İşte bakanın ''dinlemişler'' dediği o 2 şehir

Efkan Ala, devlet içindeki çetenin güneydeki bir şehrimizde vali, emniyet müdürü ve siyasi partileri dinlediği açıklamıştı. Bakan Ala'nın bu sözlerinin üzerinden bir kaç gün geçmeden Mersin İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya görevden alındı.Bakan Ala'n

İşte bakanın ''dinlemişler'' dediği o 2 şehir

Efkan Ala, devlet içindeki çetenin güneydeki bir şehrimizde vali, emniyet müdürü ve siyasi partileri dinlediği açıklamıştı. Bakan Ala'nın bu sözlerinin üzerinden bir kaç gün geçmeden Mersin İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya görevden alındı.

Bakan Ala'nın isim vermeden işaret ettiği güneydeki o ilin Mersin olduğu da bu görevden almayla kesinleşti.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde yasadışı dinlemelerin yapıldığı iddia edilen bir diğer ilin ise Gaziantep olduğunu yazdı.

Selvi, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın sözlerini köşesinden aktardı ve Mersin ile Gaziantep'teki dinlemelere ilişkin çarpıcı sorular ortaya attı.

Selvi'nin yazısından çarpıcı bölümler şöyle:

4 partinin eşit durumda olduğu, Suriye sınırına yakın olması, Kıbrıs'a en yakın çıkış noktasında bulunması ve sürekli göç alması nedeniyle kozmopolit bir şehir Mersin.

Mersin'de kim hangi yetkiyle dinleme yaptı? Yasadışı dinlemelerde elde edilen bilgiler hangi amaçla kullanıldı? İstanbul operasyonu ile oğlu tutuklanan Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan'ın Mersin milletvekili olmasının bunda etkisi var mıydı?

Bütün bunların ortaya çıkarılması lazım. AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep Emniyetindeki bir yapının kendisini dinlediğini dile getirmişti.

Cesur bir gazeteciydi Şamil Tayyar. Ergenekon'a karşı yürekli bir mücadele verdi. Kendisinin dinlendiği bilgisine ulaşınca olayı hem kamuoyunun bilgisine taşıdı, hem de Başbakan'la paylaştı. Şamil Tayyar'ı dinleyenlere bir şey yapıldı mı? Yapılmadı.

Ben şimdi bir soru sormak istiyorum. Paralel devlet, Mersin ve Gaziantep dışında hangi illerimizde, dinleme yapıyor, kanunsuz bir şekilde elde edilen bilgiler nerede depolanıyor ve hangi amaçla kullanılıyor. Bu soru çok masum oldu. Yeni bir soru daha sorayım. Dinleme işlemlerinin yapıldığı birimlere, ucunun nerede olduğu tahmin edilen, 'Paralel bir hat' çekildi mi?
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513