Kıdem Tazminatı ile ilgili flaş açıklama

Numan Kurtulmuş'tan kıdem tazminatı açıklaması.

Gündem 29.05.2017, 14:15 29.05.2017, 14:52
Kıdem Tazminatı ile ilgili flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Kıdem tazminatıyla ilgili açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Bakan Müzezzinoğlu kıdem tazminatını anlattı. Daha olgunlaşma aşamasında" dedi. 


KIDEM TAZMİNATI

Bugün Bakanlar Kurulu'nda 3 konu gündeme geldi. Birisi kıdem tazminatı konusuydu. İşçiye hak kaybı getirmeyecek, sürdürülebilir bir yapının ortaya koyulduğu reform bakanlar kurulu ile paylaşıldı. Mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya koyuldu. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlarımız konunun daha net şekilde ana çerçeveye oturtulmasını sağlayacaklar. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır. 

DEPREME KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

Depreme karşı alınacak tedbirler, kentsel dönüşüm alanında yapılacak çalışmalar üzerinde durulmuş, ayrıca depreme dayanıklı şehirlerimizin oluşabilmesi için model üzerinde durulmuştur. Özellikle son günlerdeki depremler konusunda bir kez daha görüyoruz ki Türkiye deprem bölgesinde oturmaktadır. 

EMEKLİLİK YAŞI

Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu anda evcut yasal düzenleme devam edecektir. OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde 52. Dolayısıyla Türkiye'de de yaşın ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir tahmin ve planlama yapılıyor. Bu çerçevede mevcut yasal yapı devam edecek.

FASILLARIN AÇILMASI ÖNEMLİ

Amaç tam üyelik çerçevesinde ilişkileri gerçekleştirmek.

 AB ile Türkiye ilişkileri arasında ciddi sıkıntıların olduğunu hep beraber yaşadık. Türkiye'nin esas amacı, tam üyelik müzakereleri çerçevesinde AB ilişkilerini geliştirmektir. Bu konular konuşulabilir ama esas mesele fasılların açılmasıdır. Bu konuda Türkiye çifte standartı asla kabul etmez. Burada bir takvim ortaya çıkmış görünüyor ama bu karşılıklı olarak Türkiye'nin AB ile ilişkilerde hangi konular önceliklik olarak ele alınacak bunların çalışmasını Türk tarafı yapacaktır. İlişkilerin ana rotasını fasılların açılması alacaktır. Fasılların açılması Türkiye bakımından hayatı önem taşıyor.

OHAL KOMİSYONU

Komisyon son şeklini aldı. Takvimini belirleyecek. Çok fazla başvuru oldu bunları tek tek inceleyerek kararlar verilecek. Komisyon her başvuru için münferit kararlar verecek.

BAKANLARIN 6 AYLIK YOL HARİTASI

Cumhurbaşkanımız ilk kez partili cumhurbaşkanı olarak başkanlık edecektir. Cumhurbaşkanımızın siyasal etkinliği dahada artacaktır. Bakanlarımız da yeni dönemde çalışmalarına devam edecek.

'ÖTV'SİZ AKARYAKITTA MİKTAR ARTIŞI SAĞLANACAK'

Üçüncü bir konuysa, Maliye Bakanımız tarafından gündeme getirilen, gümrük kapılarında ÖTV’siz akaryakıt çalışmalarıyla ilgili yeni çalışmamızdır. "Mevcut gümrük kapılarına ilave olarak, yeni gümrük kapılarında da tırların, birtakım mal sevkiyatında bulunan araçlarımızın ÖTV'siz akaryakıt temin etmesi sağlanacak. İkinci olarak da miktarda artış yapılacaktır, belli miktar üzerinde duruluyor. Bu çalışmalar ekonomik yükleri hesaplandıktan sonra önümüzdeki günlerde Türkiye kamuoyuyla paylaşılacaktır."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Ersoy erkul 4 yıl önce
Bizim insanımızın refah seviyesi avrupadan mükemmel demekki ben max.kadınlarda 50 erk.55 olsun isterdim ama şunu 80 yapalım kökten çözülsün

Gelişmelerden Haberdar Olun

@