7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

"Kılıçdaroğlu hangi tarafta olduğunu ortaya koysun"

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, “Genelkurmay Başkanımız kendi başına hareket etmiyor. Hükümetten aldığı talimatlarla hareket ediyor. Biz savaş taraftarı değiliz. Maceraya kalkmayı arzu eden bir ülkede değiliz. Türk Silahlı Kuvvetleri macera peşinde ko

Gündem 25.03.2014, 17:37

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, “Genelkurmay Başkanımız kendi başına hareket etmiyor. Hükümetten aldığı talimatlarla hareket ediyor. Biz savaş taraftarı değiliz. Maceraya kalkmayı arzu eden bir ülkede değiliz. Türk Silahlı Kuvvetleri macera peşinde konuşan bir silahlı kuvvetler değil. milli bir davada, bu açıklamanın kabul edilebilir bir tarafı yok” dedi.

Ankara’nın Keçiören ilçesindeki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Mısır’da 528 kişinin idam edilmesini değerlendiren İşler, çok üzücü bir olay olduğunu ve kaygı verici bir gelişme olarak değerlendirdiğini söyledi. Mısır’daki darbe girişimine Türkiye’nin dışında kimsenin darbe diyemediğini belirten İşler, “Özellikle Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkelerin darbe sonrasında takınmış olduğu tavır kaygı vericiydi. Bundan cesaret alan askeri yönetim şuan 529 kişiyi idama mahkum etti. Bunlar darbeye karşı çıkan insanlardı. Bunlar darbeye karşı çıktı diye idama mahkum edildi. Bazı yargılamalar devam ediyor. Belki sayının artacağını düşünüyorum. Jet hızıyla bu kararların alındığını yani dakikada 20 kişinin idamının onaylandığını öğreniyoruz” dedi.

“BÜTÜN DÜNYAYLA DALGA GEÇEREK BU İDAM KARARLARINI VERDİLER”

İşler, Türkiye’nin darbelerden çok çeken bir millet olduğunu vurguladı. Darbeye her yerde ve her zaman karşı olduklarının altını çizen İşler, “Türkiye askeri vesayete son vermek bizim iktidarımıza nasip oldu. Bunun dışında bölgemizde başka ülkelerde de askeri darbelere karşı olduğumuzu net bir şekilde ortaya koyduk. Mili iradenin her yerde hakim olması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle ‘Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerde demokrasiye bu şekilde müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değil. Biz bunu yaparken ilkeli davranıyoruz. İktidarda kim olursa olsun seçimlerle işbaşına gelmiş kim olursa olsun ona bir darbe yapılırsa, fikri, zikri ne olursa olsun biz darbeye prensip olarak karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Darbeden sonra bir sürü katliamlar yaşandı. Binlerce insan öldürüldü. Şimdi utanmadan dünyanın gözünün içine baka baka bütün dünyayla dalga geçerek bu idam kararlarını da verdiler. Doğrusu bu idam kararlarını AB ve sözde demokrat olan, demokrasinin beşiği olan ülkelere ithaf ediyorum. Bu ayıp öncelikle onların ayıbı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“TSK MACERA PEŞİNDE KONUŞAN BİR SİLAHLI KUVVETLER DEĞİL”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e Suriye uçağının düşürülmesi sonrasında sarf ettiği ‘Ucuz işlerin içine girmesin’ sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Başbakan Yardımcısı İşler, şunları kaydetti:

“Talih açıklamalar olarak değerlendiriyorum. Kılıçdaroğlu’nun her zaman yapmış olduğu açıklamaların devam niteliğinde kabul ediyorum. Doğrusu kabul edilebilir bir açıklama değil. Bir defa Genelkurmay Başkanımız kendi başına hareket etmiyor elbetteki. Hükümet var. Hükümetten aldığı talimatlarla hareket ediyor. Ancak biz gerek hükümet olarak gerek Türk Silahlı Kuvvetleri olarak barışı hedef alan, istikrarı hedef alan politikalar izliyoruz. Bundan dolayı yani biz savaş taraftarı değiliz. Maceraya kalkmayı arzu eden bir ülkede değiliz. Türk Silahlı Kuvvetleri macera peşinde konuşan bir silahlı kuvvetler değil. Ama birde gerçekler var. Daha önceden biliyorsunuz Suriye tarafından bir uçağımız düşürülmüştü. O zaman Kılıçdaroğlu demiştiki, ‘Senin uçağın düşürüldü. Kılını kıpırdatmadın’ gibi ithamlarda bulunmuştu. O zaman bizi adeta savaşa kendisi teşvik etmişti. Şimdi sınırlarımız ihlal ediliyor ve uyarılardan sonra gerekli müdahaleler yapılıyor bizim anamuhalefet partisinin liderinin yapmış olduğu açıklama ortada. Yani bunun siz böyle milli bir davada, bu açıklamanın kabul edilebilir bir tarafı yok.”

“KILIÇDAROĞLU HANGİ TARAFTA? ONU NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYSUN”

“Kılıçdaroğlu hangi tarafta? Onu net bir şekilde ortaya koysun” diyen İşler, “Biz biliyoruz ki Esed’le onlar zaten kader birliği yaptılar. El ele kol kola girdiler. Heyetler gönderdiler. Fotoğraf çektirdiler. Esed binlerce, onbinlerce insanını öldürdüğü zaman CHP’de bir Esed sevgisi ortaya çıktı. Oraya heyetlerini gönderdiler. Son gittiklerinde ise orada bir şahıs var. O geziyi organize, o görüşmeyi organize eden şahıs daha sonra bu Reyhanlı saldırısının faili de çıktı. Bu nasıl ilişki? Bu kirli ilişkiye CHP nasıl razı oluyor ve CHP’yi destekleyen vatandaşlarımıza ben buradan sesleniyorum; ‘bu kirli ilişkileri içinize sindire biliyor musunuz?’ diye ben sormak istiyorum. Yapılan açıklamayı da son derece talihsiz olarak buluyorum” ifadelerinin kullandı.

“TWİTTER AKLINI BAŞINA ALMALI”

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın tamamen kapatılacağı yönündeki iddianın sorulması üzerine de Bakan İşler, twitterla ilgili meselenin mahkeme kararlarına itibar edilmemesi olduğunu kaydetti. Kararların uygulamaya konulmamasından kaynaklanan bir hususun söz konusu olduğunu dile getiren İşler, “Milyonlarca abonesi olan bir şirket Türkiye ofis açma lütfunda daha bulunmuyor ve Türkiye hükümeti muhatap bulamıyor. Yapılan itirazlarda dikkate alınmıyor. İşte bu olay ortaya çıktıktan sonra başka ülkelerin yargı kararı olmaksızın bile taleplerinin hayata geçirildiğini gazetelerde hepimiz okuduk. Dolayısıyla twitter aklını başına almalı. Türk hukuk sistemine göre bu ülkede yayın hayatını sürdürmeli ve gerçek hayatta yasak olan şeylerin sanal alemde de yasak olması gerekmektedir. Benim şahsıma da, pek çok insana da ağza alınmayacak küfürler ediliyor. Sanal alemde. Bunun bir hesabı sorulmayacak mı? İnsanların kişilik hakları ihlal ediliyor. Özel hayatın gizliliği ihlal ediliyor ve bir takım sahte hesaplarla olabildiğince saldırıda bulunuluyor. Bunun hesabının sorulması lazımdı. Bunlar iletildiği zaman dikkate alınmıyordu. Erişim engellenince hemen avukat tayin ettiler. Avukata TİB Başkanı ile görüşmelerde bulundu. Şuan görüşmeler devam ediyor. Benim tahminim twitter geri adım atacak. Bizim taleplerimizi teker teker gerçekleştirecek ve biz yasakçı bir iktidar değiliz. Kesinlikle özgürlükçü bir iktidarız. Bundan dolayı özgürlüklerin saygın bir şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Twitter’ın ilelebet kapatılacağı gibi bir şeyde bir aldatmaca olarak düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Yorumlar (1)
EMRE NEHIR 8 yıl önce
Sizde hangi taraftasınız ortaya koyun..Pkk tarafında mı? Türkiye Cumhuriyeti tarafında mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@