alexa metrics

banner536

KCK davasında 10 tahliye

Diyarbakır'da görülen PKK'nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasında 10 kişi tahliye edildi.Diyarbakır'daki 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK/TM davasının bugünkü oturumuna 108 tutuklu sanıktan 78'

Gündem 19.02.2013, 08:50
KCK davasında 10 tahliye

Diyarbakır'da görülen PKK'nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasında 10 kişi tahliye edildi.

Diyarbakır'daki 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK/TM davasının bugünkü oturumuna 108 tutuklu sanıktan 78'i ve tutuksuz sanıklardan 6'sı katılırken, 30 tutuklu sanık raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadı.
 
175 sanığın yargılandığı davanın öğleden sonraki oturumu yaklaşık 18 saat sürdü. Davanın öğleden sonraki oturumunda sanık avukatlarının savunmaları alındı. Sanık avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, istiklal mahkemeleri gibi DGM ve askeri mahkemelerin de iyi bir şekilde anılmadığını vurgulayarak, gelecek nesillerin bu mahkemeleri tez konusu yapacağını belirtti.
 
Yasama mercinin bile bu mahkemelerin varlığından rahatsız olduğunu anlatan Elçi, "O kadar rahatsızlık duydular ki yasaya uygun olup olmadığını bile tartıştılar. Mahkemeniz daha önce delillerin hukuka aykırı olduğu ve yargılama sürecinde okunmaması ile ilgili kabul edilmeyecek bir karar aldı. Mahkemeniz tam bir hukuksuzluk örneği sergiliyor. Bu dava haksız ve hukuksuz bir davadır. İnsanların hakkını gasp eden bir davadır" dedi.
 
Avukat Emin Aktar ise,"Bu davada biz avukatlar da çok başarısız olduk. Çıktığımız salona bir daha girmemeliydik, duruşmaya girmemiz yargılamayı meşru kılıyor. Mahkeme gerekçesine delil oluşturulmaya çalışılıyor. Bu ülkede ölümlerden çok siyasetin önünü açan kararlar önemli" dedi.
 
Sanık avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya arar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu yargılanan Yenişehir eski belediye başkanı Fırat Anlı, Şırnak eski belediye başkanı Ahmet Ertak, Arslan Özdemir, Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, Batman eski belediye başkanı Hüseyin Kalkan, Hasan Üner, Dicle eski belediye başkanı Abdullah Akengin, Kızıltepe eski belediye başkanı Ferhan Türk, Takibe Turgay ve Fadile Bayram'ın tahliyesine karar verdi.
 
Duruşma ileriki bir tarihe ertelendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@