İstifa eden o bakanların yerine..

Bu sabah saatlerinde iki bakanın istifasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Köşk'e çıkarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e revizyon listesini sunabileceği konuşuluyor.Mart ayında yapılacak yerel seçim nedeniyle belediye başkanlıklarına aday

İstifa eden o bakanların yerine..

Bu sabah saatlerinde iki bakanın istifasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Köşk'e çıkarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e revizyon listesini sunabileceği konuşuluyor.

Mart ayında yapılacak yerel seçim nedeniyle belediye başkanlıklarına aday olan bakanların yerine yenilerinin getirilecek olması nedeniyle gündeme gelen ancak  hükümeti sarsan soruşturmasının ardından yeni bir boyut kazanan kabine revizyonunun bugün yapılma ihtimali öne çıktı.

Meclis dışından bir bürokratın ismi öne çıktı

Revizyon beklentisine paralel olarak bugün istifa eden bakanların yerine gelebilecek isimler de konuşulmaya başlandı. Listenin tek belirleyicisi Erdoğan olduğu için isimler konusunda kesinlik yok. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'nın ismi öne çıktı. Ala, Erdoğan'ın güvendiği önemli bir güvenlik bürokratı. Yolsuzluk soruşturması ardından yaşanan gelişmeler ve İçişleri Bakanlığı'ndaki yapılanmalar çerçevesinde Erdoğan'ın Ala'yı bakan yapabileceği konuşuluyor. Ala, bakan yapılması durumunda Meclis dışından atanmış olacak.

Haluk İpek, Nurettin Canikli gibi Ak Parti yönetiminden isimlerin de kabinede yer alabileceği konuşuluyor. Çağlayan'ın yerine hükümet içinden bir başka bakanın kaydırılabileceği de konuşulanlar arasında.

Taslak liste Köşk'te görüşülmüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen hafta perşembe günü Çankaya Köşkü'nde, devletin üç kuvvetinin temsilcilerine öğlen yemeği verdi. Gül, bu yemeğin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 45 dakika süren bir görüşme yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı yolsuzluk soruşturması ve bunun siyasi boyutu bu görüşmenin ana gündem maddesi idi. Bu görüşmede, kabinede yapılacak revizyon ve taslak liste de değerlendirildi.

Gül'ün programında Erdoğan'la görüşme yoktu

Erdoğan, Pakistan gezisinden dün akşam döndü. Yarın Çankaya Köşkü'nde Milli Güvenlik Kurulu'nun Aralık ayı olağan toplantısı yapılacak. Bu toplantı; çözüm süreci, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin yıllık bilançosunun değerlendirilecek olmasının yanı sıra iktidar ile cemaat arasında giderek şiddetlenen gerilim çerçevesinde de ayrı bir önem kazandı. Erdoğan'ın Pakistan'dan döndüğü salı akşamı ile perşembe günü yapılacak MGK toplantısı çerçevesinde bugün devletin zirvesinin porgramı önem kazandı. Gül'ün bugünkü programında, Erdoğan ile bir görüşme öngörülmedi. Resmi programa göre; Gül, bugün saat 15.00'te Tayland'ın Ankara Büyükelçisi'ni kabul ederek, güven mektubunu alacak.

Bu nedenle revizyonun perşembe gününden sonra yapılması beklentisi oluşmuştu. Ancak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, bu sabah görevlerinden isitfa etmeleri, bu beklentiyi değiştirdi. Bu nedenle gözler Gül'ün programına çevrildi. Erdoğan, bugün kabine revizyonunu yapması durumunda, Köşk'ten listeyi sunmak için randevu talebinde bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513