İşte PKK'nın infaz şifresi

Özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından terör örgütü PKK'nın infazlarına yönelik soruşturma başlatılması, örgütün yaptığı katliamları gündeme taşıdı. Terör örgütü, özellikle Hakurk yakınlarında bulunan Lolan kampında, infazlarını gerçekleştiriyor. Örgü

Gündem 06.02.2012, 20:02
İşte PKK'nın infaz şifresi
Özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından terör örgütü PKK'nın infazlarına yönelik soruşturma başlatılması, örgütün yaptığı katliamları gündeme taşıdı.
 
Terör örgütü, özellikle Hakurk yakınlarında bulunan Lolan kampında, infazlarını gerçekleştiriyor. Örgütün uygulamalarına karşı çıkan militanlar için verilen "Lolan'a gönderilsin" talimatı ise ölüm anlamına geliyor. Özellikle 1983-1985 yılları arasında 100'ün üzerinde terör örgütü mensubunun burada öldürüldüğü belirtiliyor.
 
'Delal' kod adlı Saime Aşkın, Şanlıurfa'da öğretmen iken terör örgütü PKK'ya katıldı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra ise Lübnan'a geçen Aşkın, PKK'nın sözde Merkez Yürütme Konseyi üyeliğine kadar yükseldi. Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kadın ilişkilerine karşı çıkan Aşkın, Lolan Kampı'na gönderildi. Burada uzun işkencelere maruz kalan Aşkın, öldürüldü. Aşkın'dan sonra arkadaşı Tunceli Öğretmen Okulu'ndan mezun olan Bircan Yıldız da Lolan'da kurşun sıkılarak öldürüldü.
 
Hakurk yakınlarındaki bir kampın adı olan Lolan, 1983-1985 yılları arasında tam bir infaz alanı oldu. Burada çeşitli gerekçelerle yüzlerce terörist öldürüldü. Lolan'da öldürülenler arasında PKK'nın önemli isimleri İbrahim Ramazan, Hüseyin Engezik, Mehmet Resul Altınok da bulunuyor. Lolan'daki infazların hala devam ettiği ileri sürülüyor. Kampta PKK'nın cezaevi de bulunuyor. Burada 'ajan' ve 'siyasi suçluların' tutulduğu iki ayrı bölüm mevcut. Mahkûmların önce saçları kazınıyor, ardından her türlü işkenceye maruz bırakılıyor. Günde sadece bir parça ekmek ve bir tas su veriliyor. İnfazı gerçekleşene kadar da ayda bir hava alması için karanlık mağaralardan dışarı çıkarılıyorlar.
 
Eskiden Lolan'daki infazlar için talimatları teröristbaşı Öcalan, Şam'dan veriyordu. Şimdi ise örgütün diğer sözde yöneticileri bu işi kendi arasında hallediyor. Lolan'ın sorumluluğunu yapan Cemil Bayık, Ali Haydar Kaytan ve Haydar Altun, infaz talimatlarının çoğunu verdi. Bazı PKK'lıların 'Lolan Cumhuriyeti' olarak tabir ettiği yerin adı, örgüt hiyerarşisinde 'Lolan Pratiği' olarak geçiyor. Lolan, aynı zamanda bir tehdit unsuru. "Seni Lolan'a gönderirim" sözü örgüt içinde en büyük korku kaynağı. Ayrıca, Lolan kampı, teröristlerin eğitim aldığı kamplardan birini de oluşturuyor.
 
1970'li yıllarda terör örgütünde, Apocu hareket içinde yer alarak üst düzey mevkilerde bulunduktan sonra 1985 yılında PKK'dan ayrılan Mehmet Oktay'ın Lolan'a ait kamuoyuna yansıyan açıklamaları ise şöyle:
 
Yaşar Organ: (Karslı) Lolan'da kayboldu. "Kesin Türk Devletine teslim olmuştur" denildi. Üç dört ay sonra Lolan çayında cesedi bulundu. Otopsini yapan KDP doktoru "kafası delinmiştir" diye rapor verdi. Daha sonra 'şehit' ilan edildi.
 
Ayten: (Hamili Yıldırım'ın karısı) Uzun süre yapılan çıldırtıcı işkencelerden sonra zorla Lolan'a getirildi.
 
Delal: (Kuzeyli) Öldürülen Celal Aşkır'ın bacısı. "Semir ajanının metresi, provokatör" diye lanse edildi. Zorla Lolan'a götürülerek tutuklandı.
 
Ayşe: (Dersimli-Öğretmen) Lolan'da, her gün Fuat tarafından dövülüyordu. Tutukluydu.
 
Aysel: "Şam'a gönderiyoruz" denilerek yok edildi. (Ya Aytan'dı, ya da Aysel'di. Kesin olarak bilmiyorum. Ama biri öldürüldükten sonra, yakılarak toprağa gömüldü Lolan'da)
 
Metin: (Dersimli) Direnen ünlü Sakine Cansız'ın kardeşi bir yıl Lolan'da tutuklu kaldı. Sonra kayıp oldu. Kaçmayı başardı mı, yoksa öldürüldü mü belli değildir.
 
Ramazan: (Adıyamanlı) Silopi Ovası'nda silahsızlandırılarak bırakılmıştı. Kaçakçılar yardımcı oldular. Irak'a geçiş yaptı. KDP'nin eline geçti, sonra Apoculara teslim edildi ve tutuklanıp Lolan'a yollandı.
 
Celal: (Vartolu) Lolan'da tutuklandı. Kaçan Süleyman'ın (Baki Karer) gardiyanı olduğundan işkenceye yatırıldı. Diyarbakır zindanlarında uygulanan işkence yöntemlerinin tümü bu arkadaşa uygulandı. Tırnakları kesildi, iğne batırıldı, ayakları patlatıldı... İdam kararını infaz etmek için Davut'un bulunduğu cezaevine götürülerek yolda kayıp oldu. İşkenceyi yapan Fuat'tı (Ali Haydar Kaytan).
 
Betal: (Maraşlı) Lolan'da nöbet yerini bırakıp kaçıyordu... Ateş edildi bereket ölmedi. Dipçiklerle fena halde dövüldü ve tutuklandı. (Daha önce 'bitmiştir' diyerek lanse edilmişti.)
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@