Kardeş şehirden Trabzon'a ziyaret!

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Khabadze ve beraberindeki heyetten Gümrükçüoğlu’na ziyaret Başkan Khabadze, kardeş şehir Trabzon’un hızla gelişmesinden mutluluk duyuyoruz.   Gümrükçüoğlu, Her iki ülke ve şehir arasında ilişkilerin daha da geliştir

Gündem 03.12.2015, 09:23
Kardeş şehirden Trabzon'a ziyaret!
Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Khabadze ve beraberindeki heyetten Gümrükçüoğlu’na ziyaret
Başkan Khabadze, kardeş şehir Trabzon’un hızla gelişmesinden mutluluk duyuyoruz.
 
Gümrükçüoğlu, Her iki ülke ve şehir arasında ilişkilerin daha da geliştirilmesi için katkı vermeyi sürdüreceğiz
 
Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Arçil Khabadze ve beraberindeki heyet Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti. Gürcü sanatçıların Trabzon’da düzenledikleri kültürel etkinliklere katılmak için kente gelen heyette Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şura Başkanı Avtandil Beridze, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaişvili, Bakan Yardımcısı Natia Sirabidze, Batum Belediye Meclis Başkanı İrakli Çeişvili, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan ve Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze yer aldı.
 
dsc_1073.jpg
 
İki ülke ve şehir arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğine dikkat çeken Başkan Gümrükçüoğlu, “Biz iki ülkeyi kardeş gördüğümüz gibi Trabzon ve Batum’u da çok yakın kardeş olarak hissediyoruz. Oraya çok defa geldim. Batum Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum. Modern bir kent oluşturmanın çok önemli adımlarını atıyorlar. Batum’daki Botanik Parkını da çok önemli tanıtıcılarından biri olduğumu da belirtmek isterim. Bundan önceki dönemlerimizde de kültürel olarak çok önemli birlikteliklerimiz oldu. Kültürel alışveriş barış ve kardeşliği artırdığı gibi insanlarımızın ticari ve sanayiye dair birbirlerini tanımalarına vesile oldu. Her ili ülke ve şehir arasında ticaretin, turizmin ve kültürel etkinliklerin daha da geliştirilmesi için katkı vermeyi bundan sonra da sürdüreceğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kulandı.
 
Khabadze ve heyetini Almanya’nın Dortmund kentinde yapılacak ‘Her Yönüyle Trabzon Etkinliklerine’ davet eden Başkan Gümrükçüoğlu, “Batum’la kardeş şehir olduğumuz gibi Almanya’nın Dortmund kenti ile de kardeş şehiriz. 24-28 Şubat tarihleri arasında orada yapacağımız etkinliklere tüm kardeş şehirlerimizi davet ettik. Davetimizi yazılı olarak bildirdik. Bu vesile ile bu davetimizi bir kez daha yineliyorum” ifadelerini kullandı.
 
dsc_1082.jpg
 
Kardeş şehir Trabzon’u ve halkını çok sevdiklerini ifade eden Khabadze, kültür ve sanat faaliyetleri için Trabzon’da bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Khabadze, “Bizim için Türkiye’ye ve Trabzon’a gelmek her zaman bir fırsat oluyor. Böyle kültürel etkinlikler de oldukça bu fırsatı kaçırmıyoruz. Önümüzdeki günlerde Trabzon-Batum kardeş şehir olmanın bu yıl 15.yılını kutlayacağız. Sizleri de her zaman Batum’a bekliyoruz. Dortmund davetiniz için teşekkür ederiz. Biz kardeşi yalnız bırakmayız, bu nedenle davetinize icabet edeceğiz” İfadelerini kullandı.
 
Trabzon’un her geçen gün hızla geliştiğini ve büyüdüğünü kaydeden Khabadze, “Bugün şehri az da olsa gezme fırsatımız oldu. Geçen sefer ki ziyaretimizde yapılacak projeler hakkında bilgi sahibi olmuştuk. Bu gelişimizde de bu projelerin yapıldığını görmekten çok memnun olduk. Kentsel dönüşümlerle çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırıyorsunuz. Trabzon’un gelişmesi ve güzelleşmesi için önemli adımlar atılıyor. Trabzon şehrinin çok geliştiğini görüyoruz. Çöp tesisleri anlamında çok büyük ilerleme kaydetmişsiniz. Çöp bizim için de çok büyük bir sorun. Bu anlamda sizlerin tecrübelerinden faydalanmak isteriz” Şeklinde konuştu.
 
dsc_1093-001.jpg
 
TOKİ’nin sistemini çok merak ettiklerini kaydeden Hükümet Başkanı Khabadze, “TOKİ Trabzon’da çok önemli hizmetlere imza atıyor. Anladığım kadarıyla şehre çok destek oluyor. TOKİ sistemini de ülkemizde yapmayı düşünürüz. TOKİ bunu nasıl başarıyor ve nasıl çalışıyor?” sözleri üzerine  Başkan Gümrükçüoğlu TOKİ’nin ülke genelinde dev kentsel dönüşüm ve sosyal projelere imza attığın kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu TOKİ’nin çalışma sistemi hakkında konuklarına detaylı bilgiler vererek, “TOKİ’nin sadece ülke için de değil yabancı ülkelerde de projeler yapıyor. Her iki ülke yetkililerinin mutabakatı halinde TOKİ’nin Batum’da ve Gürcistan’da proje yapması için gerekli girişimleri yapabiliriz.” İfadelerini kullandı.
 
Trabzon’da yapılan kentsel dönüşümler hakkında da bilgi veren Başkan Gümrükçüoğlu, Çömlekçi Kentsel Dönüşümünde yapılacak konut ve iş yerlerinin projesini konukları ile birlikte inceledi.  
 
Ziyaret karşılıklı hediyeleşmenin ardından son buldu.  
 
dsc_1120.jpg
 
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@