7m


7m

hyundai

İstanbul trafiğine ABD modeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, toplu taşımayı teşvik etmek amacıyla 3 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlar için özel şerit oluşturmayı planlandığı projesi, ABD’nin birçok eyaletinde birden fazla yolcu ile giden araçlara ayrılmış özel şerit (HOV) adı ve

Gündem 11.01.2012, 10:09
İstanbul trafiğine ABD modeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, toplu taşımayı teşvik etmek amacıyla 3 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlar için özel şerit oluşturmayı planlandığı projesi, ABD’nin birçok eyaletinde birden fazla yolcu ile giden araçlara ayrılmış özel şerit (HOV) adı verilen ve özel renkli çizgilerle ayrılmış olan şeritlerin; büyük ölçüde trafik yoğunluğunu azaltarak toplu taşımaya teşviki arttırdığı kanıtlandı.

Araç sürücüsünün haricinde en az iki ve daha fazla kişinin yolculuk yapabileceği şekilde düzenlenen ve kamera sistemi ile denetlenen özel şerit (HOV), bazı eyaletlerde motosiklet sürücüleri, hibrid araçlara sahip olanlar ve özel (HOV) şerit belgeli kişiler tarafından yalnızca sürücü tarafından kullanılıyor.

Virginia’da görev yapan polis memuru S. Kahn Trooper, özel şerit ile sürücülerin toplu taşımaya teşvik edildiğini ve karbondioksit salınımının önüne geçildiğini belirtti. Uygulamanın, araçlardaki insan sayısını arttırarak, trafikteki araç sayısını azalttığını belirten Kahn, “Özel şerit daha az araçla, daha fazla yolcu taşımak için düşünülmüş bir çözüm. Hızlı seyahat etmek istemeyenler için de, siyah ve beyaz çizgilerden oluşan özel şeritler var” dedi.

Virginia eyaletinde özel şerit ihlali yapanlara kademeli olarak para cezası kesildiğini belirten Kahn, ilk kesilecek cezanın 350 dolardan başladığını ve bin dolara kadar da ceza kesilebileceğini ifade etti.

Özel şerit ihlali yapan sürücülerin polisi kandırmak için farklı taktiklere de başvurduğunu belirten Kahn, “Bazı sürücüler araçta birden fazla kişinin olduğunu göstermek için ilginç ve akla gelmedik yollara başvuruyor. Çocuk güvenlik koltuğuna oyuncak bebek koyulduğunu bile gördüm.” diye konuştu.

Monica isimli bayan bir sürücü ise 30 dakika sürecek bir yolun, normal şeritten gidilmesi durumunda birkaç saat alacağını ancak özel şerit sistemi ile bunun çok daha kısa bir sürede geçildiğini belirtti.

Dr. Abed Kujo isimli bir diğer sürücü ise HOV özel şeridinin son derece yararlı olduğunu ve bu sistem ile insanların daha hızlı bir şekilde Washington’a ulaştığını belirtti. Bu sistemi desteklediğini belirten Kujo, “Normal şerit ile birkaç saat veya daha fazla süren yolculuklar bu sistem ile yaklaşık 20-30 dakika alıyor” dedi.

ABD Federal Karayolları idaresine (FHWA) göre hali hazırda 27 metropol bölgede bin 200 kilometreye varan 126 HOV özel şerit kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, toplu taşımayı teşvik etmek için 3 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlar için özel şerit oluşturacaklarını ve şeridin termal kameralarla taranarak, 3 yolcudan az kişi taşıyan araçların bu yöntemle belirleneceğini ifade etmişti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@