değişiklik olmayacaktır. Bazı vergiler maktudur. Bu vergilerde enflasyon kadar ayarlamaya gideceğiz" ifadelerini kullandı.

"YÜKÜN BÜYÜK KISMI İŞVERENE"

Şimşek, AK Parti'nin asgari ücret vaadi ile ilgili olarak ise diğer partilerin gerçeklerden uzak yarışa girdiğini belirterek "Artışın bazı sektörlere olumsuz etkisi olabilir. Yükün büyük kısmı işverinin üzerinde olacak." dedi.

"Türkiye şu anda şoklara büyük bir direnç gösteriyor. Türkiye'nin rekabet gücünü, istihdamını, yatırımını bir o kadar önemsiyoruz" diyen Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise "Taşeron işçileri kadroya alacağız. Asli işi yapanları kadroya alacağız, Sağlık Bakanlığında yemek işiyle uğraşanları asli işleri olmadığı için kadroya almayacağız. Güvenlik işi de Sağlık Bakanlığı'nın işi değil. Yan işlerde taşeron işçilik devam edecek ama taşeron işçilerin durumu iyileştirilecek" dedi.

"KOALİSYON KRİZLERE GEBE OLACAK"

Maliye Bakanı, "Koalisyon kurulursa maalesef krizlere gebe olacak" şeklinde konuştu. Yaşanan terör olaylarının ekonomiye etkisi konusunda da Şimşek, "Şu anda Doğu'da ekonomi can çekişiyor. Demokrasi şiddetle birlikte yaşayamaz." dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler